08 Ağustos 2020 Cumartesi Saat:
18:36
09-05-2019
  

Kur’an’ın Üstünlüğü

Eğer bin defa da okunsa, eskimemektedir. Üstelik her okunuşta farklı neticeler alınmaktadır.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

 

 اَمْ يَقُولُونَ افْتَرٰیهُ قُلْ فَاْتُوا بِسُورَةٍ مِثْلِهٖ وَادْعُوا مَنِ اسْتَطَعْتُمْ مِنْ دُونِ اللّٰهِ اِنْ كُنْتُمْ صَادِقٖينَ

 

“Yoksa Onu (Muhammed) uydurdu mu diyorlar? De ki: Eğer sizler doğru iseniz Allah’tan başka, gücünüzün yettiklerini çağırın da (hep beraber) onun benzeri bir sure getirin.” Yunus/38

 

Madem söz konusu ayet Kur’an’ın meydan okuması üzerine, o halde bu ilahi sonsuz mucizenin üstün yönlerine değinelim:

 

1 – Yüksek bilgi ve maarifin kısa kelimelere sığdırılması: Örneğin; kadın ve erkek hakkındaki şu ifadesi: ‘Kadınlar sizin için, siz de kadınlar için birer elbisesiniz.’[1] İlahi olmayanların kudretlerinin dayanıksızlığına vurgu yapmak için onları ‘örümceğin evine’ benzetmektedir. [2] Yahut da onların bir sivrisineği bile yaratma hususunda yetersiz sayışı. [3]

 

2 – Tatlı kelamlık ve tesir gücü (nüfuzu): Eğer bin defa da okunsa, eskimemektedir. Üstelik her okunuşta farklı neticeler alınmaktadır.

 

3 – Ahenk ve sözün musikisi: Kelimelerin makam ve ahengi özeldir. Eğer Kur’an’dan bir ayet Arapça konuşan kimselerin cümlelerinde yahut da rivayetlerin arasında yer alsa hemen fark edilir, anlaşılabilir.

 

4 – Kur’an’ın Genelliği: Delilden misale, dünyadan ahirete her konuyu ve ailevi, hukuki, siyasi, askeri, ahlaki, tarihi vs. birçok meseleyi kapsamaktadır.

 

5 – Kur’an’ın Gerçekçiliği: İçeriği sezgi ve tahminlere dayanmaz. Hatta hikayeleri dahi gerçek ve dayanağı olan anlatılardır.

 

6 – Evrensellik: İnsanlar hangi seviyede ve nerede olurlarsa olsunlar Kur’an’dan istifade edebilirler. Kur’an uzmanlık isteyen bir kitap keyfiyetinde değildir.

 

7 – Ebedilik: Beşeriyetin hayatı uzayıp bilim genişledikçe Kur’an’daki sır perdeleri daha bir aralanmaktadır.

 

8 – Rüşdünün artması: Düşmanların sayısının çokluğu ve darbelerin fazlalığına rağmen, Kur’an indiği o günden bugüne verdiği rüşdünü arttırmaktadır.

 

9 – Elde bulunan bir mucize: Herkesin elinde bulunabilen ve kelimelerden oluşan bir mucizedir.

 

10 – Hem mucize ve hem de kanun ve emirleri muhtevi bir kitaptır.

 

11 – Bu Kur’an, kimseden ders almamış ve okuma-yazma mahrumiyetinin olduğu bir bölgede yaşayan Hz. Peygamber’den (s.a.a) insanlara sunulmuştur.

 

12 – Onda azaltma ya da arttırma olmamış, tahrif edilmeden korunmuştur.

 

 


[1]     Bakara, 187

[2]     Ankebut, 41

[3]     Hac, 73

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler