09 Aralık 2019 Pazartesi Saat:
02:49
16-10-2018
  

Küfre Götüren Sükut!

Bunlarla savaşmayı, cehennem zincirlerine tahammül etmekten daha kolay buldum...

Facebook da Paylaş

 

 

Ehlader Araştırma BölümüKüfre Götüren Sükut! Bu söz, Hz. Ali'nin (a.s) Sıffin savaşında buyurduğu bir ifadedir.

 

Şam ehlinden olan ihtiyar bir adam iki ordunun arasında zahir olup "Ya Ebu'l Hasan, ya Ali, seninle şahsen işim var, seni görmek istiyordum" diye seslendi. Hz. Ali (a.s) ordunun arasından dışarı çıkıp ona doğru yaklaştı. Şamlı adam Hz. Ali'ye (a.s) şöyle dedi:

 

"Ya Ali, senin İslam'da uzun geçmişin var, senin İslam'a büyük ve değerli hizmetlerin olmuştur. Bunca Müslüman'ın kanının yere dökülmemesi için sana bir teklifte bulunmak istiyorum; hazır mısın? Hz. Ali (a.s) "teklifin nedir?" diye sordu. Şamlı adam: "Siz Irak'a dönün, Irak ehliyle meşgul olun, biz de Şam'a dönelim ve Şam ehliyle meşgul olalım. Artık ne siz bizi rahatsız edin ne de biz sizi rahatsız edelim."

Hz. Ali (a.s) cevaben şöyle buyurdu:

 

"Ben sunduğun bu teklifin hayırseverlik ve ilgiden dolayı olduğunu anladım. Ben de bu savaş hususunda çok düşündüm, geceleri uyumadım, bu işin ardına önüne baktım, sonunda kendime, bunlarla (Muaviye ve ashabıyla) savaşmak veya Allah'ın Muhammed'e (s.a.a) nazil ettiği şeye kafir olmaktan başka bir yol bulamadım. Allah Teala, yeryüzünde günah işlendiği, kendi evliyalarının sükut edip bu mevcut duruma boyun eğdikleri, iyiliği emir edip kötülükten sakındırmadıkları müddetçe onlardan razı ve hoşnut olmayacaktır. Binaenaleyh bunlarla savaşmayı, cehennem zincirlerine tahammül etmekten daha kolay buldum." [1]

Hz. Ali (a.s) günahlar karşısında sükût etmeyi de büyük bir günah bilmekte ve İslam dışı bir şey olduğunu belirterek Allah'ın salih kullarının, günahkârların masiyetleri karşısında sükût edemeyeceğini ve böyle bir şeyin Allah'ın rıza ve hoşnutluğuna ters düşeceğini vurgulamaktadır.
 

[1] - Sıffin Vakıası, s. 474.

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler