30 Mart 2020 Pazartesi Saat:
12:41
22-12-2012
  

İsrail-Mısır gizli görüşmesi

İsrail`le Mısır arasında, Gazze`de ateşkesin devamı ve Hamas`ın silahsızlandırılması konusunda gizli görüşmeler yapıldığı açıklandı.

Facebook da Paylaş

 Reuters haber ajansının İsrail'de yayımlanan Jarusalem Post gazetesine dayandırdığı haberine göre İsrailli bir yetkili, Mısır'la İsrail arasında Gazze'ye uygulanan sınırlamaların gevşetilmesi ve Hamas'ın hızlı bir şekilde silahlanmasının önlenmesi konularında gizli görüşmelerin yapıldığını açıkladı.

Haberde MOSSAD'ın eski şefi Efraim Halevi'nin de İsrail'in 22 Ocak seçimlerine kadar çerçevesi belirlenmiş bir Gazze politikasının oluşmuş olacağını söylediği bildirildi.

Mısır'la İsrail arasında gizli görüşmelerin yapıldığını açıklayan İsrailli yetkili, İsrail'in güneyindeki sükunetin devam etmesini garanti edecek bazı unsurlar bulunduğunu belirterek bu unsurların başında Hamas'ın yeniden silahlanmasının önlenmesinin geldiğini ve bu sayede çatışmaların yeniden başlamasının önlenmiş olacağını söyledi.

İsrail'in Gazze'ye yönelik sınırlamaların azaltılmasının sükunete ve ateşkesin uzamasına yardımcı olduğunu anladığını belirten İsrailli yetkili, Tel Aviv'in yeni Mısır yönetimiyle diyalog konusunda da son derece ciddi olduğunu ifade etti.

İsrailli yetkili Gazze'deki sivil toplumsal konularda ilerleme sağlanmasının, ateşkesin desteklenmesinin ve Mısırlılarla olumlu tarzda ilişkiler kurulmasının kendiliğinden olumlu sonuçlar doğuracağını belirtmekle birlikte İsrail'in caydırıcılığının hala ateşkes konusundaki en önemli etken olduğunu söyledi.

 

YDH

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler