09 Aralık 2019 Pazartesi Saat:
02:50
14-06-2016
  

İsrail İçin BM'de Bir İlk, Araplar Tepkili

Başkanlık insan hakları ihlalcisine değil makul ve ehil bir adaya verilmeliydi.

Facebook da Paylaş

Sputnik haber ajansının haberine göre, İsrail, BM teşkilatının kuruluşundan bu yana ilk kez bir genel kurul komisyonunun başkanlığını devraldı. Ancak İsrail'in BM hukuk komisyonu başkanlığına seçilmesi, ‘insan haklarını ihlal eden bir devletin ödüllendirilmesi anlamına geldiği' gerekçesiyle Arap devletleri tarafından eleştirildi.

İsrail'in BM'deki daimi temsilcisi Danny Danon, Arap ve diğer Müslüman ülkelerin protestolarına rağmen 193 üye ülkeden 109'unun oylarıyla hukuk komisyonu başkanlığına seçildi.

‘BAŞKANLIK İNSAN HAKLARI İHLALCİSİNE VERİLMEMELİYDİ'

İsrail'in adaylığı ABD ve Avrupa ülkeleri tarafından desteklenmekteydi. Filistin'in BM Temsilcisi Riyad Mansur ise hukuk komisyonu başkanlığının İsrail'e verilmesine tepki gösterdi: "Başkanlık insan hakları ihlalcisine değil makul ve ehil bir adaya verilmeliydi."

YEMEN'DEN PROTESTO ÇAĞRISI


BM Genel Kurulu'ndaki Arap ülkelerini temsil eden Yemen'in BM temsilcisi Halid El Yemeni de, üye devletlere seçimi protesto etmeleri çağrısında bulundu. Dw2nin haberine göre, El Yemeni ‘sürekli olarak devletler hukukunu ve insan haklarını ihlal eden İsrail'in hukuki konularda karar vermesinin kabul edilemeyeceğini' söyledi.

Danon ise ülkesinin hukuk komisyonunun zirvesini temsil etmesinden gurur duyduğunu ve ‘bazı Arap devletlerinin seçimi engellemeye çalışmasının üzücü olduğunu' belirtti.

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler