01 Ekim 2020 Perşembe Saat:
17:29
26-02-2019
  

Kum İlimler Havzası Öğretim Üyeleri'nin Ehlader ve Bursa Ziyareti

Kum İlimler Havzası'nda bulunan el-Mustafa Üniversitesi öğretim üyeleri ve Bintu'l Hüda Medresesi yöneticileri Ehla-Der’i ziyareti ettiler..

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

Bir takım ziyaretler için ülkemize gelen Kum İlimler Havzasında yer alan el-Mustafa Üniversitesi öğretim üyeleri ve Bintu'l Hüda Medresesi yöneticileri önce Merhum İmam Humeyni'nin 1964 senesinde sürgün edildiği Bursa'ya ve ertesi gün de Ehla-Der’e bir ziyarette bulundular.

 

İstanbul Ziyareti

 

Ehl-i Beyt Alimleri Derneği Merkez binasında gerçekleşen bu ziyarete el-Mustafa Üniversitesi Türkiye Temsilcisi Dr. Seyyid Vahid-i Kaşani Bey de iştirak ettiler.

 

Bu görüşmede Ehla-Der Genel Başkanı Sayın Kadir Akaras öğretim üyelerine Ehla-Der ve Türkiye hakkında genel bilgileri verdikten sonra şunları söylediler:

 

"Hamdolsun Türkiye’deki Ehl-i Beyt dostları büyük bir birlik ve beraberlik içerisindedirler. Şiiler hem kendi aralarında hem de Ehl-i Sünnet ile uyum içerisinde yaşamakta; bunun sebebi ise Anadolu insanının naif bir ruha ve Ehl-i Beyt sevgisi ile harmanlanmış yumuşak bir kalbe sahip olmasıdır."

 

İslami vahdet ve kardeşliğin bu ülkede birçok art niyetli düşünceyi alt ettiğine ve gelecekte de el ele bunu başaracaklarını dile getiren Akaras sözlerine şöyle devam etti:

 

"Kum İlim Havzaları'nda yetişen öğrencilerimiz Türkiye’nin ilmi hayatına çok büyük katkılar sağlamakta ve Ehl-i Beyt inançlarını bu topraklar üzerinde yaşayan insanlara samimi bir kalp ile anlatmaktadırlar."

 

Daha sonra ise öğretim üyeleri Türkiye'de gerçekleştirilen ilmi ve kültürel çalışmalar hakkında bir takım sorular sorudular ve Ehla-Der Genel Başkanı Sayın Kadir Akaras da bu soruların cevaplarını verdi.

 

İstanbul'da gerçekleşen bu Görüşme karşılıklı iyi niyetler ile sona erdi.

 

Bursa Ziyareti

 

el-Mustafa Üniversitesi öğretim üyeleri ve Bintu'l Hüda Medresesi yöneticilerinin Bursa ziyaretinin ilk durağı Uludağ Üniversitesi oldu. 

 

Uluslararası el-Mustafa Üniversitesi ile Uludağ Üniversitesi arasında ortaklaşa yapılabilecek faaliyetler hakkında fikir alışverişinde bulunan öğretim üyeleri daha sonra Bursa Ehl-i Beyt İlim ve Kültür Derneği'ne ziyarette bulundular.

 

Bursa Nur Muhammed Camii Hocası ve aynı zamanda Ehl-i Beyt İlim ve Kültür Derneği Başkanı olan Bülent Ayyıldız'ın konuğu olan öğretim üyeleri İmam Humeyni Kütüphanesinde ağırlandı.

 

Bizans ve Osmanlı için oldukça önemli bir kent olan Bursa'nın mimari yapı ve tabiatına hayran kalan öğretim görevlileri daha sonra Bursa'nın tarihi ve kültürel yerlerine ziyaret ettiler.

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler