19 Nisan 2019 Cuma Saat:
05:40
05-06-2017
  

Kefaret (Keffare) Nedir, Ne kadardır?

Kefaret Gerektiren Durumlar

Facebook da Paylaş

 

Ehlader Araştırma BölümüKefaret, dini ıstılah açsından işlediği günah ve hatadan dolayı sadaka vermek, kurban kesmek, şer'i bir ameli yapmak gibi bir takım şeyleri yerine getirmeye denir. Bu işi yapmak günahın eserini ortadan kaldırdığı için onu insandan örtmektedir. Bundan dolayı ona kefaret denmektedir.


Kefaret Gerektiren Durumlar:


1-Ramazan ayında, şer'î bir özrü olmaksızın bilerek ve isteyerek orucu bozacak herhangi bir şey yapan kimse, bu orucun kazasına ilave olarak kefaret vermekle de yükümlü olur.


2-Oruçlu iken insanın içinden ağzına bir şeyler gelirse onları geri yutmamalıdır. Bilerek yutulduğu takdirde kaza ve kefaret gerektirir.


3-Kendisine güvenilmeyecek bir kimse iftar vaktinin girdiğini söyler de onun sözüne binaen iftar edilirse, daha sonra iftar vaktinin girmediği anlaşıldığı takdire kaza ve kefaret vacip olur.


4-Ramazan ayında oruçlu bir kimse oruçlu eşiyle cinsel ilişkiye girer ve eşi de buna razı olursa, bilerek oruçlarını bozmuş sayılırlar ve her ikisine de kazayla kefaret vacip olur.


Kefaretin miktarı ve verilme şekli:


1-Ramazan orucunun bilerek bozulması halinde kefaret olarak şu üç şeyden biri verilmelidir:


-Bir köle azat etmek
-Altmış gün oruç tutmak
-Altmış fakire yemek vermek


Uyarı:


"Çağımızda köle ve kölelik olmadığı için mükellef geriye kalan iki şeyden birini yapmalıdır.


"Kefaretin miktarında zina, istimna ve haram bir şey yiyip içerek orucu bozmak gibi, orucu helal bir şeyle bozmak ile haram bir şeyle bozmak arasında bir fark yoktur. Ancak haram bir şeyle oruç bozulduğunda müstahap ihtiyat gereği cem kefareti verilmelidir; yani hem bir köle azat edilmeli, hem altmış gün oruç tutulmalı, hem de altmış fakir doyurulmalıdır.

2-Altmış fakiri doyurma işi iki şekilde yapılabilir:


-Hazır yemekle doyurmak
-Kişi başına 750 gram (1 mud) buğday, un, pirinç vb. gıda maddesi vermek.

Buna göre 1 kişilik kefaret miktarı: 5 TL’dir.

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler