28 Ocak 2021 Perşembe Saat:
16:44
29-10-2015
  

İsrail İçin Asıl Tehdit İŞİD Değil, İran!

Asıl endişemiz Golan Tepeleri'nde İran Devrim Muhafızları destekli gruplar...

Facebook da Paylaş
 

IŞİD ve El Nusra Cephesi'ni geçen hafta terör listesine ekleyen İsrail'in Savunma Bakanı Moşe Yalon, Washington'da ABD'li mevkidaşı Ashton Carter ile görüşmelerinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Yalon, İsrail'in IŞİD'i tehdit olarak görüp görmediğinin sorulması üzerine, "Şu ana kadar bizi doğrudan tehdit etmediler ama onları Suriye'de çok dikkatli izliyoruz" dedi.

IŞİD'in İsrail'i tehdit etmemesinin nedeninin, örgütün yeni bir cephe açmaktan kaçınması olduğunu ifade eden Moşe Yalon "Bunu yaparlarsa büyük hasar göreceklerini biliyorlar" diye konuştu.

Yalon, ülkesinin asıl endişesinin İran destekli örgütler olduğunu söyledi. Suriye'den son iki yılda maruz kaldıkları az sayıdaki terör saldırısını İran destekli örgütlerin düzenlediği iddia eden Yalon, "Suriye'deki durumla ilgili asıl endişemiz Golan Tepeleri'nde İsrail'e karşı terör cephesi açmaya çalışan İran Devrim Muhafızları destekli gruplar. Şu ana kadar asıl endişemiz bu" diye konuştu.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ise:

"Ortadoğu'nun meydan okumalarının devam ettiği bir ortamda İsrail'in güvenliğini sağlamak için yeni yollar bulmaya devam ediyoruz. Bu çerçevede iki ülke arasındaki F-35 uçakları konusunda işbirliği var. Yeni nesil savaş uçakları, ABD ve İsrail hava kuvvetlerinin geleceği olacak. İsrail, gelecek yıl bölgede F-35 sahibi ilk ve tek dostumuz olacak" dedi.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler