08 Ağustos 2020 Cumartesi Saat:
20:12
14-09-2015
  

Kabe'deki Vinç Kazasının Tek Sebebi...

Arabistan'daki asıl sorun; hacılarının can güvenliğini hafife almak meselesidir...

Facebook da Paylaş 

Basra Körfezi Enstitüsü Başkanı Dr. Ali el-Ahmedi, Kabe'de yaşanan vinç kazasını değerlendiriği konuşmasında şunları söyledi;

"Suudi Arabistan yönetiminde adil ve uygun bir mekanizma olmaması nedeniyle yapılan tüm işlerde yolsuzluk ve kaos yaygın şekilde göze çarpmaktadır. Özellikle Kâbe’nin etrafının gökdelenlerle çevrilmesi gibi büyük projeler, her zaman hükümet üzerinde etkili kişilere verilir. Projeleri yüklenen firmalar ise mümkün mertebe maliyetlerini düşürmek için mühendislik deneyimi olmayan personeli istihdam ederler.

Vinç kazasının tek sebebi; ekipman eksikliği yani vinci yere sabitleyen güçlü bir mekanizmanın olmamasıdır. Yetkililer büyük bir ihmal örneği sergileyerek vinci stabilize etmedi.

Dünyanın kutsal şehirleri arasındaki en tehlikeli şehir, Mekke'dir. Son 30 yılda, kentte meydana gelen önlenebilir çeşitli kazalara 7000'den fazla hacı adayı ve ziyaretçi hayatını kaybetti. Her yıl dünyanın farklı yerlerinde çok geniş kapsamlı dini program ve merasimler düzenlenmektedir. Örneğin dünyanın en büyük dini ayinlerinden birisi Bangladeş düzenlenir ancak nadiren bu gibi olayların yaşandığını görürsünüz.

Yakın bir zamanda Hac'daki güvenlikle ilgili bir makale yazmıştım. Makalemde Mekke'de meydana gelen en kanlı olayın, Mekke'deki bir tünelde havalandırma sisteminin eksik olması ve Suudi İçişleri Bakanlığı'na bağlı bir heyetin geçişi nedeniyle tünelin çıkışının kapatılması sonucu yaklaşık 3 bin hacının yaşanan izdihamda hayatını kaybettiği olay olduğunu söylemiştim.

Dünyanın her yerinden çeşitli sebeplerden vinç kazalarının yaşandığı doğrudur ama hiçbir kazada mağdurların sayısı Mekke'de kazasında hayatını kaybedenlerin sayısı kadar çok olmamıştı.

Hacıların güvenliğinin sağlanmasında ihmali olan Suudi yetkililerin 'Kazaya fırtına yol açtı' gibi cümleleri sarf ederek kendilerini savunmaya kalkışması, Suudi yetkililerin cehaletinin ve işten anlamadıklarının göstergesidir. Sıradan bir mühendis bile o vinç kurulurken yere sabitlenmesi gerektiğini bilirdi. Olay anına ait fotoğraflar iyi incelenirse vincin çöküşünün ana nedeninin fırtına değil vincin istinat kabloları ve gerekli ekipmanlarla yere sabitlenmemiş olmaması olduğu anlaşılacaktır.

Bu bir suçtur hatta cinayettir. Hukuki mantık çerçevesinde bile suç teşkil edecek ihmalin iki kısmı vardır. Bunlardan biri ölüme sebebiyet veren ihmaldir. Suudi hükümeti geçmişte meydana gelen vehim kazalardan hiçbir şekilde ders almıyor.

Suudi Arabistan'daki asıl sorun; hacılarının can güvenliğini hafife almak meselesidir. Bu olay Suudi Arabistan'ın Mekke ve Medine'nin güvenliğini sağlayamadığının delilidir. Bu ilk değil, aksine daha önce de Suudilerin beceriksizliğini kanıtlayan bu tür birçok facia yaşandı. Örneğin 2006 yılında yaşanan Cidde'deki Sel felaketinin bir benzeri 2009 yılında yaşandı ve gerekli önlemler alınmadığı için 600 kişi hayatını kaybetti.

Bana sorarsanız Arabistan, üstesinden gelemediği bu tür projeler için İslam ülkeleri ile konsültasyon da bulunabilir. Yine tecrübeli Hac organizasyonu şirketlerinin deneyimlerinden faydalanabilir. Bu tür olayların önlenmesindeki ilk ve en önemli adım, Suudi yetkililerin sorumluluk almasıdır. Ama bu yetkililer olayın sorumluluğunu üstlenmek yerine hacıları Allah'ın öldürdüğünü ve bu kazanın ilahi bir takdir olduğunu söyledi. Temennimiz İslam ülkelerinin Suudi hükümetinden hacılar için gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmasını sağlayacak en azından basit bir bildiri yayımlamasıdır."

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler