18 Ocak 2022 Salı Saat:
15:08
30-07-2015
  

İsrail Bilerek Kendi Askerlerini Öldürdü!

İsrail'in Gazze halkına karşı işlediği cinayetler hakkında daha önce de raporlar yayımlanmıştı...

Facebook da Paylaş 

Uluslararası Af Örgütü yayımladığı son raporda İsrail'in Gazze'deki tutumunun insanlık aleyhine işlemiş bir cinayet olarak kabul edilmesi gerektiğini yazdı.

İngiliz gazetelerinde yer alan Uluslararası Af Örgütü'ne ait rapora göre İsrail'in geçen yıl Gazze'ye düzenlediği saldırlar, Filistin'de esir olan İsrail askerlerinin kasıtlı olarak öldürülmesi hedefini taşıyordu.

Rapora göre İsrail ordusu gizli bir askeri operasyonla Refah tünellerinde esir tutulan İsrailli teğmen Hadar Goldin ve 16 İsrail askerini öldürdü.

İsrail'in Gazze halkına karşı işlediği cinayetler hakkında daha önce de raporlar yayımlanmıştı. Ancak Uluslararası Af Örgütü tarafından yayımlanan bu son rapor, tanıkların ifadelerine dayanan önceki raporların aksine Londra Goldsmiths Üniversitesi'den (Goldsmiths University of London) bir grup uzman araştırmacının imzasını taşıyor. Olayla ilgili fotoğraf ve videoların teknolojik ve sanatsal metotlarla incelenmesi sonucu hazırlanan rapora göre İsrail askerleri, İsrail askeri suikast timleri tarafından kasıtlı olarak öldürdü.

Raporda ayrıca şu bilgilere yer verildi;

"Ağustos ayının başlarında gerçekleşen saldırıda atılan bombalar, tünellerde bulunanların yaşama ihtimalini tamamen sıfıra indirecek kadar güçlüydü ve tünellerde bulunan herkesin ölmesi için bombardıman üç gün boyunca devam etti.

1 ila 4 Ağustos arasında yapılan saldırılarda sadece sivillerin yaşadığı meskun mahaller hedef alındı. Birkaç ambulans ve esir İsrailli askerin götürüldüğü ihtimali olan Gazze'deki bir hastane bombalandı. Bu zaman zarfında (4 gün) savaştan kaçan 135 sivil öldürüldü."

İsrail daha önce de 1980 yılında Hizbullah tarafında esir alınan iki İsrailli komutanın hatta öldürülmeleri pahasına bile olsa kurtarılması için emir vermişti.

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler