18 Ocak 2022 Salı Saat:
15:57
16-05-2015
  

İsrail Askerlerinden Korkunç İtiraflar!

Gazze operasyonunda Vahşi Batı'da gibiydik. Arabalara ambulanslara bile ateş ettik...

Facebook da Paylaş

 

İsrail'in geçen yaz Gazze'de yaptığı katliamda görev alan 60 askerin kan donduran ifadeleri yayınlandı.
İsrail'de 'Sessizliği Kırmak' adlı insan hakları örgütü, İsrail ordusunun geçen yaz Gazze'ye düzenlediği 'Koruyucu Hat' operasyonuna katılan ve yaptıklarından pişmanlık duyan 60'tan fazla askerin tüyler ürperten ifadelerini 'Gazze'de işte böyle savaştık' isimli bir raporla yayınladı.


İsrail'in Gazze'ye 7 Temmuz 2014'de başlattığı, 51 gün süren saldırılarında 2 binden fazla kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi yaralanmıştı. Saldırılarda 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okul tamamen yıkılmış, binlerce bina hasar görmüştü.

 


Gazze'den dünya ajanslarına yansıyan fotoğraflar İsrail askerlerinin hedef gözetmeksizin ateş ederek bomba yağdırdığını, ölenlerin büyük bölümünün çocuk olduğunu gösteriyordu. İsrail yönetimi ise bu iddiaları hep yalanladı. Gazze operasyonunu sorgulayan ordu komisyonu da askerlerin kurallara uygun davrandığı kararına vardı.


Ancak İsrailli eski askerler tarafından kurulan 'Breaking The Silence' (Sessizliği Kırmak) isimli örgüt, operasyona katılan 60'tan fazla askerle yaptığı görüşmelerin kayıtlarını yayınlayınca tüm şüphelerin doğru olduğu anlaşıldı.


Merkezi Kudüs'te bulunan örgüt, "Koruyucu Hat" adı verilen saldırılara katılan 60'tan fazla İsrail askerinin tanıklıklarına dayanan raporunda, İsrail'in "rastgele ateş açma" politikasının endişe verici olduğunu, birçok askerin "hareket eden her şeye ateş etme" emri aldığını kaleme aldı.

 


Tanıkların beyanlarının, İsrail'in savaş politikalarının değiştiğine işaret ettiğine değinilen raporda, şu ifadeler yer aldı:


- "Askerlerin açıklamaları, ordunun savaşma ilkelerinde köklü değişimler olduğunu, asgari güç kullanılmasını öngören silahların masumluğu ilkesi ve savaşta dahi insanlığın korunması gibi değerlerin kaybolduğunu gösteriyor. Askerlere, şimdiye kadarki en kolaylaştırıcı savaş kuralları verildi. Birçok asker, bölgede gördüğü herkesi öldürmek üzere ateş açma emri aldığını söylüyor."


İşte itiraflarda bulunan askerlerin tüyler ürperten ifadelerinden satır başları:


- "Orada sadece ölüler var. Orada zaten canlı olmamalı çünkü vatandaşlara bölgeden ayrılmaları gerektiği bildirildi. Bu nedenle 'mahallelerde 200 metre mesafe içinde gördüğünüz her şeyi izin beklemeden derhal öldürün' diye talimat aldık. Sokaklarda yürüyenlere ateş açmamız gerekiyor mu diye sorduğumuzda ise cevabı evet oldu."

 


- "Mora boyanmış bir ev gördüm. Beni rahatsız ettiğine karar verdim. Komutanıma 'ateş edebilir miyim' diye sordum. 'Tabii ki' diye yanıt aldım. Vurdum ev yerle bir oldu. Kimsenin umurunda değildi."


- "Meyve bahçesinde iki Filistinli kadın vardı. Telefonla konuşuyorlardı. Ateş ettik öldüler. Yanlarına gidip cesetlerine baktığımızda silahsız olduklarını gördük. Ama onları terörist olarak kayda geçirdik. Orayı terk etmemişlerse bizim için düşmandılar."


- "Gazze'de mahallelerin içinden geçerken kendimizi Call of Duty oyunu içinde gibi hissediyorduk. Ama bu gerçekti. Burada gördüğüm yıkım bana delilik gibi geldi. Bir film setini andırıyordu ama gerçekti."


- "Gazze operasyonunda Vahşi Batı'da gibiydik. Arabalara ambulanslara bile ateş ettik. Hepsi komutanlarımızın onayı dâhilindeydi. Eğer bunları yaptıysak bu ordu ahlaken çökmüş demektir. Çünkü askerlikte ilk kural sebepsiz yere öldürmemektir. Buna rağmen 'Yakınındaki herkesi öldür' emri verildi. Bu emri uyguladım ve pişmanım."

 


- "Bana hiçbir şey yapmamış insanları vurdum. Çatılardaki, arabalarının içindeki, ambulanstaki, evlerindeki insanları öldürdüm. 'Hadi eğlence için bir top atışı yapalım' dediğimiz zamanlar oldu."


- "Ateş ederken sivil kaybı umurumuzda değildi çünkü bize verilen emir şuydu: Masum sivil diye bir şey yoktur. Çevrenizde gördüğünüz herkes eğer şu ana kadar Gazze'yi terk etmedilerse düşmanınız demektir. Tankların geldiğini görüp kaçmayan insanların başka amaçları vardır. Sizin hayatınız için tehdit oluştururlar ve öldürülmeleri gerekir."


- "Gazze'de bir mahalleye tanklar eşliğinde girdik. Kimse yoktu kontrol altına aldık. Sabah 7-8 gibiydi. Tankları durdurup dinlenmeye başladık. O anda telsizden 'Tankları tek sıra yapın' diye emir geldi. Tankların namlusunu Filistin'in El Buraij mahallesine çevirmemiz ve ateş etmemiz emredildi. Komutana, 'Nereye ateş edeyim?' diye sordum. 'Nereye istersen' diye yanıt verdi. Her tank kendine bir evi hedef seçti. Telsizden 'Şimdi El Buraij'e günaydın diyeceğiz' diye ateş emri verildi. Kimse bize ateş etmiyordu, ama biz ettik."

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler