17 Ağustos 2019 Cumartesi Saat:
20:27
12-02-2019
  

Kars'ta 'İslam'da Vahdet Paneli' + FOTO

Kars İl Müftülüğü, Kafkas Üniversitesi, Uluslararası El Mustafa Üniversitesi, Kafkas Üniversitesi Ehlibeyt Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Kars Ehlibeyt Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Kars’ta ortaklaşa ‘İslam’da Vahdet’ konulu panel düzenledi.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

Kars İl Müftülüğü, Kafkas Üniversitesi, Uluslararası el-Mustafa Üniversitesi, Kafkas Üniversitesi Ehl-i Beyt Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Kars Ehl-i Beyt Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Kars’ta ortaklaşa ‘İslam’da Vahdet’ konulu panel düzenledi.

 

Kars İl Müftüsü Yusuf Eriş’in moderatörlüğünü yaptığı panelde, Kars Evliya Camii Din Görevlisi Murat Uluyürek Kuran-ı Kerim tilaveti sundu.

 

Müftü Eriş’in konuşmasından sonra sırasıyla; Uluslararası el-Mustafa Üniversitesi Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. Seyyid Vahid-i Kaşani, “Ayetullah Hamanei’nin Düşüncesinde İslam Ümmetinin Vahdet Şematiği”, Kafkas Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Hira “Vahdet İçin Tespitler” ve Kars Ehl-i Beyt Derneği Başkan Yardımcısı değerli Ehl-i Beyt alimimiz Mir Kasın Erdem “Ayrılığın Sebebi ve Çözümleri” konulu sunumlarını gerçekleştirdi.

 

MİR KASIM ERDEM: “AYRIŞTIRICI DİL KULLANMAKTAN KAÇINALIM”

 

Panele konuşmacı olarak katılan Kars Ehl-i Beyt Derneği Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkan Yardımcısı Mir Kasın Erdem sunumunda; herkesin birbirine gidip gelmesinin, sohbet etmesinin, tanışmasının ve konuşmasının önemine değinerek, özellikle siyasetçilerin ayrıştırıcı dilden uzak durmaları gerektiğine dikkat çekti. Siyasi olarak oy toplamak için bazı siyasetçilerin ayrıştırıcı bir dil kullanmamalarını önerdi.

 

Mir Kasım Erdem, seçimlerde ayrıştırıcı dil kullananların tuzağına düşmemek gerektiğine de vurgu yaptı. Belediye seçimlerinin yaklaşmakta olduğunu da hatırlayan Mir Kasım Erdem: “Belediye seçimleri yaklaşıyor. Kars’ta belediye başkan adayları birbirine nezaket ziyaretleri gerçekleştirdiler. Bu durum beni çok mutlu etti. İşte böyle olmalıdır. Ne olursa olsun, kim hangi inanç ve düşüncede olursa olsun, insanı insan diye sevmeliyiz.” dedi.

 

TOPLU YAŞAMAYA MECBURUZ

 

İnsanın, toplumsal yaşamı olan bir varlık olduğunu ve bu nedenle herkesin toplu yaşamaya mecbur olduğunun altını çizen Ehlader Yönetim Kurulu Üyesi Seyyid Kasım Erdem şşunları söyledi:

 

“İnsanoğlu doğduğu çevredeki aldığı eğitimle veya kişiliğinden dolayı başkaları ile aynı düşünemeyebilir. Herkesin farklı düşüncesi vardır. Allah insanoğlunu böyle yaratmıştır. Her insanının farklı bir yapısı vardır. Herkes aynı düşünmeyecektir. Toplu yaşamak zorundayız, herkesin ayrı düşüncesi var ve buna da katlanmalıyız ve saygı göstermek zorundayız. Bizim hiç kimsenin ideolojisini, düşünce tarzını birleştirmeye gücümüz yetmez. Ancak sadece Allah’ın gücü yeter. Allah insanı serbest bırakmıştır. Bir yol da göstermiştir. İsteyen o yola gider, istemeyen gitmez. Böyle olunca da biz başkalarının düşüncesiyle yaşayacak mıyız? Öğleyse önce O’nu tanımalıyız. Çünkü karşımızdakini tanımazsak, ona düşman oluruz. Çünkü insan çocukluğunda bir bilgi öğrenir. O bilgiyle büyür ve daha sonra okula başlar, daha sonra da öğrendiği bilginin aksine bir bilgi öğrenir. İlk önce tepki verir. Çünkü o kişi ileriki yıllarda daha önce öğrendiği bilginin yanlış olduğunu öğrenir. Fakat yaşamı ilerledikçe bir de bakar ki kendisi gibi düşünmeyenlerden daha fazla bilgisi olmuş. Yani kendisinin doğru zannettiği bilginin dışında o konuda başka doğrular da varmış. Bakar ki başkaları da o bilgiyi farklı biliyormuş. Bu defa daha önce karşı çıktığı o bilgi yavaş yavaş kendisini tereddüde düşüyor. Ve o bilgiyi araştırma ihtiyacı duyuyor."

 

HZ. ALİ: ‘İNSAN BİLMEDİĞİNE DÜŞMANDIR”

 

"Hz. Ali buyuruyor ki: “İnsan bilmediğine düşmandır” yani karşıdakini tanımama, birlikte yaşamanın önünde çok büyük bir engeldir. Karşımızdakini tanıyacağız. Tanıyacağız ki düşmanlığımız azalsın. İnsanın bir kere ‘Benim bildiğin mutlak doğru değildir.” bunu bilmesi gerekir. Çünkü herhangi bir konuda profesyonelleşmiş insanlar bile yanılabilir. 40 yıl bir görüşü doğru diye savunurken, o kişi 40 yıl sonra çıkıp diyor ki: ‘ben yanlış veya eksik biliyormuşum’. Ama bunu kim der, her zaman doğruyu arayan kişi der."

 

BİRLİK VE BERABERLİĞİN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL, BİLGİYİ EHLİNDEN ÖĞRENMEMEKTİR

 

"Fatiha Suresinde ‘bizi doğru yola ilet’ der. Demiyor ki bizi şehyin yada falan mezhebin yoluna ilet. Birlik ve beraberliğin önündeki en büyük engel, bilgiyi ehlinden öğrenmemektir. Her işi ehline vermek gerek. Kalp ameliyatı olacaksak iyi bir kalp cerrahı ararsınız. Fotoğraf çektirecekseniz en iyi fotoğrafçıyı ararsınız. İnşaatınız varsa iyi bir mühendis ararsınız. Yani dinimizi de ehlinden öğrenmemiz lazım. Yani çocukluğundan beri dini eğitim almış, mektep medrese görmüş, ilim ehillerinden almamız gerekir. 40 yaşına kadar dağda bağda dolaşmış daha sonrada sakal koyup külah takan herkes din önderi olamaz. Onların öğreteceği dini bilgiler de toplumu birbirinden ayrıştırmaktan başka bir işe yaramaz. Önce Allah’ın ipine tutunacağız. Bizim ortak bir tutunacağımız nokta var. Kuran, Kuran’ı iyi tanıyıp ve bilmeliyiz. Kuran bizim önderimiz olmalıdır. Hoşgörülü ve saygılı olmalıyız. Yani Hz. Ali’nin dediği gibi ‘bir insanı kalben sevmediğin müddetçe o insanla iyi olmazsın’ insanı canı gönülden kalpten sevmeliyiz. Aynı inancı paylaştığımız için dinde kardeşiz. İnsanı, insan olduğu için gönülden sevmemiz lazım. Ne düşünüyor, ideolojisi nedir? Bunları bir kenara bırakmalıyız. Birbirinizin çayını içeceksiniz. Birbirinizin evine gideceksiniz. Birbirimize gidip geleceğiz ki, tanışıp konuşacağız ki vahdet olsun.”

 

ADAYLAR “VAHDET” FOTOĞRAFI ÇEKTİRDİ

 

Panel sonunda belediye başkan adayları sahneye davet edilerek, birlik ve beraberlik vurgusu yapıldı. Panelin sunucusu Fethiye Camii İmamı Adem Aktaş ve moderatör Müftü Yusuf Eriş tarafından sahneye davet edilen belediye başkan adaylarından Taner Toraman, Ayhan Bilgen ve Settar Kaya, panelistler Uluslararası el-Mustafa Üniversitesi Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. Seyyid Vahit Kaşani, Kafkas Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Hira ve Kars Ehl-i Beyt Derneği Başkan Yardımcısı Mir Kasım Erdem ve Kars Belediye Başkan Vekili MHP’li Ferit Yenice ile birlikte, birlik ve beraberlik fotoğrafı çektirdiler. AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın ve DSP Kars Belediye Başkan Adayı Naif Alibeyoğlu ile İl Başkanı Hasan Devrim Ahmetoğlu ve salondan erken ayrıldığı için ve MHP adayı Çetin Nazik ise fotoğraf karesinde yer almadı. Panelistler ile belediye başkan adaylarının birlik ve beraberlik fotoğrafı vermesi salonu dolduran Karslılar tarafından memnuniyetle karşılandı.

 

MÜFTÜ ERİŞ: “ÜMMETİN DİYARINDA ATEŞİN YÜKSELDİĞİ BİR DÖNEMDE KARDEŞLİK, AHLAK VE HUKUKU KONUŞMAK ÖNEMLİDİR”

 

Panelin moderatörlüğünü yapan Kars İl Müftüsü Yusuf Eriş, bugün İslam dünyasının ocağına ateş düştüğüne vurgu yaparak, ümmetin diyarında ateşin yükseldiği bir dönemde kardeşlik, ahlak ve hukuku konuşmak, ümmet olma şuurumuzu sorgulamak, vahdeti ve kardeşliği yeniden tesis etmek için bugün bu panelde bir araya geldiklerini söyledi.

 

Konuşmasında Mehmet Akif Ersoy’un “Girmeden tefrika bir millete; düşman girmez. Toplu vurdukça sineler; onu top dindiremez” sözlerinden örnekler veren İl Müftüsü Yusuf Eriş sözlerine şöyle devam etti:

 

“İslam dini gönderiliş gayesine uygun olarak hak ve sorumluluklarımızın belirtmiş, toplum için lazım olan prensipleri ortaya koymuş ve mutlu olabilmemiz için bunlara sarılmamız gerektiğini belirtmiştir. Dinimiz, fert ve cemiyeti zarara uğratacak her çeşit fiil ve davranıştan bizleri men etmiştir. O’nun bildirdiği huzur ve saadetimiz için uyulması gerekli gördüğü esaslardan birisi de, gönüllerimizi birleştirip, iyiliklerde birbirimizle daima yardımlaşmaktır. Böyle olunca; birlik ve beraberlik içinde olmamız birbirimizle iyiliklerde yardımlaşmamız dini ve milli bir vazifedir.”

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler