19 Mayıs 2019 Pazar Saat:
18:18
08-03-2018
  

Kalender Yayınevi (Avcılar) + FOTO

'Yayınevlerimiz' projesinin ilk durağı değerli dostlarımız Muharrem Uçan ve Kemal Küntaş'ın kurdukları Kalender Yayınevi...

Facebook da Paylaş

 

 

 

Kitap okumak insanoğlunun kişisel gelişimini elde eden en mühim etkenlerden biridir. İnsanın fikir yapısını, hayal dünyasını geliştirir; sözcük dağarcığını arttırır, insana yenilik ve birikim kazandırır. Bizler için en kolay ve en etkili öğrenme yolu kitap okumaktır. 

 

Şüphesiz kitapla yetişen nesiller başarı dolu ve iyi bir geleceğe doğru koşan insanlar olacaktır. Kendisini yetiştirmiş, okuyan fertlerin günlük sohbetleri bile muhakkak farklıdır.

 

Kitaplar yardımıyla kimi zaman tarihte vuku bulmuş olayların içerisine yaşamışçasına girer, bilmediğimiz diyarlara seyahat ederiz; yeni dünyalar keşfederiz. Tarih ve bilgi sayfalarında koşar adım dolaşır; destanlara, trajedilere tanıklık ederiz. Geçmişin elem verici vakalarını değiştirmeye gücümüz yetmese de geleceğimizi kitaplardan edindiğimiz tecrübelerle inşa edebiliriz.

 

Peki, iki cilt arasına sıkıştırılmış kağıt varaklardan ibaret olmayan bu muazzam eserlerin meydana gelmesine önayak olan kişiler kimlerdir?

 

İşte onlar Yayınevleridir.

 

Ehlader Araştırma Bölümü olarak ülkemiz içerisinde bulunan yayınevlerini siz değerli okuyucularımızla buluşturmak için 'Yayınevlerimiz' adlı projemizi hayata geçirmeye karar verdik.

 

'Yayınevlerimiz' projesinin ilk durağı ise değerli arkadaşlarımız Muharrem Uçan ve Kemal Küntaş'ın kurmuş oldukları Kalender Yayınevi.

 

Soru 1: Muharrem bey ve Kemal bey öncelikle bize böylesi bir fırsatı verdiğiniz için sizlere teşekkür ederiz. Bize kendinizden biraz bahseder misiniz?

 

Ben Muharrem Uçan: 1989 yılı Tokat, Zile doğumluyum. 10 yaşından beri İstanbul’da ikamet etmekteyim. 17 yaşında liseyi bitirdikten sonra mecburi sebeplerden dolayı eğitimime uzun bir süre ara vermek zorunda kaldım. Daha sonra 3 yıl Radyo ve Televizyon Programcılığı okudum ama bölümü bitirmeden, yarıda bırakıp Tarih okumaya başladım ve Tarih bölümünü bitirdim. Şuanda yüksek lisans için hazırlık yapıyorum. İmkânlar elverdiği müddetçe her alanda kendimi geliştirmeye ve elimden geldiğince araştırmalarımı halka ulaştırmaya çalışıyorum. Şuana kadar 24 tane kendi yazdığım, 2 tane de Osmanlıcadan çevirdiğim kitap yayımlandı. Osmanlıca yazılmış eserler üzerine araştırmalarımı yoğunlaştırdım. Halihazırda 6 tane Osmanlıca eserin çevirisi üzerinde çalışıyorum.

 

Kemal Küntaş: 1980 Sivas'ın Divriği ilçesi doğumluyum. İlk, orta ve liseyi Divriği'de okudum. 1998 yılında Kırşehir'de Gazi Üniversite'si MYO Muhasebe Bölümü'ne başladım. Okuldan mezun olduktan sonra 2001 yılında İstanbul'a yerleştim. 2003 yılında Gümrük Müşavir Yardımcısı Belgesi almaya hak kazandım. 2006 yılında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İşletme bölümünden mezun oldum. 2008 yılı sonunda mesleğe ara vererek Fars Dili ve Edebiyatı dersi almak üzere İran'a gittim. Orada 2,5 yıl Farsça, Arapça ve diğer bazı dersler aldım. 2011 Mayıs ayında Türkiye'ye döndüm. 2014 yılında Gümrük Müşaviri Belgesi almaya hak kazandım ve o zamandan bu yana fiili olarak Gümrük Müşavirliği mesleğine devam etmekteyim. Bu güne kadar Farsça, Osmanlıca ve Arapçadan Türkçeye çevirdiğim, ayrıca telif ettiğim birçok kitap ve makale yayımlandı. Gümrük Müşavirliği mesleğimden boş kalan zamanlarda yeni çeviri ve telif çalışmalarıma devam etmekteyim.

 

Soru 2: Yayıneviniz ne zaman kuruldu, kuruluş amacınız ve hedef kitleniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

Kalender Yayınevi Mart 2013’te İstanbul’da kuruldu. Kuruluş amacı başta Aleviler olmak üzere Ehl-i Beyt’i seven ve Ehl-i Beyt’e değer veren kitlelerin çeviri eserlerle birlikte yeni ve özgün çalışmalarla bilgi seviyesini arttırmaktır. Sadece inanç kitapları değil insana değer katan edebiyat, tarih, roman, şiir, araştırma kitapları ve akademik kitaplarla da yayın hayatına katkı yapmaktadır. Haziran 2016’dan itibaren çocuk kitapları da yayın kataloğumuza eklenmiştir. Hedef kitlemiz gençler ve araştırmayı-okumayı seven kişilerdir. Çünkü ülkemizin geleceğinde en çok söz hakkı olanlar onlar olacaktır.

 

Soru 3: Yayınevinizin ismi neden Kalender ve yayınevinizin eski logosunu neden değiştirdiniz?

 

Kalender kelimesi, içinde yetiştiğimiz toplum için önemlidir. Kalender’in anlamı ise gösterişsiz, sade yaşamaktan yana olan, alçak gönüllü kimse demektir. Horasan ve Anadolu coğrafyasında uzun müddet bulunan hâlâ da tabiileri olduğu bilinen Kalenderîler de bu ismin kaynaklarından birisidir. Logomuzu değiştirmemizin sebebi ise eski logodaki lale resminin içindeki Arapça “Ali” yazısıdır. İnsanlar bilmedikleri ve önemli görmedikleri için o logonun yer aldığı materyallere karşı saygısızca davranıyorlardı. Bunu önlemek için logomuzu değiştirdik.

 

Soru 4: Ne tür kitaplar yayınlıyorsunuz?

 

Kitaplarımızın ilk örnekleri İslâm’ın ilk döneminde yaşamış olan Ehl-i Beyt’in bireyleri olan İmam Ali’nin, Hz. Fatıma’nın, İmam Hasan’ın, İmam Hüseyin’in hayatı ve sözlerinden derlenmiş kitaplardan ve Aleviler ile Ehl-i Beyt’i seven diğer kitlelerin tarihlerinden oluşmaktaydı. Zaman içinde araştırma, bilim tarihi, roman, hikâye, felsefe, akademik kitaplar, şiir ve çocuk kitapları yayın yelpazemizde yer almaya başladı.

 

Soru 5: Faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

Yayınevinin kuruluşunu takip eden 2014 yılından itibaren Kitap Fuarlarına katılmaya başladık. İlk Katıldığımız Fuar Türkiye’nin en büyük ve prestijli kitap fuarı olan Tüyap İstanbul Kitap Fuarı’dır. Zaman içinde katıldığımız kitap fuarlarının sayısı arttı. Şuanda İstanbul’daki iki fuar dışında, Eskişehir, Malatya, Bursa, Adana, Mersin gibi Anadolu’da halka ulaşabileceğimiz bütün kitap fuarlarına katılmaya çalışıyoruz. İstanbul Kitap fuarında Kemal Küntaş ile birlikte iki tane panel düzenledik. Bunlardan birisi 'Alevilik ve Felsefe' içerikli diğeri ise 'Hacı Bektaş Veli ve Bektaşîlik' konusundaydı. Bunların dışında Gadir-i Hum konusu başta olmak üzeri çeşitli konferanslar da düzenledik. Bazı okullarda paneller ve konferanslar da verdik.

 

Soru 6: Bir yayıncı olarak yayıncılık sektörünün zorlukları nelerdir? Bunlar hakkında bizlere bilgi verebilir misiniz?

 

Biz 2018 itibariyle yayıncılıktaki beşinci yılımızı doldurduk. Beş yıllık zaman zarfında öğrendiklerimizden birisi ne kadar samimi olursan ol, kendine en yakın bildiğin kuruluşlar tarafından yok edilme tehlikesiyle karşı karşıyasın. Yayıncı büyüklerimizin hepsi bize öğüt verse de gerçekten samimi bir şekilde yardım etmeyi düşünenler çok çok az.Büyük balık küçük balığı yutar felsefesi bu sektörde her zaman mevcuttur. Ne kadar nitelikli eser yayınlarsanız yayınlayın reklamını yapamadığınız, destekçin olmadığı sürece ilerlemek çok zor. Piyasa da hiçbir şekilde değer görmemesi gereken saçma sapan ya da cinsel içerikli değer materyaller reklamı yapıldığı sürece, tanınmış bir yazar veya yayınevi tarafından basıldığı sürece çok fazla satılır ve okunur hâldedir. Kısacası süslü ve boyanmış kâğıt parçalarından oluşan materyaller çok gözdedir. Nitelikli çok güzel eserler ise bu imkânlardan mahrum olduğu için yok olup gitmektedir. Dinî inançları kullanarak ya da kavmiyetçi yaklaşımla çok fazla niteliksiz eser satan yayıncılar da mevcuttur. Yayıncılık bize göre sabır ve emekle ayakta kalınabilecek bir iştir. Bunları işine veremeyen kuruluşlar kısa sürede yok olacaklardır.

 

Soru 7: Toplumumuzun okuma durumu nedir ve bu bağlamda okuma oranının düşük olmasının nedenleri nelerdir sizce?

 

Türkler tarih boyunca çok fazla bilim adamı yetiştirmiş, gelişmiş bir kültür yapısına sahip bir toplum olsa da Türkiye’de maalesef bu durumun aksi bir görüntü vardır. Aslında hâlâ Türkiye dışındaki Türk kökenli devletler ve toplumlarda da Türkiye’den farklı olarak kitaba ve bilime çok fazla değer verilmektedir. Bilim adamlarımız ve araştırmacılarımız olsa da toplumun genelinde okumakta bir uzaklaşma söz konusu. Türkiye Cumhuriyetinin ilk otuz yılındaki kültürel ve fikirsel ilerleme bir süre sonra yavaşladı şimdi ise çok daha vahim durumda. Bunun birçok sosyolojik nedeni olsa da kültürel yozlaşma ve kitaba karşı halkı soğutma çabaları sonuç vermiş gibi gözükmektedir. 40-50 yıla yayılan bu yozlaşma ve kitaba uzak neslin oluşması için çok fazla çaba harcandı. Şimdi toplumuuza anlatmamız gereken şey ekonomik ve siyasal anlamda gelişmiş toplumların kitaba ve okumaya değer vermeleri ile gelişmişliklerinin doğru orantılı olduğu gerçeğidir. Toplumumuzu yozlaşmanın elinden kurtaracak yegâne şey de okumaya, öğrenmeye ve düşünmeye yönelmeleri olacaktır. Gençlerin ve okuyan kitlelerin neler okudukları da çok önemlidir. Popüler kültür olarak halka dayatılan eserlerin kendisi toplumun yozlaşmasına sebep oluyor olabilir. Bu yüzden okuyan herkesin daha dikkatli ve araştırarak okumaları ve kendilerini geliştirebilecekleri kitaplara yönelmeleri hayati önemdedir. Hem okuyan kitleler için hem de araştırmacılar ve nitelikli kitap yazarları için hayati bir öneme sahiptir.

 

Soru 8: Gerçekten çok yerinde bir tespitte bulundunuz. Peki, yakın zamanda yeni faaliyetleriniz var mı?

 

10-18 Mart’ta Uluslararası CNR Kitap Fuarında, hemen ardından 17-25 Mart’ta ise Bursa’da Tüyap Kitap Fuarında olacağız. Daha sonra sırasıyla 14-22 Nisan’da İzmir, 28 Nisan-6 Mayıs’ta Malatya’da, Ekim ayında Eskişehir ve Kasım ayında da Tüyap İstanbul Kitap Fuarı ve Mersin Kitap Fuarına katılacağız. Şuan belirlediğimiz program bu şekilde yeni faaliyetlerimiz olabilir. Kitap fuarlarında imza günleri ve paneller gerçekleştiriyoruz. Tüm kitapseverleri kitap fuarlarında standımıza ve panellerimize bekleriz.

 

Soru 9: Okuyucularınızın size ulaşabileceği ve yeni çıkan eserlerinizi takip edebilecekleri internet sitesi ve sosyal medya hesaplarınız var mı?

 

Elbette, eserler hakkında detaylı bilgi alabilecekleri https://www.kalenderyayinevi.com web sitemiz mevcuttur öte yandan bizleri Instagram ve Facebook'tan da takip edebilirler.

 

e-mail adresimiz: [email protected]

 

İrtibat numaramız: 0212 593 6071 - 0530 061 1214

Instagram: https://www.instagram.com/kalenderyayinevi/

Facebook: https://www.facebook.com/kalenderyayinevi/

 

Ehlader HABER

 

 

Muharrem Bey       -      Kemal Bey      -       Bayram Bey

 

Kalender Serisinden

İbn-i Sina Serisinden

Kalender Çocuk Serisinden 

   

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler