04 Ağustos 2020 Salı Saat:
16:24
15-11-2012
  

İsrail Vuruyor Gazze Direniyor

Arap elçiler, BM'yi İsrail'in saldırısını kınamaya çağırdı.

Facebook da Paylaş

 

 
İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısında şehir yerle bir edildi. 13 kişi öldürüldü, yüzlerce yaralı var. ABD ve Kanada'dan ise İsrail'in saldırısına destek geldi.
 
İsrail Gazze'ye yönelik başlattığı operasyonda aralarında hükümet binası ile güvenlik güçlerine ait binaların da yer aldığı 60'dan fazla hedefe hava saldırısı düzenledi.
 
Saldırılarda, aralarında Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları'nın liderlerinden Ahmed el-Caberi'nin de bulunduğu 9 kişi öldü, 88 kişi yaralandı.
 
Yaşamını yitirenler arasında 3 çocuk, 1 bebek, 1 kadın ve 1 de yaşlı bulunuyor.
 
 
13 kişi öldürüldü
 
İsrail uçak ve helikopterleri, Hamas hedeflerini vururken, donanmaya ait gemilerin de Gazze'ye denizden saldırdığı belirtildi.
 
"Bulut Sütunu" adı verilen operasyonlarda düne kadar ikisi çocuk 10 kişi ölürken, bugün Gazze şeridi'nin güneyindeki sağlık yetkililerinin bildirdiğine göre, üç Filistinli daha hayatını kaybetti.
 
 
Gazze saldırısı Fatih Camii'nde protesto edildi
 
İsrail'in dün başlattığı ve Gazze şeridi'ni hedef alan operasyon bütün gece devam etti. İsrail hava ve deniz kuvvetlerinin Hamas hedeflerine yönelik saldırılarında şu ana kadar ikisi çocuk 15 Filistinli hayatını kaybetti. çlenlerden birinin BBC'nin bölgedeki muhabirlerinden birinin 11 aylık oğlu olduğu bildirildi. Gazze'den ateşlenen bir füzenin bir apartmana isabet etmesi sonucu da üç İsrailli sivil hayatını kaybetti.
 
Basında, Yahudilerin kutsal kitabı Tevrat'taki bir ifadeden hareketle “Bulut Sütunu” olarak da nitelendirilen operasyonun resmi adının “Savunma Sütunu” olduğu açıklandı.
 
Hamas'ın askeri kanadı İzzettin Kassam Tugayları'nın ikinci adamı Ahmet Caberi'nin öldürülmesiyle başlayan operasyonun ardından gelen görüntülerde Gazze'nin çeşitli noktalarından dumanlar yükseldiği görüldü.
 
 
Bütün seçenekler masada
 
İsrail ordu yetkilileri, Gazze'de kara operasyonu dahil bütün seçeneklerin masada olduğunu bildirdi. Askeri kaynaklar Akdeniz'de bulunan İsrail donanmasının Gazze'yi kuzeyden vurduğunu da doğruladı.
 
Dün akşam televizyondan kamuoyuna seslenen Başbakan Binyamin Netanyahu, “Bugün Hamas'a ve diğer terör örgütlerine açık bir mesaj gönderdik. Gerekirse operasyonu genişletmeye hazırız” dedi.
 
Gazze sağlık bakanlığı'nın aktardığına göre iki günde ikisi çocuk toplam 15 sivil Filistinli, hayatlarını kaybetti.
 
İsrail'de ise Gazze'den ateşlenen bir füzenin bir apartmana isabet etmesi sonucu üç sivil öldü.
 
 
BBC Muhabirinin acı günü
 
çlen çocuklardan birinin BBC Gazze muhabiri Cihad Mişaravi'nin 11 aylık oğlu çmer olduğu bildirildi.
 
BBC Dış Haberler şefi Jon Williams, Twitter'da, çmer Bebek'in yanı sıra Mişaravi'nin yengesinin de hayatını kaybettiğini, erkek kardeşinin ise ağır yaralı olduğunu duyurdu.
 
 
İsrail Ordusu: çlümlerin sorumlusu Hamas
 
İsrail ordu sözcüsü Avital Leibovich ise yaptığı açıklamada ölen sivillerin sorumlusunun Hamas olduğunu söyledi. Leibovich, “Hamas füze depolarını özellikle insanların yaşadıkları bölgelere inşa eden bir terör örgütüdür. Böyle bir şey yaparak bütün sivil ölümlerinin sorumluluğunu üstlenmiştir. Gazzelliler Hamas'ı, Hamas terörü seçti. Terör roket ateşidir. Biz böyle bir durumda teslim olmayacağız. Hamas terörün sorumlusudur. Biz sadece teröristleri hedef alıyoruz” diye konuştu.
 
Ordunun Twitter hesabından da saldırıların Hamas'ın uzun menzilli füze rampalarına ve yer altındaki silah depolarına ağır hasar verdiği belirtildi.
      
 
"çzel Durum" İlan edildi
 
Jerusalem Post gazetesi de İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'ın Gazze şeridi'nin çevresindeki 40 kilometrelik İsrail topraklarında “özel durum” ilan ettiğini yazdı.
 
Haberde, Bakan'ın, İsrail'in işin henüz başında olduğunu ancak uzun vadede operasyonun barışı yeniden tesis edeceğine ilişkin sözlerine yer verildi.
 
İsrail ordusunun yedek askerleri de bir kara operasyonu ihtimaline karşı alarma geçirildi. Güvenlik Konseyi, orduya yedekleri çağırma ve gerekirse operasyonun kapsamını genişletme yetkisi verdi.
 
 
BM acil toplandı
 
İsrail'de bu gelişmeler yaşanırken Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi acil koduyla toplandı.
 
Kapalı kapılar ardında 90 dakika devam eden toplantıdan hiçbir sonuç çıkmadı. Konsey'e başkanlık eden Hindistan Daimi Temsilcisi Hardeep Singh Puri, üyelerin sadece “acil olarak toplandıklarını ifade eden bir açıklama yayınlama” konusunda anlaştığını belirtti.
 
ABD'nin BM Büyükelçisi Susan Rice, İsrail'in Gazze'ye yaptığı saldırıları "Kendini savunmaya hakkı var" diyerek güçlü bir biçimde desteklerken, Arap elçiler, BM'yi İsrail'in saldırısını kınamaya çağırdı.
 
 
focushaber
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler