19 Haziran 2019 Çarşamba Saat:
14:22
04-09-2018
  

Kocaeli’de Gadir-i Hum Programı + FOTO

Ülkemizde bu hafta birçok yerde kutlanan Gadir-i Hum bayram kutlamalarının bir diğer adresi de Kocaeli idi.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Ayetullah Seyyid Ali Hamanei’nin Kafkasya bölge temsilcisi Hüccetü’l islam ve’l-müslimin Ali Ekber Ocaknecad’ın iştirak ettiği Kocaeli’ndeki program, genç Ehl-i Beyt âlimimiz Seyyid Kamil Sutay’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Hemen ardından ise Ali Ekber Safarov ve Muhammed Ulu adlı iki çocuğumuz Gadir-i Hum hakkında şiirler okudu.

 

Daha sonra kürsüye Ehlibeyt Âlimleri Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve aynı zamanda Kocaeli Muhammediye Camii âlimi Orhan Öz gelerek bir hoş geldiniz konuşması yaptı. Öz daha sonra Maide suresi 3. ayet-i kerimenin Ehl-i Sünnet kaynaklarındaki önemine değinerek; Ehl-i Sünnet’e ait Fahri Razi Tefsiri, Ruhu’l Mea’ni fi Tefsiru’l Kur’an ve Tefsiru’l Menar adlı 3 önemli tefsirin bu ayetin Peygamber Efendimizin vefatından 81 gün önce nazil olduğunu yazdıklarından bahsetti.

 

Değerli Ehl-i Beyt âlimimiz Orhan Öz daha sonra ‘Mevla’ kelimesinin anlamlarına değinerek Maide suresi 55. ayetini ve Halifelerin hilafetleri döneminde ‘Mevla’ kelimesini ‘Yönetici’ ve ‘Sorumluluk Sahibi’ manasında kullandıklarını delilleriyle anlattı.

 

Daha sonra kürsüye gelen Ayetullah Hamanei’nin temsilcisi Hüccetü’l islam ve’l-müslimin Ocaknecad öncelikle kendisine böylesine önemli bir günde Türkiyeli kardeşlerimle konuşma fırsatı sunulduğu için programı düzenleyen Ehl-i Beyt âşıklarına teşekkür ettikten sonra Yüce Allah’ın Kur’an-ı Kerim’de insanlardan almış olduğu söz ve ahitlerden bahsederek Gadir-i Hum’da bulunanların sözlerinde durmaları durumunda şimdi neler olabileceğini ve hâlbuki nelerin olduğundan bahsetti.

 

Ocaknecad’ın doyumsuz sohbetinden sonra ise programın sonunda H. Talat Taşdemir ve Umut Yılmaz kürsüye gelerek ilahi okudular. Kocaeli’deki Gadir-i Hum bayram kutlamalarında son olarak Hasan Müçteba Öz İmam-ı Zaman duasını okudu. Program sonunda ise konuklara ihsan yemeği ikram edildi.

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler