01 Aralık 2020 Salı Saat:
13:00
23-11-2012
  

İzmir Bayraklı Ehlibeyt Camiinde Muharrem 8

İzmir Bayraklı Ehlibeyt Cami cemaati ile Turgutlu İmam Hüseyin (a.s) cami cemaati bir araya gelerek Hz. Hüseyin (a.s) ve Kerbela şehitlerine yas tuttular.

Facebook da Paylaş

 

Ehlibeyt âşıklarının bir araya gelerek yapmış oldukları yas programı akşam namazına müteakiben başladı. Programa İzmir Ehlibeyt Cami Hocası ş. Rahman Karanlık ve cemaati ve Turgutlu İmam Hüseyin (a.s) cami hocası ş.Bayram Dalga ve cemaati katıldılar.

Camii imamı ş. Rahman Karanlık konuşmasında Hz. Hüseyin'in (a.s) Kerbela kıyamının felsefesine değinerek şöyle devam etti:

İmam Hüseyin'in (as) Kerbela kıyamı, İslam ümmetinin gafletle uyuduğu bir dönemde vuku bulmuştur. Buna göre de, Müslümanlar hiç olmazsa Muharrem ayı geldiğinde kendilerinde intibah hissini yaşamalı, kendi din ve özgürlükleri hakkında düşünmelidirler.

İmam Hüseyin (as) Kerbela'da o azgın insanlara hitap ederek şöyle buyurdu: “Eğer sizin dininiz yoksa bari hürriyetiniz olsun!”

Bu cümlede Hz. Hüseyin (as) bizlere mesajı açıkça beyan etmiştir. Dinimiz ve hürriyetimizi korumak ve hayatımızda mesuliyetli olmak.

Ben her zaman değerli kardeşlerime şöyle söylüyorum; eğer Hz. Hüseyin'in (as) bu cümlesine amel edilseydi, Yezit'ten sonra dünyada diğer Yezitler ve Yezit sıfatlılar olmazdı. çünkü bu zalim ve azgınları bu hadde getiren temel ve önemli faktörlerden biri onlara körü körüne itaat eden ve aynı zamanda kendi hürriyetlerini elden çıkarmış insanlardı...

Konuşmanın ardından gençler tarafından hazırlanan sinezeni programları icra edildi. Program ş. Bayram Dalga hocanın mersiye ve dualarıyla son buldu.

Ehlader Kültür-Araştırma

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler