05 Aralık 2020 Cumartesi Saat:
09:46
19-03-2013
  

İsrail'in Gözü Tarihi Mezarlıkta

Filistinliler, Kudüs'teki eski mezarlığa inşa edilmesi planlanan tesise tepkili.

Facebook da Paylaş

 

İsrail'in Kudüs'ün en eski mezarlıklarından Mamilla Mezarlığı'nda inşa etmeyi planladığı tesisler Filistinliler'in tepkisine neden oldu.

Mamilla Mezarlığı'nda toplanan bir grup Filistinli, içinde çok sayıda Osmanlı askerinin de kabrinin bulunduğu mezarlığa yönelik düzenlenen saldırıları ve İsrail'in mezarlık alanına inşa etmeyi planladığı, müze, gece kulübü ve köpek barınağı tesislerini protesto etti.

''Geceleyin mezarları söküyorlar'', ''İsrail işgalinin ahlakı bu'', ''Mamilla mezarlığında köpek parkı, büyük rezalet'' yazılı dövizlerin taşındığı gösteride, ''Kabirler mukaddestir'', ''Ey alemlerin rabbi! Müslümanlar'ın ölülerine merhamet et'' diye sloganlar atıldı.

çLçLERİNİZİ MAMİLLA'YA DEFNEDİN

Mescid-i Aksa Müdürü Nacih Bukeyrat ise, Filistinliler'e ölülerini Mamilla Mezarlığı'na gömmeleri çağrısında bulundu.

Bukeyrat, ''İsrail'in Mamilla Mezarlığı'nın bulunduğu alan üzerinde müze, gece kulübü ve köpek barınağı kurma amacıyla başlattığı çalışmaları önleyebilmek için ölülerinizi Mamilla'ya gömün'' dedi.

İsrail'in, mezarlığa yönelik saldırılarının, Kudüs'ün Arap ve Müslüman çehresini yok etme hedefi taşıdığını savunan Bukeyrat, ''1935 yılında çevrede oturan Yahudi ailelerin çöp atmaya başladığı bu mezarlık, 1938 yılında atık su kanallarının geçtiği bir yer haline geldi. Daha sonraki yıllarda mezarlıkta kanalizasyon kuyuları açıldı'' diye konuştu.

TçRKİYE'YE çAğRI

İsrail'in kutlamalar yapmak üzere mezarlığa ait tarihi bir gölete de el koyduğuna dikkati çeken Bukeyrat, İslam aleminin mezarlıklarını koruma yükümlülüğü olduğunu savunarak, Türkiye'ye harekete geçme çağrısı yaptı.

TARİHİ MEZARLIK ZORDA

Batı Kudüs'te, yoğunlukla Eyyubi, Osmanlı askerleri ve Filistinli ailelerin defnedildiği Mamilla Mezarlığı günümüzde İsrail'in etrafında ve içinde yaptığı çeşitli inşaatlar nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.
Aşırı Yahudiler'in saldırısına uğrayan ve geçen haftada mezar taşları üzerine spreyle ''Araplara ölüm'' yazılıp, Yahudi yıldızı çizilerek zarar verilen mezarlığın bitişiğine 2007'de bir alışveriş merkezi açılmıştı.

Los Angeles merkezli Simon Wiessental Merkezi tarafından mezarlık alanında ''hoşgörü müzesi'' inşası nedeniyle de 1500 mezar yerlerinden sökülerek başka yerlere taşınmıştı.

 

 

TRT

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler