21 Ocak 2021 Perşembe Saat:
19:21
18-11-2014
  

Kudüs'te Sinagoga Saldırı Düzenlendi

Hamas saldırıyı, Filistinli şoför Hasan Yusuf er Ramuni'nin "öldürülmesine cevap" olarak niteledi...

Facebook da Paylaş

 

İsrail polisi, Kudüs'ün batısındaki bir sinagoga tabanca ve baltalı iki kişi tarafından düzenlenen saldırıda dört kişinin öldürüldüğünü açıkladı. Saldırıdan sonra İsrail'den "Tepkimiz sert olacak" açıklaması geldi.

İsrailli yetkililer, Har Nof mahallesindeki olayda sekiz kişinin yaralandığını, iki saldırganın da polis tarafından vurularak öldürüldüğünü ifade etti. İsrail basını, yaralılardan ikisinin polis olduğunu bildirdi.

Hamas saldırıyı, Filistinli şoför Hasan Yusuf er Ramuni'nin "öldürülmesine cevap" olarak niteledi. 32 yaşındaki Ramuni, Kudüs'te şoförlüğünü yaptığı İsrailli bir otobüs firmasına ait araçta boynundan asılmış halde ölü bulunmuştu. İsrail polisinin kısa sürede olayı intihar olarak adlandırması tepkilere neden olmuş, Ramuni'nin Filistin medyasında yayımlanan fotoğraflarında yüz, sırt ve ayak kısmında morlukların olduğu ileri sürülmüştü.

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri tarafından yapılan yazılı açıklamada;

 

"Kudüs'te düzenlenen saldırı, başta Gazze ablukası olmak üzere İsrail'in sürekli olarak işlediği suçlara doğal bir tepkidir. Bu eylemin,  Mescid-i Aksa  ve Kudüslüler hakkında yapılan ihlallere bir doğal  karşılık olduğunu düşünüyoruz. Biz bu eylemleri desteklediğimizin altını her zaman çiziyoruz.


Bu eylemlerin devamı için çağrı yaptık ve yapıyoruz. Bu  eylemlerin  gerçek değeri, Mescid-i Aksa’nın bir kırmızı çizgi olduğunu anlatmasıdır. Filistinliler, bizim kutsal mekanlarımıza yapılan saldırılara karşı teslim olmayacak. Filistinliler, kısıtlı imkanlarıyla saldırmaya devam edecek. İsrail cinayetlerini durdurana kadar biz bu eylemlerin devam etmesi için çağrı yapıyoruz. Bu eylemin, Hamas’ın düzenlediği bir eylem olmadığına dikkat çekiyoruz. Kudüs’teki bu eylemler, bizim organize ettiğimiz bir şey değil, bu tamamen İsrail’in ihlallerine karşı bir halk tepkisidir. Hamas Hareketi bir İntifada’nın başlaması için defalarca çağrılar yaptı. Bu kahramanca eylemlerin bir intifada başlangıcı olduğunu düşünüyoruz. Tüm işaretler bunu gösteriyor."

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise "İsrail'in bu saldırıya cevabının sert olacağını" söylerken söz konusu olayın, "Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Hamas'ın tahriklerinin direkt sonucu olduğunu" iddia etti.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler