26 Ocak 2022 Çarşamba Saat:
07:47
08-08-2016
  

Kudüs İntifadasından Bugüne İsrail’in Filistinli Çocuklara Zulümü

Filistin İnsan Hakları Merkezi Başkan Yardımcısı Cebir Veşah

Facebook da Paylaş


Tesnim haber ajansının haberine göre, 2000 yılındaki Kudüs İntifadasından şimdiye kadar Filistinli çocukların tutuklanmasıyla ilgili yapılan bazı araştırmalar ve çalışmalar, işgalci rejimin Filistinli çocuklara gelecekteki terörist gruplar gibi muamele ettiğini gösteriyor.

Bu işgalci rejim hatta uluslararası anlaşmalar çerçevesinde Filistinli çocuklara tanınan; tutuklama sebebinin belirtilmesi, avukat verilmesi, ailelerin bilgilendirilmesi, tutuklama yerinin belirtilmesi ve duruşma zamanı hakkında bilgi verilmesi gibi en temel haklardan bile mahrum bırakılıyorlar.

Siyonist Rejim yasaları 14 yaşın altındaki çocukların tutuklanmasını yasaklıyordu. Çünkü onlar çocuk sayılıyorlardı ama Tel Aviv, çocuklar olmak üzere Filistinli esirlerin sayısını arttırmak için Knesset Parlamentosu yoluyla bu kanunu değiştirme girişiminde bulundu.

Filistin İnsan Hakları Merkezi Başkan Yardımcısı Cebir Veşah Filistin Bilgilendirme Merkezi ile yaptığı röportajda şunları söyledi:  ‘Bu yasanın çıkarılması Siyonist siyasetçilerin ve askerlerin uluslararası insan haklarına karşı eylemleri dosyasında yeni bir sayfadır.

Uluslararası hukuka göre; çocukların yasal yaşı 18’dir. Sonuç olarak ta Tel Aviv bu ihlali yasallaştırarak kara dosyasına bir sayfa daha ekledi. Bu şekilde bir davranışta bulunmak, uluslararası yaslar çerçevesi dışındadır ve böyle bir şeyin işgalci rejim tarafından yapılması şaşırtıcı bir durum değildir.’

Filistin İnsan Hakları Merkezi Başkan Yardımcısı sözlerine şunları ekledi: ‘ Siyonist Rejim çocukların tutuklanması ve hapse atılmasını yasallaştırmadan önce, işkence uygulamaya izin veren başka bir yasa da çıkardı. Bu yüzden Siyonist Rejim, mahkûmlara ve esirlere işkence uygulamayı ve açlık grevinde olan mahkûmları zorla beslemeyi yasallaştıran tek rejimdir. Tabii bunun dışında Siyonistlerin geçmişinde de uluslararası hukuku ihlal ettikleri uzun bir liste bulunmaktadır.

Bu yasada bulunan ve dikkat edilmesi gereken en tehlikeli nokta, çocukların sosyal hizmetler dâhil olmak üzere kamu hizmetlerinde çalışmaya zorlanmasıdır. Çocuk ve insan haklarını savunan kuruluşlar ve aynı zamanda uluslararası toplum bu konuyu dikkate almalıdır. Çünkü bu yasanın çıkarılması, onların çocukluğunun öldürülmesi demektir ve Filistinli çocukların öldürülmesi suçuna bu konuda eklenebilir ve bu cinayet herhangi bir suçluluk hissetmeden ve hiçbir korku duymadan gerçekleşecektir.

Mücadele Yolları

Filistinli bu yetkili, Filistinli çocukların tutuklanması yasası ile mücadele etmek için, halkın ve devlet kuruluşlarının ortak çabası ve birliğinin gerekli olduğunu vurgulayarak, yetkililerden uluslararası insan hakları konseyleri ve meclislerinde ve çocuk haklarını destekleyen komitelerde bu konu hakkındaki planlarını gündeme getirmelerini istedi.

Tel Aviv kendi yaslarınca 12 yaşı, çocukların yasal yaşı olarak kabul ediyor ve askeri kanunun 132. Maddesi gereğince işgalci kuvvetlere ve yetkililere 12 yaşın altındaki çocukları tutuklama, gözaltına alma ve yargılama izni veriyor.

Filistinli tutukluları Araştırma Merkezi, Siyonist Rejim hapishanelerinde tutuklu bulunan çocuk sayısının bu yıl Nisan ayında yüzde 130 arttığını ve 450 kişiye ulaştığını oysa bu sayının 2015 Nisan ayında 200 kişiyi aşmadığı belirtti.

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler