29 Eylül 2020 Salı Saat:
08:08

Kültür teröristleri..

10-03-2015 12:47Tamam da bir şey söyleyin.

Elle tutulur, gözle görülür, itibar edilir, işe yarar bir şey sunun.

Dedikodu dışında bir proje, bir tez, bir söylem üretin. Üretin de herkes sahiplensin, değer versin, tartışsın.

Twitter muhalefeti, twitter entelektüeli, twitter siyaseti üzerinde ortaya hiçbir şey koymadınız. Sosyal medyayı küçümsediğimden yazmıyorum bunu. Sosyal medya üzerinden devrimler planlanıyor artık.

Ama siyasi mücadele, sosyal medyanın ötesine geçen derinlik ister. Sosyal medyanın bir adım sonrasına dair sorumluluk, ciddiyet, söylem, proje ister. Bir adım sonrası kargaşa ise, kargaşayı yatıştıracak hiçbir şey yoksa, sosyal medya bir teröre döner.

Entelektüel terörizm

Türkiye’nin en büyük problemi, siyaset değil entelektüel terörizmdir. Kültür teröristleri, inanılmaz bir sorumsuzlukla, bir adım sonrasına bile bakmadan, sadece yıkmaya ayarlı bir saldırganlık yürütüyor.

Bunu hiçbir ülkede göremezsiniz. Hiç bir ülkede, ülkenin ortak iyiliğini hedef alan, sabote eden, bir yabancıdan daha saldırgan ve yıkıcı entelektüel çevre göremezsiniz. Aydınlar arasında, siyasetçiler arasında, gazeteciler arasında bunu göremezsiniz.

Herhangi bir Batı ülkesinde eleştirinin sınırı bellidir. O sınır eleştirinin kendisidir. Eleştiri ile saldırı arasında bir çizgi vardır.  Ondan ötesi yıkımdır. Hiç kimse, ülkesini, ülkesinin ortak iyiliğini hedef almaz. Onlarla konuştuğunuz zaman, Türkiye’yi saatlerce tartışabilir, eleştirebilirsiniz. Ama kendi ülkeleriyle ilgili sizinle tek cümle bile paylaşmazlar. Bu anlamda ifade özgürlüğünün çerçevesi, o hassas konulara dayanınca, Türkiye’deki kadar geniş başka da bir ülke yoktur.

“Cumhurbaşkanı’na suikast” çağrısı bİle yapabiliyorlar!

Cumhurbaşkanı’na söverler, tehdit ederler, suikast çağrısı yaparlar, ailesini hedef alırlar. Pilotuna, o uçağı düşür çağrısı bile yaparlar. Öyle bir çirkinlik, öyle bir seviyesizlik, öyle bir küstahlıktır ki bu.

Böylesine bir ihanet hiçbir ülkede yoktur. Bunların bir müeyyidesi yoktur. Mesele müeyyide de değil. Müeyyide ile bir şeyi önleyemezsiniz. Mesele düzeysizliktir. Kin ve nefretin gözleri karartmasıdır. Maalesef değme yazarlar, kanaat önderleri, gazete köşecileri bu seviyesizliğe batmıştır. Bu yüzden de ürettikleri terör dalgası dışında hiçbir varlıkları yoktur. İtibarsızlaşmışlardır. Türkiye kamuoyu tarafından dikkate bile alınmazlar. Kültür teröristleri bu anlamda en büyük darbeyi siyasete değil, entelektüel üretime vurmuştur.

Vatan hainliğidir bu

Başbakan New York’a gider, finans çevreleri ile görüşür. Amaç Türk ekonomisini daha da hareketlendirmektir. Türkiye ekonomik sıçrama yaşayan bir ülke. Elbette bu arkadaşlar buna inanmazlar ama dünya böyle görür. Biraz kafalarını kaldırıp, iyi niyetle, dünyaya baksalar, boş verin dünyayı, kendi mahallelerine baksalar, yaşanan mucizeyi göreceklerdir. Ama hınzırlık bu değil mi, kötülük bu değil mi, geri duramazlar.

Ziyareti boşa çıkarmak için inanılmaz bir yaygara koparılır. ABD’li bir yazarın “Türkiye’de ekonomik panik var” içerikli yazısı elden ele dolaştırılır. Sonra bakarsınız ki, o yazara malzemeler de buradan verilmiş. Paralel çevrelerin dolaştırdığı, “Türkiye’de panik var” havası estirilen yazı tamamen onlar tarafından sipariş yazdırılmış. Vatan hainliğidir bu.

Bu çevrelerin bugün dünyada Türkiye karşıtı en yıkıcı, zararlı lobi haline geldiğini görüyoruz. ABD’de, Avrupa ülkelerinde, uluslararası platformlarda ve ulaşabildikleri her ülkede Türkiye’ye zarar vermek için çalışmaktadırlar. Ekonomi batsın, terör azsın, çözüm süreci bitsin, siyasi kaos gelsin, hatta iç savaş çıksın. Çıksın da onlara gün doğsun. Onlar kazanacaksa Türkiye mahvolsun, batsın hiç önemli değildir.

Bu iktidar kavgası değildir. Bu, iktidarla hesaplaşma değildir, bu düpedüz Türkiye düşmanlığıdır.

Türkiye’yi savunmak mı, iktidarı savunmak mı?

Türkiye’de derinlikli eleştiriye acil ihtiyaç var. Her iktidar bu eleştirilere muhtaçtır. İktidar eleştirildikçe vardır, eleştirildikçe kendini yeniden kurar, sorgular. Ama Türkiye’nin sorunu bu değil. Sorun; kişisel, çevresel ve dar iktidar çıkarlarının Türkiye çıkarlarının çok önüne geçmesidir. Bu çerçevede hiçbir ahlaki değer kalmamıştır. Bu çevreler, sokak terörü dahil, her türlü yıkım faaliyetini yürütmektedir. Bu yıkımın bir adım sonrasına ilişkin hiçbir tezleri bulunmamaktadır.

İktidarı savunmakla Türkiye’nin iyiliğini savunmak arasındaki ayırımı bile yapamazlar, yapmazlar.

İktidara karşı olmakla Türkiye’nin zararına çalışmak arasındaki ayırımı ile yapamazlar, yapmazlar.

Evet, Türkiye’de çok ciddi anlamda kültür terörizmi vardır. Bu öncelikli bir tehdittir ve ülkeye zarar verici noktaya ulaşmıştır. Saldırganlık dışında tek cümle söyleyemeyenlerin, böyle bir derdi de olmayanların, Türkiye adına yazıp konuşuyor olmaları bir talihsizliktir.

Hani o güçlü yazarlar, nerede?

 

yazının devamı için linki tıklayınız

http://www.gazeteoku.com/frame.php?url=http://www.yenisafak.com.tr/yazarlar/ibrahimkaragul/kultur-teroristleri-2008346#.VP7peY6gi1s

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !