23 Ocak 2021 Cumartesi Saat:
12:06
21-11-2014
  

İsrail Zulmü Bitmek Bilmiyor

Saldırıyı düzenleyen Filistinlilerin akrabalarını tutuklanıyor, evleri yıkılıyor...

Facebook da Paylaş
 

Kudüs'te bir sinagoga düzenlenen ve 4 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından, İsrail'de, Filistinlilere yönelik hak ihlallerinde artış gözleniyor. Bunlardan biri de Filistinlilerin çalıştıkları işyerlerinden çıkarılması. Eriha'da ise onlarca Filistinli aileye ev yıkma ihtarı gönderildi. Filistinlilere gönderilen ihtar mektubunda, 45 gün içinde evlerini kendilerinin yıkmaları gerektiği, aksi takdirde güvenlik güçlerinin yıkımı gerçekleştirip masrafların ev sahiplerinden tahsil edileceği belirtiliyor.

Askalan Belediye Başkanılığının aldığı karar doğrultusunda Kudüs'te yaşanan gerginlikler sırasında İsrailli yerleşimcilerin 'güven ve huzur' içinde yaşamlarını sürdürebilmesi gerekçesiyle işten çıkarma eylemi eğitim kurumları, park, bahçe dahil tüm kurum ve kuruluşlarda çalışan Arap asıllı işçileri kapsayacağını ifade etti.

İsrail Parlamentosu'nda Arap milletvekilleri ve birçok Yahudi milletvekili bu adımın ayrımcılığı derinleştirdiğini ifade ederek kararı protesto etti. Kararı eleştirenler arasında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da var.

Netanyahu, söz konusu kararın İsrail’in 1948 yılında işgal ettiği ve daha sonra İsrail olarak tanınan bölgelerde yaşayan Araplara karşı bir ayrımcılık olabileceğini söylerken, tüm vatandaşların herhangi bir din veya ırk farkı gözetmeksizin kanun önünde eşit olduğunu ifade etti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Kudüs'te Salı günü gerçekleşen sinagog saldırısının ardından ‘kışkırtma’ yapan Filistinlilere karşı ceza politikalarının uygulanacağını açıklamıştı. Netanyahu, saldırı düzenleyen Filistinlilerin akrabalarını tutuklamak, ailelerinin evlerini yıkmak gibi tedbirlerin alınacağını belirtmişti.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler