05 Aralık 2020 Cumartesi Saat:
10:40
21-11-2015
  

Kerbela Şehitleri Viyana'da Anıldı

Viyana'da bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen Aşura Konferansı’nda Hz. Hüseyin anıldı...

Facebook da Paylaş


İLA Derneği On İki İmam Dergahı'nın Türkçe olarak gerçekleştirdiği konferansa hem Avusturya'dan hem de birçok Avrupa ülkesinden Ehlibeyt'e gönül veren vatandaşlar katıldı.

Levent Patlak' ın sunuculuğunu yaptığı konferansta Kur'an-ı Kerim Hasan Güneş tarafından Arapça okundu; Ferhat İşleyen ise Türkçesini izleyenlerle paylaştı.

Kura'an-ı Kerim tilavetinden sonra Avusturya Alevi Kültür Derneği (İAGG) dedesi İlyas Dede, açılış duası okuyarak birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Ehlibeyt zakiri Hüseyin Özer'in duygu dolu deyişlerinin ardından İLA Derneği On İki İmam Dergahı Başkanı Hasan Güneş dernek faaliyetleri hakkında bilgi vererek  yanlış anlaşılmaların ortadan kalkması, insanların birbirlerini daha iyi tanımak ve bu yolda iyi hizmet edebilmesi için diyaloğun şart olduğuna vurgu yaptı. Güneş, Pir Sultan Abdal'ın 'Gelin canlar bir olalım' şiiri ile açılış konuşmasına son verdi.

Daha sonra günün önemine, birlik ve beraberlik konularına vurgu yapan Viayana El-Mehdi Merkezi Alimi Şeyh Ali Ekber Mazlumi, Alevi dedesi Zeynel Altun Dede ve St. Pölten Alvi Kültür Merkezi başkanı Mehmet Mercan Dedenin selamlama konuşmaları ile konferansa devam edildi.

Seyyid Levent Patlak'ın saz eşliğinde deyiş okuması ile duygu dolu anlar yaşandı. On İki İmam Dergahı kurucu üyesi olan Selvi Patlak'ın, Ehlibeyt şairi Velayet Aytan ve On İki İmam Dergahı Gençlerinin ayrı ayrı okudukları şiirler duygulu anlar yaşattı.

İlk ana konuşmayı yapan EHDAV Başkanı ve Alevi kanaat önderi Ali Yeral da Aleviliğin sorunlarına vurgu yaparak: "Avrupa'nın göbeğinde İmam Hüseyin'in (a.s) çağrısına kulak verip dillendirmemize vesile olan İLA Dergahıhı yönetimi ve üyelerine tesekkür ediyorum. Aşura günü İmam Hüseyin'i katledenler bu günü bayram ilan ettiler. Hadisler uydurarak insanları kandırmaya çalıştılar. Bu bir terördür ve bugün de aynı zihniyet devam etmektedir. İslam adına terör yapanlar Müslüman değildir hatta insan da değildir. Birileri bizleri isim isim ayırmak istiyor. Biz Aleviler olarak gerçek sünnetin sahibiyiz. Ama son zamanlarda birileri ısrarla aramıza nifak sokmaya çalışıyor ve bizleri isim isim ayırmaya çalışıyorlar. Saygı değer misafirler, Alevi de biziz, Caferi de biziz, Şii de biziz, Kızılbaş da biziz. Mevlam bizleri onların izinden ve erkanından onların sevgi ve aşklarından dünya ve ahirette mahrum etmesin" dedi.

Kapanış konuşmasını yapan ON4 TV Yönetim Kurulu Başkanı Ehlibeyt alimi Musa Aydın konuşmasına günün anlamına uygun bir şiir ile başladı ve ardından: "Herşeyden önce rabbimize sonsuz hamd ediyoruz ki bizi böyle bir Ehlibeyt meclisinde saflarımızı birleştirmiş ve 'Lebbeyk Ya Hüseyin' nidalarını buradan söylememiz nasip oldu. Bu Konferansta emeği geçen Organizasyon, kurum ve şahıslara teşekkür ediyorum. Sevgili canlar Kuran-ı Kerim'deki bazı ayetler hakkında konuşmak istiyorum. Bu ayet Furkan Suresi 30. Ayetidir. Bu ayet hepimiz için, bütün ümmet için hayati bir uyarıyı içermektedir. 'O gün geldiğinde Allahın elçisi kalkacak ayağa ve hakkın adalet divanının karşısında durup Rabbil alemine arz edecek, Ey benim Rabbim benim ümmetim bu Kuranı yanlız bıraktılar' diye şikayet edecek. Bu ümmet kendi kutsal kitabına sahip çıksaydı sapmalar olmazdı" diyerek İmam Hüseyin ve Kerbela şehitlerinin mazlumiyetini anlatan mersiyesiyle katılımcıları gözyaşlarına boğdu.

Yaklaşık 700 katılımcının bulunduğu Konferans Hür Tiyatro gurubunun 'Kerbela Esirleri' konulu gösterimi ve ardından Ehlibeyt Meddahı Ali Karadağ'ın ilahileriyle son buldu.

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler