08 Temmuz 2020 Çarşamba Saat:
15:04
05-04-2016
  

Karabağ'da Rusya ve ABD Hemfikir

Azerbaycan Ermenistan cephe hattında yaşanan meselede Karabağ'daki gerilimi 'dış aktörler' körüklüyor, söylendi.

Facebook da Paylaş

Sputnik haber ajansının haberine göre, Azerbaycan Ermenistan cephe hattında yaşanan meselede Karabağ'daki gerilimi 'dış aktörler' körüklüyor, söylendi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile telefon görüşmesi yaparak, Karabağ'da yaşanan gelişmeleri ele aldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Kerry'nin talebiyle yapılan konuşmada bakanlar, dış aktörlerin Karabağ'daki cepheleşmeyi körüklemeye yönelik girişimlerini kınadı.

Taraflara ateşkes çağrısı yapan Lavrov ve Kerry, Rusya, ABD ve Fransa'nın AGİT Minsk Grubu çerçevesindeki çabalarının aktif hale getirilmesi konusunda anlaşma sağladı.

 

ERMENİSTAN RUSYA'DAN YARDIM İSTEDİ

Ermenistan resmi haber ajansında yer alan bilgiye göre, Azerbaycan-Ermenistan cephe hattında yaşanan gerilimle ilgili olarak Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandyan'ın Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile telefonda görüştüğü ve tansiyonun düşürülmesine yönelik yardım istediği belirtildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in danışmanı Dmitri Peskov, Putin'in Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında silahlı çatışmaların yeniden şiddetlenmesinden derin endişe duyduğunu ve taraflara bir an önce çatışmaya son vermeleri çağrısında bulunduğunu belirtti.

Bu arada Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, cephe hattında meydana gelen olaylarla ilgili Milli Güvenlik Kurulu toplantısı düzenledi. Toplantıda yaptığı konuşmada çatışmalarda Ermenistan askerlerinden 18'inin öldüğünü 35'inin yaralandığını iddia eden Sarkisyan, "Olayların neye dönüşeceği henüz belli değil" dedi.

TSK'DAN AZERBAYCAN'A TAM DESTEK

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Azerbaycan Savunma Bakanı Korgeneral Zakir Hasanov, Dağlık Karabağ'da yaşanan son durumu görüştü.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından Trend Haber Ajansı’na yapılan açıklamada, Akar ve Hasanov arasındaki görüşmenin telefonla gerçekleştiği bildirildi. Yapılan açıklamada, Korgeneral Hasanov’un Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile de telefonda görüştüğü ve Türk yetkililerin Azerbaycan’ı desteklediği duyurdu. 

 

Ehlader Haber


 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler