18 Ocak 2022 Salı Saat:
15:59
12-04-2014
  

İsrailli Bakandan Filistin Topraklarını İlhak çağrısı

İsrail Ekonomi Bakanı, Filistinlilerin yerleşim yerlerinin ilhak edilmesi gerektiğini söyledi...

Facebook da Paylaş 

İsrail'in üst düzey bakanı Filistinle barış görüşmelerinin bitmesinin ardından Binyamin Netanyahu'nun Batı şeria'daki yasal olmayan yerleşim yerlerini ilhak etmesi gerektiğini açıkladı.

El Ahbar'ın haberine göre Ekonomi Bakanı Naftali Bennet Batı şeria'daki Beytüllahim'in güneyinde yer alan Filistinlilerin 101 hektarlık özel mülkünü haczedeceklerini belirtti.

ABD destekli müzakereler iki tarafında sorunları aşmak konusunda adım atmaması nedeniyle geçen hafta çöktü. Netanyahu Filistinlilere yönelik cezai yaptırımlar uygulamaya başladı bile.

Aşırı sağcı Yahudi Anavatan Partisi başkanı Bennet, İsrail'in bağımsız topraklarını genişletmesi gerektiğini ifade etti. .

"Açık bir şey var ki şuan ki süreç kendi kendini tüketti ve şuan yeni bir döneme girdik" diyen Bennett, Netanyahu'ya baskı yaparak büyük yapıları ve yerleşimleri ilhak edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Ayrıca Bennett; "Bu bölgeler İsrail devleti için hem güvenlik, hem ulusal bilinç hem de tarihi açıdan önem arz ediyor." dedi

Netanyahu Bennett'in talebi üzerine bir yorumda bulunmadı. Ancak İsrail'in müzakere şefi Tzipi Livni Bennet'in sözleri üzerine bunun uluslararası dünyada bir fırtına yaratacağını ve Bennett'in ebeveynlerinin dizginlemesine ihtiyaç duyan provakatif bir çocuk gibi davrandığını belirtti.

Livni Facebook sayfasında "Eğer tamamiyle çıldırmak ve anlaşma yapamayacak noktaya gelip her şeyi kaybetmeyi istiyorsan devam et" dedi.

İsrail hali hazırda 1967'deki bölgeleri ilhak etmiş durumda; Suriye sınırı olan Golan Tepeleri,Filistinlilerin başkent olmasını istediği Batı Kudüs gibi ve bunların hiç biri uluslararası arenada tanınmadı.

'Kamu Malı! Girmeyiniz!'


Beytüllahim'in güneyindeki el-Hader bölgesi valisi İsmail İssa Ma'an haber ajansına yaptığı açıklamada İsrail'in yüksek rütbeli askeri komutanlarının, sivil yetkililerin Filistinlilerin özel mülklerini dolaştıklarını belirtti.

Ayrıca İsraillilerin buralara sarı posterler astıkları ve buralarda "Kamu malı! Girmeyiniz!" yazdığını belirtti.

Ayrıca yetkililerin 250 arazinin haczedileceğine dair yapılan açıklamanın kopyalarını bıraktığı belirtildi. Açıklamaya göre Filistinli çiftçiler 45 gün içerisinde kararını vermek durumunda.

ABD Dış İşleri Bakanı John Kerry bu hafta yaptığı açıklamada Batı Kudüs'teki 700 yeni konutun ihalesinin müzakerede iki taraf arasında gerginlik yaratan bir hamle olduğunu söyledi.

Netanyahu'ya bağlı yetkililer ise Kerry'nin açıklamasını hayal kırıklığı olarak nitelendirdi.

Başbakan bu yaşananlardan Mahmud Abbas'ı sorumlu tuttu ve müzakere sürerken Filistinlilerin 15 uluslararası anlaşma imzalamasını anlaşmada yer alan "tek taraflı anlaşma" yapılmayacağı kuralını çiğnediğini belirtti.

Netanyahu çarşamba günü Filistinlilerle yapılan anlaşmanın bir kısmını dondurduğunu açıklamıştı. Ancak müzakere grupları buluşup anlaşmanın Nisan boyunca süreceğini ifade ettiler.

 


soL

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler