22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
19:00
17-03-2020
  

Kadir Akaras Koronavirüs Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Ehlader Genel Başkanı Kadir Akaras Koronavirüs Hakkında Açıklamalarda Bulundu!

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

Dün akşam On4 ekranlarına konuk olan Ehlader Genel Başkanı Kadir Akaras yaşanan Corona Virüs krizine dair önemli açıklamalarda bulundu.

 

On4 ana haber sunucusu Muhammed Ali Edebali’nin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Akaras şu açıklamalarda bulundu:

 

Tarih Boyunca Böylesi İnsani Krizler Yaşanmıştır

 

Oldukça önemli bir hadise ile yüz yüzeyiz. Belki ömrümüz boyunca bugüne kadar böylesi küresel bazda bir krizle karşı karşıya kalmadık. Evet, ekonomik krizler oldu, savaşlardan dolayı çeşitli krizler gördük ama böyle bir krizi dünya modern dönemde ilk defa tecrübe ediyor. Tarihte de bu gibi olaylar yaşanmamış değil; insanlık tarihi böyle hastalıklarla, belalarla bugünlere kadar gelmiştir ve bunların hepsini atlatmıştır. Allah'ın izniyle bunu da atlatacağız.

 

Hem Devletin Hem de Bizlerin Ciddi Sorumlulukları Var

 

Bu yaşanan krizde hem devletin, hem halkın, hem bilim adamlarının ve hem de din adamlarının sorumluluğu vardır. Yani bu dörtlü özellikle bu gibi kriz dönemlerinde önemli rol oynar. Devlet organize eder çünkü devletin vazifesi budur; önleyici tedbirlerini alır sonra neler yapacağına dair organizelerini yapar. Bilim adamları da çıkar çaresini üretir, bilimsel çevreler bunu yapmakla yükümlüdür. Özellikle şu anda içinde bulunduğumuz konumla alakalı olduğu için tıp alanında çalışanlar bu işin çaresini bulması gerekiyor.

 

Bilim Adamları ve Din Adamları Birbirini Tamamlar

 

Bilim insanları ve din adamları metafizik ve fiziğin bütünlüğünü temsil eder. İçerisinde bulunduğumuz bu kriz döneminde her iki tarafın da kendisine çeki düzen vermesi gerekir; işte bu şekilde yaşanan sıkıntılar giderilebilir ve toplumu da yeteri kadar bilinçlendirebilirlerse bu sorun bertaraf edebilir. Yani bu dörtlü (devlet-halk-bilim adamları ve din adamları) görevini doğru bir şekilde yaparsa krizler biter. Hiç olmayacak anlamında değil ama en zararsız şekilde atlatılabilir.

 

Aslında Şanslı Bir Konumdayız

 

Biz Aralık ayından beri Corona Virüs denilen bir virüsüne karşı karşıyayız. Çin'de başlayan İran ve İtalya’da oldukça hızlı bir şekilde yayılan bu virüse karşı şu anda 50'den fazla ülke büyük bir savaş veriyor. Bunlar bilfiil mücadele ediyor. Diğer ülkelere de bulaştı mı bulaşmadı mı henüz bilmiyoruz ancak bizim açımızdan yani Türkiye olarak şanslı bir süre içerisindeyiz. Uzun bir süredir Çin’de, İran'da ve İtalya'da yaşananlardan ibret alarak, ders alarak onların tecrübelerini ülkemize getirerek tedbirler almalıyız. İnanın hangi önlemlerin alınması gerekir konusunda şanslı bir durumdayız. Devlet bu anlamda önemli tedbirler aldı. Çok önemli radikal kararlardı bunlar. Belki birçok ülkede bundan daha vahim olaylar yaşandı ama bu kadar radikal kararlar alınmadı ve durum bu hale geldi. Tüm bu alınan kararları bir önleyici olarak yorumlamamız gerekir.

 

Dini Programlar ve Nevruz Kutlaması

 

Bizimle alakalı olan bölüm ise camilerdeki dini törenler ve etkinliklerdir. Bildiğiniz üzere şu anda Recep ayının içerisindeyiz. Recep ayının 27'si Nevruz Bayramıdır, Peygamberimizin Bi’setidir. Ehl-i Sünnet’e göre Miraç kandili, Ehl-i Beyt Mektebine göre bi’set bayramıdır. Daha sonra İmam Hüseyin'in doğum günü geliyor. Şaban ayının 15'i İmam Zaman’ın doğum günüdür yani yoğun etkinliklerimiz vardı. Üç ayların içerisinde mübarek Ramazan ayının hazırlıkları da vardır. Böyle yoğun bir dönemde, dini ayinlerin, törenlerin de yapılacağı bir dönemde böyle bir durumla karşı karşıya kaldığımızda doğal olarak camiamız olarak âlimlerimizle istişarelerde bulunduk ve bu istişareler sonucunda devletin aldığı karar ve tedbirler ne ise biz de o doğrultuda halkımızı yönlendirmeye çalışacağız.

 

Cemaat ve Cuma Namazları

 

Bilimsel anlamda alınan tedbirler doğrultusunda halkımızın da bunu dikkate alması gerekmektedir. Dolayısıyla bugün itibariyle camilerimizde cemaat namazlarını, Cuma namazlarını ve toplu olarak yapılacak etkinliklerimizi bir süreliğine askıya alıyoruz. İnşallah bu tehlike geçinceye kadar düğünler ve benzeri etkinlikler konusunda halkımız bunu dikkate alacaktır. Büyük bir ihtimalle insanların bir araya gelmesini önlemek amaçlı taziye yerlerine de dikkat edilecektir.

 

Din Adamları ve Bilim Adamları Birbirlerinin Alternatifi Değildir

 

Bizler din adamları olarak bilimsel araştırma yapmıyoruz yani bu virüsün aşısını bulacak değiliz. Bunun zaten ilgililer çalışmasını yapıyor. Dolayısıyla da buradan yeni bir tartışma çıkarmanın bir manası yok. Bilimsel mi çalışalım dine, imana dayalı mı konusunda işi ehline bırakmak en iyisidir. Bilimsel alanda bilim adamları çalışacaktır ve biz kendi alanınızda çalışacağız; bu ikisi birbirinin tamamlayıcısıdır, birbirinin alternatifi değildir. Yani bir tarafta bilimsel çalışmalar yürütülürken diğer tarafta da dualarımızı, Allah'a olan yakınlığımızı pekiştirmeliyiz. Biraz kendimize dönüp bakmamız gerekir; yani bu ve bunun benzeri olaylar bize biraz da geçmişi hatırlatması lazım. Sorgulatması gerekiyor.

 

Katledilen Çocukların ve Masumları Ahı

 

İnsanoğlu bugün insanları bir hastalıktan kurtarmaya çalışıyor ve bugün biz Halepçe’nin yıldönümünü yaşıyoruz. Halepçe'de bir tane bomba ile 5000-6000 insan öldürülüyor. Yani bu ahlaki sorunların varlığıyla bu tür olayları ilişkilendirmeyelim demek abes olur. Orada katledilen çocukların ahı katillerin üzerinde kalamayacak mı sanıldı? Ona sessiz kalan Amerika'nın, Avrupa'nın ve İsrail'in, o gün Saddam’a bu kimyasal silahları verenlerin üzerinde kalmayacak mıydı? O gün kendi ülkelerinde yaşanan bu katliama itiraz etmeyen halk bunun hesabını dünyada vermeyecek mi? Yani bütün bunları bir bütün olarak düşünmeliyiz.

Tabii ki biz Kur'an-ı Kerim'e inanan insanlarız, Müslümanız; Kur'an-ı Kerim açıkça buyuruyor yaptığınız fesatlar sonucunda, işlediğiniz günahlar sonucunda birçok şeyler oluyor. Ben tamamını buna bağlanmak istemiyorum, birçok olayların çeşitli nedenleri vardır ama insanoğlunun fizik ve metafizik dünyasıyla bağı var. Ne metafiziği dünyadan, fizikten bağımsız ve ne de fiziği metafizikten bağımsız düşünemeyiz. Bunlar bir bütün. İnsanoğlunun ruhu ile bedeni, aklıyla imanı ve kalbi bir bütündür. Bunları bir bütün olarak yaşamamız gerekiyor. Doğal olarak biz bir taraftan bilimsel çalışmaları, akli tedbirleri uygularken diğer taraftan da Rabbimize dönmemiz lazım. O’na dua etmemiz lazım. Kur'an-ı Kerim'le haşır neşir olmamız lazım.

 

Corona Virüs mü Daha Tehlikeli, Ahlaki Virüs mü?

 

Kur'an-ı Kerim diyor ki; biz Kur'an'da insanlara şifa indirdik, rahmet indirdik. Bu şifa nedir? En basit manada şudur; böyle durumlarda millet olmanın, fedakâr olmanın bilincini yaşamaktır. Stokçuluk, fırsatçılık vb. bu gibi şeyler ahlaki sorunlardır. Bu virüsü öldürecek bilim adamlarıdır ama bu ahlaksızlıkları, bu kötülükleri öldürecek olan imandır. Virüsten daha kötü virüsler şu anda insan ahlakında yaşıyor.

 

Korku İmparatorluğu Kurulmasına İzin Vermeden Bu Krizi Aşacağız

 

Bugün Diyanet İşleri Başkanlığı da açıklamasını yaptı. Tabii biz tedbirlerimizi aşırı bir noktaya da taşıyarak bir korku İmparatorluğu oluşturmanın peşinde değiliz. Devletin ve Sağlık Bakanlığı’nın aldığı tedbirlere uyacağız. Biz millet olarak buna gönülden bağlıyız ve bunu uygulamaya koyacağız. Bugüne kadar zaten gereken tedbirler camilerimizde, mescitlerimizde ve derneklerimizde alınmış durumdaydı; temizlik konusu zaten bir Müslümanın olmazsa olmazları arasındadır.

 

Kendimizi Yetiştirmek ve Ailemizle İlgilenmek Adına Uygun Bir Fırsat

 

Alınan tedbirler doğrultusunda toplantı yerleri, taziye merasimleri, cemaat namazları ve Cuma namazlarını bir süreliğine askıya aldık; toplumumuzu, camiamızı bu konuda sabırlı olmaya davet ediyoruz. Tabii ki bir süre insanlar birbirinden uzak kalacaklar, alışılmış bir şey değil bu. Canları sıkılacaktır belki ama bunları evinde Kur'an okuyarak, kitap okuyarak, araştırma yaparak, faydalı televizyonları seyrederek ilmi bir şeyler öğrenmeye, ailesine biraz daha vakit ayırmaya, kişisel ve ailesel sorunların çözümü ile daha fazla ilgilenmeye vakit bulma zamanıdır. Bu gerçekten fırsata çevrilecek bir zaman dilimidir. Zahmeti rahmete dönüştürebilir; ihmal ettiğimiz çocuklarımızı daha yakından görüp onlarla ilgilenebiliriz, aile bağlarımızı genişletebiliriz.

 

İptal Edilen Dini Etkinlikler On4 Ekranlarında Olacak

 

Yapacağımız merasimler vardı; onlar iptal olduğu için gönüllerimizde bir burukluk yaşıyoruz. Ama inşallah bunu da ekranlarda ve stüdyolarımızda güzel programlar hazırlayarak gidereceğiz. O programları da inşallah halkımıza duyuracağız.

 

Avrupa Birliği’nin Ne Kadar Çürük Olduğunu Gördük

 

Ehlibeyt Âlimleri Derneği olarak toplumumuzun, ülkemizin, milletimizin, ümmetin ve bütün insanlığın bu badireyi de el birliğiyle, bilimsel anlamda bilgilerini paylaşarak toplumsal anlamda birbirleriyle yardımlaşarak atlatacağına inanıyoruz. Biz bugün Avrupa Birliği denilen birliğin durumuna düşmeyelim. Bu krizle şimdi birbirlerine yardım etmekten kaçınıyorlar; İtalya Avrupa Birliği ülkesi ama yaptığı yardımlardan ötürü Çin’e teşekkür ediyor. Bunlar bizim için birer ibret tablosudur yani sadece bir virüs ile mücadele etmiyoruz, aslında küresel anlamda bir çöküşün maalesef sendromunu yaşıyoruz. Buradan birçok dersler çıkarabiliriz; geleceğimize yönelik, gelecek kuşaklara ve nesillere yönelik hem devlet olarak hem millet olarak güzel dersler çıkarabiliriz.

 

Halepçe’de Şehit Olan Kürt Halkı ve Rachel Corrie

 

Son olarak Halepçe katliamında şehit olan Kürt vatandaşlarımızı rahmetle anıyoruz. İnsanlığın aslında orada katliama uğradığı bir dönemdir bu. Kürt vatandaşlarımız, Kürt toplumu şahsında bütün insanlara başsağlığı diliyorum. Bu şehitleri unutmayacağız. O gün bütün bu cinayetlere imza atan küresel ve bölgesel güçleri, zalimleri de unutmayacağız.

Yine şehadetinin yıl dönümü olan ve Filistin'de Siyonistler tarafından şehit edilen Rachel Corrie’yi rahmetle anıyoruz. İsrail İslam ümmetinin kalbine saplanan bir virüstür, bir kanser tümörüdür. Bunun da sökülüp atılması lazımdır.

 

 

 

Ehlader HABER

 

 

  

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler