01 Aralık 2021 Çarşamba Saat:
05:37
14-09-2020
  

Kadın Filozof Tuba Kermanî Vefat Etti

Tahran Üniversitesi felsefe profesörü Dr. Tuba Kermanî hayatını kaybetti.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

Tahran Üniversitesi felsefe ve ilahiyat profesörü olan ve öte yandan kadın sosyo-kültür konseyi üyesi Dr. Tuba Kermanî 13 Eylül Cumartesi günü geçirdiği bir rahatsızlıktan ötürü fani dünyaya gözlerini kapadı.

 

Merhume Kermanî Hanım İslam dünyasının nadir ve İran'ın ilk kadın feylesofu olma ünvanını taşıyordu. İslam ve Batı Felsefesi alanında birbirinden kıymetli yapıtları olan Kermanî, Tahran Üniversitesi'nde öğretim hayatına başladıktan sonra 30 farklı ülkede felsefe konferanslarına iştirak etmiş önemli bir isimdi.

 

Anaç ve samimi bir kişiliğe sahip olan Tuba Kermanî Farsça, Arapça, Türkçe, Fransızca ve İngilizce gibi önemli ilmi dünya dillerine de hakim olduğu için asıl kaynaklarından 60’tan fazla makale kaleme almış, 12 bilimsel ve sosyal kitabın altına imzasını atmış, yurt içi ve yurtdışında 80’den fazla ulusal ve uluslararası kongreye katılımı ile bilimsel ve kültürel açıdan nice faydalı işler yapmıştı.

 

Dünya İslam Mezhepleri Yakınlaştırma Konseyi Genel Sekreteri Danışmanı olan Kermanî, emekli olmasına rağmen Tahran Üniversitesi'nde özellikle kadınlar üzerine yaptığı araştırmalar ve İslam'da kadının konum ve değeri adlı projeleri ile adından sık sık söz ettirmişti.

 

Ehlibeyt Âlimleri Derneği olarak bu kıymetli İslam Feylesofuna Hak Teâla’dan rahmet ve mağfiret dilerken, başta İmam Zaman olmak üzere kıymetli ailesine, İslam İnkılabı rehberine, İlim havlarına, Akademik camiaya ve dostlarına başsağlığı sunuyoruz.

 

 

Ehlader HABER

 

 

  

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler