07 Aralık 2019 Cumartesi Saat:
07:07
13-10-2016
  

İstanbul'da Görkemli Aşura Merasimi

Barış ve kardeşliğin ne kadar önemli olduğunu artık herkesin idrak etmesi gerekiyor...

Facebook da Paylaş
 
Evrensel Aşura Matem Merasimine katılmak isteyen Hz. Hüseyin aşıkları sabah saatlerinden itibaren törenin düzenleneceği alana akın etti. Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda CAFERİDER adına selamlama konuşması yapan Av. Sinan Kılıç:
 
"Kerbela şehitlerinin mesajını anlamak istemeyen hatta onu özellikle unutturmak isteyen Müslüman elbisesi giymiş bazı çevreler ise bu yası bayrama çevirme gayretindedirler. Ama bugün burada toplanan yüzbinler, Muharrem ayının yas ayı, Aşura günü yas günü olduğu cevabını veriyor." dedi.
 
Ardından kürsüye çıkan Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner, Küçükmece Belediye  Başkanı Temel Karadeniz ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak yaptıkları konuşmalarda Hz. Hüseyin’in tüm Müslümanların ortak değeri olduğu ve Muharrem aynın matem ayı olduğuna vurgu yaptı.
 
Sonrasında kürsüye çıkan Zeynebiye Hareketi Lideri Selahattin Özgündüz, Kerbela’da yaşananları anlamak ve anlatmak için toplandıklarını söyledi. Özgündüz ayrıca IŞİD terör örgütünün işledikleri cinayetlerde Hz. Hüseyin ve beraberindekileri hunharca şehit eden Yezid'i örnek aldıklarını ifade etti.
 
Ardından kürsüye İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei’nin Uluslararası İlişkiler Ofisi Sorumlusu Ayetullah Muhsin Kummi, Ehlibeyt dostlarının Türkiye’de düzenlediği merasimin görkemine dikkat çekerek tüm dünyada örnek olduğu söyledi. 
 
Son olarak kürsüye çıkan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan:
 
"Hz. Hüseyin ise tam 1377 yıl önce bugün Kerbela'da ailesi ile birlikte tarihin şahit olduğu en büyük katliamda şehit edildi. O günden beri ciğerimiz yanıyor, yüreğimiz kanıyor. Bin 377 yıldır dualarımız, feryadımız, çığlığımız, ağıtlarımız, mersiyelerimiz arşı inletiyor.
 
Muharrem mateminin amacı yaraları, acıları deşmek değil, bu tür acıların bir daha yaşanmaması içindir. Bu nedenle diyorum ki ya ibret alırız ya da ibret oluruz. Önemli olan bu hadiseden ders çıkarmaktır. Barış ve kardeşliğin ne kadar önemli olduğunu artık herkesin idrak etmesi gerekiyor. Ca kutsaldır, ister mezhep adına, ister etnik köken adına, ister ideoloji adına olursa olsun, masumlara kastetmek alçakça bir cinayettir." diye konuştu.
 
Matem merasimi Zeynebiye Gençlik Tiyatrosunun hazırlamış olduğu "Hepimiz Ali Ekberiz" isimli tiyatro gösterisinin ardından son buldu.
 
Ehlader HABER
 
 
 
 
 
 
 
 
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler