20 Nisan 2021 Salı Saat:
18:54
16-10-2017
  

İslamofobik Oyunlar Günbegün Artıyor

Bakanlıktan İslam Karşıtı Oyunlar İçin Yeni Site: “Oyunlarda İslamofobi”

Facebook da Paylaş

 

 

Batı'nın İslam düşmanlığı uzun süredir gençlerin ve çocukların oynadığı PC oyunlarında da devam ediyordu ve konuyla ilgili bakanlık, Ekim 2016’da, uluslararası şirketlerin ürettiği bilgisayar oyunlarını incelemeye almıştı.

 

İncelemeler sonucunda ‘Oyunlarda İslamofobi’ başlığıyla bir kitapçık hazırlanarak, İslamofobik olduğu öne sürülen bazı oyunların isimleri verildi.

 

Ayrıca ‘oyunlardaislamofobi.com’ adlı bir site açılarak, kullanıcılardan İslamofobik içeriklerin bilgilerini ve ekran görüntülerini kendilerine göndermeleri istendi.

 

Son beş ayda bakanlığın sitesine 750 ihbar geldi. Siteyi günlük olarak 5 bin kişi ziyaret etti. Bakanlığın hazırladığı kitapçıksa yurt içi ve yurt dışı temsilciliklerine gönderildi.

 

Oyun oyun ‘analiz’

 

Bakanlık bünyesinde kurulan özel ekip, İslamofobi barındığı öne sürülen oyunları ‘analiz’ ederek sitede bilgi notuyla yayınladı.

 

Sitedeki açıklamalardan bazıları şöyle:

 

Guitar Hero 3

 

“Oyun, eş zamanlı olarak notalara basma yeteneği üzerine kurulu, müzik enstrümanı çalma oyunudur. Oyun, türünde rakipsiz ve ülkemizde de oldukça popülerdir. Yapımcı şirketin geliri 3 milyar dolar seviyesindedir. Oyunda; gitar çalan ve şarkı söyleyen karakterlerin üzerinde durduğu zeminde, Arapça ‘Allah’ ibaresi yazmaktadır.”

 

Devil May Ery 3

 

“Oyun, üçüncü şahıs ilerlemeli aksiyon oyunudur. Oyunda; Müslümanların kutsal evi olan Kâbe’nin kapısı, kötülüğün ve şeytani türevlerin giriş kapısı olarak kullanılmaktadır.”

 

Resident Evil 4

 

“Oyun, üçüncü şahıs ilerlemeli aksiyon oyunudur. Oyunda; Peygamber Efendimizin kabrinin kapısı (Mescid-i Nebevi), zombilerin karakterlere saldırmadan önceki büyük giriş kapısı olarak tasvir edilmiş.”

 

Resident Evil 5

 

“Oyun, üçüncü şahıs ilerlemeli aksiyon oyunudur. Türkiye listelerinde ilk beş, dünya sıralamasında ilk 10’dadır. Şirketin yıllık kazancı 3 milyar dolara yakındır. Oyunda; sahnelerden biri kütüphanede geçmektedir. Kütüphanede Kur’an-ı Kerim hariç tüm kitaplar kitaplıktayken Kur’an-ı Kerim yerde bulunmaktadır.”

 

Call of Duty Modern Warfare 2

 

“Oyun, birinci şahıs saldırı ve nişancılık oyunudur. Türkiye’de ve dünyada 2007 yılının en iyi oyunu seçildi. Yıllık geliri 14 milyar dolar civarındadır. Oyunda; harabe bir evin tuvaletinde kirler içerisindeki bir klozetin tam üzerinde, Hadis-i Şerif ile bezeli olan bir çerçeve bulunmaktadır. Çerçevede ‘Allah güzeldir. Güzel olanı sever’ hadisi Arapça olarak kullanılmaktadır. Yoğun tepkiler üzerine oyun güncelleme yapılarak bu görsel kaldırılmıştır.”

 

Call of Duty 2

 

“Oyun, birinci şahıs nişancı oyunudur. Oyunda; Chapter 4 – The Battle Of El Alamein bölümünde, özellikle vurgulanan sahnelerden biri ise uçaklar tarafından minareye saldırılıp minarenin yıkılmasıdır.”

 

Call of Duty Black Ops 2

 

“Oyun, birinci şahıs nişancı oyunudur. Pakistan ve Afganistan hükümetleri Call Of Duty: Black Ops 2 ve Medal Of Honor: Warfighter’ı ülke çapında yasakladı. Bu yasağın sebebinin ise Pakistan ve Afganistan halklarıının terörist olarak lanse ediliyor olması. Oyunda; Müslümanlar ellerindeki teknolojiyi dünyanın geleceğine tehdit olarak kullanırken bir çok yerde Arapça Allah ve Muhammed ibareleri bulunmaktadır.”

 

Counter Strike

 

“Oyun, teröristler (Terrorists) ve terörle mücadele ekibi (Counter-Terrorists) olmak üzere iki takım olarak devreler halinde oynanmaktadır. Oyunda; Komandolar teröristleri öldürürken, teröristler “Allahu Ekber, Lailahe İllallah” şeklinde bağırmaktadır. Müslümanların yoğun tepkisi üzerine yapımcı firma güncelleme yaparak bu ses efektlerini kaldırmıştır.”

 

Serious Sam 3

 

“Oyun, dünyayı istila eden uzaylılara karşı savaşma ve dünyayı kurtarma oyunudur. Oyunda; Hz. Ali’nin kabri üzerinde bulunan işleme ve yazıtlara kadar bire bir tasarlanmış olup, kabrin içerisinden yaratıklar çıkmaktadır.”

 

Clive Barker’s UNDYING

 

“Oyun tek kişi ile öldürme ve hayatta kalma üzerine kurgulanmıştır. Oyunda; şeytanın ana karaktere saldırdığı yerde arapça yazılarla hadis-i şerif yazılmıştır.”

 

 

Zack & Wiki

 

“Oyun, korsan karakter ve maymun ile birlikte bölüm geçerek ilerlenen kötü karakterleri öldürmek üzerine kurulmuş bir oyundur. Oyunda; karakterler alevler içerisinde altın bir hazine etrafında dans etmektedir. “Allahu Ekber” sesini duyduklarında, o hazineye doğru karakterler secde etmektedir. Yoğun tepki üzerine resmi açıklama ile güncelleştirmeden sonra bu ses detayı oyundan çıkarılmıştır.”

 

Bomb Gazze

 

“Oyunda; oyuncular Gazze şehrinin üzerinden uçuş yaparak masum sivil halkın üzerine bomba bırakıp puan kazanmaktadır. Yoğun tepkiler üzerine bu oyun Google Play’den kaldırılmıştır.”

 

Muslim Massacre

 

“Oyun, tek kişilik öldürme ve yok etme üzerine kurulu arcade türünde bir oyundur. Oyunda; oyunculardan Müslüman karakterleri öldürerek ilerlenmesi ile oyun sonunda da Hz. Muhammed’in öldürülmesi istenmektedir.”

 

Minnarett Attack

 

“İsviçre’de geliştirildi. Ülkedeki minare refarandumu öncesinde piyasaya çıktı. Aşırı sağcı politikacılar tarafından piyasaya sürüldü. Minareleri bombalayarak patlatma üzerine kuruludur. Minare üzerinde sakallı ve fesli müezzinler tasvir edilmiştir.”

 

Faith Fighter

 

“Oyun dini karakterlerin dövüşmesini konu alıyor. Dini karakterler kurgulanırken sansür kullanılmamış ve Hz. Muhammed’in yüzü görünüyor. Tepkilerden sonra yapımcı firma oyunu kaldırmamış fakat sansürlü bir versiyonunu eklemiştir. Oyun hala kendi sitesinde oynanabilmektedir.”

 

http://www.oyunlardaislamofobi.com

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler