16 Ocak 2022 Pazar Saat:
20:43
26-09-2012
  

Kuyu Kazan Her Zaman Kuyunun Dibindedir

Siyonizm ve ABD ortak yapımı hakaretamiz film,Müslümanlardan çok ABD?nin zararına oldu.

Facebook da Paylaş

 

 Siyonizm ve ABD ortak yapımı hakaretamiz film, Müslümanlardan çok ABD'nin zararına oldu ve Libya'daki tecrübeli elçisini bu sebepten kaybetti. Bu mesele gösterdi ki; kuyu kazan her zaman kuyunun dibindedir.

Aziz İslam Peygamberine hakaret içeren filmin bir bölümünün yayınlanmasıyla, İslam dünyası ve Arap ülkeleri, ABD, onun bölgedeki siyasetleri ve bu filmi yapması aleyhine yaygın itirazlara şahit oldu. İlk tepkiler Tunus ve Libya'da ortaya çıktı ve ABD elçilikleri karşısında yapılan gösterilerle yeni bir boyut kazandı. Sonunda tepkiler ABD'nin Libya elçisinin öldürülmesine ve ABD'nin Müslümanlar ve İslam dünyasına yönelik ayrılıkçı siyasetleri için büyük bir bütçe ayırmasına sebep oldu.

 

Libya'da ABD elçisinin öldürülmesi ve ABD makamlarının açıklamalarından birkaç saat sonra, ABD elçisinin öldürülmesini el-Kaide örgütü üstlendi. El-Kaide bu girişimi, iki numaralı adamlarının Pakistan'da ABD'nin insansız hava araçlarınca öldürülmesinin intikamı olarak niteledi. Bu, Amerikalılar için büyük bir olaydı; öyle ki, ABD dışişleri bakanı bu olayın şok edici olduğunu söyledi ve Obama da bu olayı gerçekleştirenlerin peşini bırakmayacaklarını belirtti. ABD elçisinin öldürülmesinin ilanının ardından, batı medyası Müslümanların bu hareketini kınamaya başladılar. Ama el-Kaide'nin açıklamasından sonra atmosfer değişti ve el-Kaide'yle mücadeleye kaydı. Bu arada Libya'dan, ABD diplomatlarının öldürülmesinde parmağı olan birkaç kişinin yakalandığı haberleri geldi. Bu konuda iki değerlendirmede bulunmak mümkündür.

Evvela bu girişim el-Kaide terörist grubunun, Müslümanların peygamberine olan bağlılığını su-i istifade etmesiyle yapıldı. Eğer bu yorumu doğru değerlendirirsek, el-Kaide gibi aşırı bir grubun eline bahane veren asıl suçlu ABD'yi görürüz.

 

Şunu da bilmek gerekir ki, bu mesele, el-Kaide örgütünün 80'li yıllarda kurulmasında ABD'nin parmağının olması bağlamındaki mevcut bakış açısından ayrıdır. Eğer bu bakış açısıyla iç içe olsa bile, asıl suçlu yine ABD'dir. Başka bir yoruma göre ise ABD'liler bir tür kamuoyu yanıltmacısı ile el-Kaide'yi bu olayın sorumlusu tanıtarak, dikkatleri, yapılan iğrenç filmden koparıp, elçisinin öldürülmesinin sebebini, Müslümanların bu film karşısındaki öfkesi değil, ABD'nin terörizm aleyhindeki girişimlerine yönelik el-Kaide'nin intikam alma meselesi olarak lanse etmek istemiştir. Bu iki yorum uzak ihtimal değil. Çünkü her ikisi ABD'nin bölgedeki ve İslam dünyasındaki hedefleriyle örtüşmektedir ve her ikisini de doğru değerlendirebiliriz. Fakat dikkat edilmesi gereken mesele şu ki; her iki durumda da asıl suçlu, bölgenin şartlarını değerlendirmeksizin kendisi için yararı olmayacak bir oyunun içine giren ABD'dir.

ABD ve yandaşları geçen bir yıl içerisinde, bağımlı ve diktatör hükümetlerin dağılmasına sebep olan bölgedeki İslami uyanış dalgasının artmasından sonra, bölgedeki konumlarını güçlendirmek adına karışıklık çıkarmak gibi türlü yöntemlerle bu doğrultuda çaba harcadılar fakat şu ana kadar bunda pek başarılı olamadılar. Bu İslami uyanış dalgasıyla mücadele için son silahları, hakaret içeren bu film olmuştur. Bu şekilde Müslümanların öfkelerini suistifade ederek karışıklık çıkarmak istemişlerdir. Fakat bölgenin şartlarını doğru anlayamadıkları için bunda başarılı olamamışlardır. Aksine bölgedeki şartlar ABD ve batı için daha da zorlaşmıştır. Nitekim Fransa cumhurbaşkanı son olarak İslami uyanışı veya onların deyimiyle Arap baharını batı için bir bela olarak nitelemiştir. Her halükarda İslam dünyasının bugünkü durumu geçmiş yıllar gibi değildir ve İslami uyanış dalgası batıya, Müslümanları hedeflerinden saptırmak bağlamında hiçbir ahmakça harekete izin vermeyecektir ve bu tür girişimlerin sonucu herkesten önce ABD ve batının başını ağrıtacaktır. Nitekim Libya'da elçisini kaybederek bu durumu yaşadı.


ALİRIZA DASTANİ

 

Ehlader Kültür-Araştırma

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler