05 Aralık 2020 Cumartesi Saat:
10:19
23-11-2015
  

Kerbela, Özgür İnsanların Değeridir!

Bunlar, Hz. Hüseyin (a.s) ve Hz. Ebulfazl (a.s) arasında bile ihtilaf yaratmaya çalışırlar...

Facebook da Paylaş

 

Kum İlim Havzası üstatlarından Dr. Ali Rıza Penahiyan'ın Erbain ziyaretçilerine mesajı:

- Bizler, Erbain gününde dinlerin birliğini göstermek zorundayız. Erbain yürüyüşüne bazı Hıristiyan liderlerin ellerinde haçla katılması, özgür insanlar arasındaki birlik ve kardeşlik bağının göstergesidir.

- Bizler, İmam Hüseyin'i (a.s) etnik bir değer olarak değil, evrensel ve uluslar ötesi hatta dinler ötesi bir olgu olarak tanıtmakla mükellefiz. Şiaların Kerbela'ya ayrı bir alakası olduğu doğrudur ama Kerbela kıyamı, belli bir mezhebi inanç için değil aksine özgürlüğe âşık insanları uyandırmak için yaşandı.

- Erbain gününde Hüseyni ziyaretçiler arasında ihtilaf çıkarmak isteyenlerin oyunları karşısında uyanık olmak gerekir. Çünkü bu zihniyet, fitne komplolarını yaymak için fırsat bulursa, Hz. Hüseyin (a.s) ve Hz. Ebulfazl (a.s) arasında bile ihtilaf yaratmayı düşünecek kadar uğursuzdur.

- Özellikle İngiltere Müslümanlar arasında ihtilaf yaratmak için en küçük fırsattan bile istifade etmektedir. Örneğin, BBC yaptığı bir haberinde 'Bugün Tasua ve Şialar Hz. Hüseyin'in (a.s) üvey kardeşi Hz. Ebulfezl (a.s) için matem tutuyor' ifadelerini kullanmıştı.

 

Oysa 14 asırdır hiç kimse 'Hz. Ebulfazl (a.s), İmam Hüseyin'in (a.s) üvey kardeşidir' dememiştir. Çünkü Hz. Ebulfazl (a.s), bırakın bir üvey kardeşi hatta aynı ana ve babadan dünyaya gelen kardeşlerin bile yapamayacağı fedakârlıkları yapmıştır.

- İngiltere gibi ülkelere bağımlı olanlar, doğal olarak Erbain'de fitne çıkarma peşinde olabilir. Bu oyunları boşa çıkarmak için sabır silahından yardım alın. Başka bir ifadeyle; bu tür oyunlar karşısında birlik ve sevgi kuvvenizi en üst seviyede ön planı çıkarın ki komplolar kendiliğinde son bulsun."

 

Dr. Ali Rıza Penahiyan konuşmasının bir bölümünde Fransa'daki terör saldırlarına da değinerek:

 

"Dünyanın neresinde olursa olsun fitne ateşini yakanların bir gün bu günahın ateşine müptela olacağı kaçınılmaz bir gerçektir. Ortadoğu'da terör estirenleri besleyip büyütenler, teröristlerin işlediği cinayetlerin kendilerine döneceği günü bekleye dursunlar.

Teröristleri besleyenler unutmasın ki; beslediğiniz piyonlar eninde sonunda kendi evlerine dönecek. Fransa'da yaşanan terör saldırısı bunun en bariz örneğiydi. Avrupa ülkeleriyle oyun oynayanlar, Hıristiyanlar ve Müslümanlar arasında bir savaş çıkararak kendini kurtarma çabasında" ifadelerini kullandı.

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler