09 Aralık 2019 Pazartesi Saat:
02:51
15-01-2016
  

İsrail ve İsveç Arasında Filistin Polemiği

Ya bu çaresizlik durumunu kabul edeceğiz yada şiddete maruz kalacağız...

Facebook da Paylaş
 
Paris'teki terör saldırıları ile ilgili bir açıklamalarda buluna İsveç Dışişleri Bakanı Wallström, "Sadece İsveç'te değil tüm dünyada radikalleşen çok sayıda kişi olduğu için endişelenmeliyiz. Şimdi bir kez daha Ortadoğu'daki, özellikle de gelecek umutlarını yitiren Filistinlilerinki gibi bir duruma geri döndük. Ya bu çaresizlik durumunu kabul edeceğiz yada şiddete maruz kalacağız" demişti.
 
Dışişleri Bakanı Wallström'ün, sözlerine yanıt İsrail Başbakanı Netanyahu'dan geldi. Yabancı gazetecilerin katıldığı Batı Kudüs'teki yıllık toplantıda konuşan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "öldürülen Filistinlilerle ilgili soruşturma açılması" çağrısını "çirkin, ahlâksız, gayri adil ve aptalca" diye nitelerken İsrail Dışişleri Bakanlığı, İsveç'in Tel Aviv Büyükelçisi'ni bakanlığa çağırarak "Wallström'ün yorumlarından duyulan memnuniyetsizliğin iletildiğini" söyledi.
 
Wallström'ün sözlerini "cesurca" diye niteleyen Filistin hükumeti ise tüm dünya ülkelerine İsveç'i örnek göstermişti.
 
Filistin hükumetinden yapılan yazılı açıklamada, "Dünya ülkelerini, Filistinlilere yönelik ihlâlleri nedeniyle İsrail'e uluslararası soruşturma açılması talebinde bulunarak cesur bir tutum sergileyen İsveç'i örnek almaya davet ediyoruz" ifadelerine verildi.
 
Ehlader HABER
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler