24 Ocak 2021 Pazar Saat:
19:49
13-04-2016
  

Kur’an ve Hadisler Fıkıha, Fıkıhta Topluma Yön Vermeli

Ayetullah Nuri Hemedani

Facebook da Paylaş

Ayetullah Nuri Hemedani, Kur’an ve hadislerin İslam fıkhına girmesi ve İslam fıkhının ise Müslüman toplumun hayatına girmesi gerektiğini söyledi.

Kum kentinin Mescid-i Azam camiinde verdiği yüksek düzey fıkıh dersinin sonunda bir konuşma yapan Ayetullah Nuri Hemedani, İmam Zeynelabidin’in (a.s) Sahife-i Seccadiye kitabında yer alan altıncı duasına işaret ederek şöyle konuştu: İmam Seccad bu dua ile bize gündüz ve geceyi nasıl geçirmemiz gerektiğini öğretmektedir. Zira kıyamet günü amellerimizle birlikte Kur’an-ı Kerim ve Ramazan ayı mücessem (cismani) bir hale gelerek insanın davranış ve amelleri hakkında tanıklık edecektir. Bu yüzden İmam Seccad her günü yeni bir gün görmektedir.

Ayetullah Hemedani sözlerine şöyle devam etti: İmam Seccad bu duasının sonlarında Yüce Allah’tan şunları istiyor: Hayır amel işlemek, kötülükten uzaklaşmak, ilahi nimetlere şükretmek, İslam Peygamberinin sünnetlerine tabi olmak, günahlardan kaçınmak, marufu emredip münkerden sakındırmak, İslam’ı korumak, batılı ayak altına alıp hakka destek çıkmak ve zayıflara yardımcı olmak.

Ayetullah Hemedani, İslam düşmanlarının çokluğuna işaret etti ve ekledi: Onlar daima İslam dinine birtakım iftiralarla saldırmaktadır. Bizim görevimiz düşman karşısında İslam’ı korumaktır. Bugünün dünyasına bir bakın; her türlü kötülük var. Fakirlik var, zulüm var, cinayet var… Bunlarla mücadele etmemiz gerekir. Bunu yaparken de adalet ve doğruluk gibi değerleri yaymamız gerekir.

İslam dininin bir yaşam programı olduğuna dikkat çeken Ayetullah Hemedani sözlerini şöyle sürdürdü: Kur’an ve hadisler fıkha yön vermelidir. Fıkıh da topluma yön vermeli. İşte böyle bir toplum İslami toplum olur. Yani Kur’an ve hadislerden kaynağını almış İslam fıkhın egemen olduğu bir toplum… Yani velayeti fakihin hayata yön verdiği bir toplum… İslam fıkhı sadece namazı bozan şeyler ve şekkiyat hükümlerni açıklayan bir bildirge değildir… İslam’ın siyasette de sözü vardır. Emri maruf ve nehyi münker farizasını yaşatmak için İslam fıkhının topluma hâkim olması gerekir. Kur’an-ı Kerim Enfal suresinin 73. Ayetinde şöyle buyurmuştur: “Eğer emri maruf yapmazsanız, yeryüzünde fitne ve büyük fesat meydana gelir.”

 

shafagna

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler