10 Nisan 2021 Cumartesi Saat:
17:50
25-09-2018
  

Kosova’da Aşura Programı + FOTO

Ehlibeyt (a.s) aşkı evrensel bir aşktır. Kerbela şehitlerini anma merasimleri dünyanın dört bir yanındaki Ehlibeyt (a.s) âşıkları tarafından yapılmaya devam ediliyor.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

Hazreti Resulullah’ın (s.a.a) torunu, Hazreti Fatima (s.a) ve Hazreti Ali’nin (a.s) evladı İmam Hüseyin (a.s) ve Kerbela’da şehit düşen 72 yareninin şehadet yıldönümü Kosova’nın manevi şehri olan Prizren’de yapılan bir programla anıldı.

 

Özellikle kaç senedir Kosova’da yaşanan onca sıkıntılara rağmen İmam Hüseyin (a.s) adı ve aşkı yaşatılmaya devam edilmektedir.

 

Prizren Ehlibeyt (a.s) Camii binasında 23 Eylül 2018 Pazar günü yapılan bu program, katılımcılarına duygu dolu anlar yaşattı.

 

Prizren Ehlibeyt (a.s) Camii dernek başkanı Berzat Vasija programın başında İmam Hüseyin’in (a.s) kıyamının amacı, felsefesi, siyasi ve duygusal boyutlarına işaret eden bir konuşma yaptı.

 

Programın katılımcılarından sayın Orhan Rekathati, Kerbela tarihinden alınacak derslere işaret ederek, Aşura mektebinin tarih boyunca Arnavutluk ve Balkan ülkelerinde yaşanan zorluklara rağmen hep yaşatıldığını ve yaşatılacağına işaret etti.

 

Program konuşmacılarından İkballe Huduti, Kerbela’da kadınların rolüne işaret edrek, Kerbela mesajının dünyaya ulaşmasında en büyük rolün bir bayan olan ve Hazreti Fatima’nın (s.a) eteğinde büyümüş olan Hazreti Zeyneb’in (s.a) olduğuna vurgu yaptı.

 

Iraklı misafir konuşmacı sayın Abdurrezzak Kerbela olayının duygusal boyutlarını anlatarak katılımcılara duygusal anlar yaşattı.

 

Programın son bölümünde ise sayın Hacı Ramadan, İmam Hüseyin (a.s) ve Kerbela şehitleri hakkında ağıtlar okudu.

 

Program duaların okunması ve ihsanların verilmesiyle son buldu.

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler