23 Mayıs 2022 Pazartesi Saat:
18:50

Âleme Sunulmuş Bir Müjde

02-01-2020 21:16


 

 

 

 

 

 

Zeyneb’in (s.a) doğumu, âleme sunulmuş bir müjdeydi.

 

Güzellik ve nur sahibesi, kalplerin süsü, bir hanımın sahip olması gereken eşsiz bir kalbe sahipti.

 

Evlat olmanın, genç kız olmanın, anne olmanın, en güzel örneğini sergileyendir Zeyneb (s.a).

 

İnsaniyet ve erdemler açısından birbirine bu kadar benzeyen örnek görmemiştir tarih, biri Babasına annelik yapan Fatıma Zehra, diğeri onun güzel kızı Zeyneb.

 

Muhteşem bir Dedeye, en güzel ananeye, en güzel anne-babaya ve en benzersiz abilere kısacası mükemmel bir soya sahiptir Zeyneb selamullahi aleyha.

 

Allahu Tealanın Fatıma (s.a) karnında necasetten, pislikten arındırıp tertemiz bir nutfeye yerleştirdiği Hanımdır Zeyneb (s.a).

 

İlimde, takvada, basirette, cesarette, Allaha itaatte, en güzel makama yerleşendir Zeyneb (s.a).

 

Anne karnında başlayan zorlu mücadelesiyle, hayata atıldığı ilk günden son ana kadar en acımasız geçen günlerine bile “güzellikten başka bir şey görmedim” diyen güzeller güzeli Hanımdır Zeyneb.

 

İffette annesini örnek alan, anlama ve anlatmada babasına benzeyen, sabır ve sükûnette abilerinin yolundan giden, bakışında, tebessümünde, konuşmasında, tefekküründe ceddi Resulullahın (s.a.a) izinden gidendir Zeyneb (s.a).

 

Tevazusunda, ibadetteki huşusunda, gece namazlarında ve duasında Rabbine tam teslimiyetle hepimize örnek olandır Zeyneb (s.a)

 

Açlık, susuzluk, yağmalanma, eziyet, yalnızlık ve vefasızlıkla sınanan ve Rabbi katında Sabrıyla adını tarihe altın harflerle yazdıran güzeldir Zeyneb (s.a).

 

Zühdü ve takvasıyla, herkesten her şeyden ayrılıp Rabbine sığınandır Zeyneb (s.a).

 

Fakirlerin, muhtaçların, yetimlerin, hastaların şifa kapısı, duasını bekledikleri ve onun adıyla ihtiyaçlarının karşılandığı hacet kapısı hanımdır Zeyneb (s.a).

 

Hepimizin Kerbela’da üstün vasıflarla andığı fakat doğduğundan beri aslen bu özelliklerle yetişip, büyüyen Resul-i Ekrem’in (saa) torunudur Zeyneb (s.a).

 

Merhamet ve şefkatiyle tüm çocukları anneleri kucakladığı gibi şimdiki zamanın hanımlarını da kucaklayan, sarıp sarmalayan hanımdır Zeyneb (s.a).

 

Rahmanî bir sedayla, Rabbinin hakikatini tüm çağlara haykırandır Zeyneb (s.a).

 

İbadetini, hitabetini, liyakatini, teslimiyetini, insanlık bir araya gelse de anlatamayacak kadar yüce makama sahip olandır Zeyneb (s.a).

 

Yaşamını, hayatını, musibetini, dinledikçe hüznüne ortak olduğumuz, fakat adını her duyduğumuzda bize kendisini veren Rabbimize sonsuz şükürler ettiğimiz yüce Hanımdır Zeyneb (s.a).

 

Adını her zikrettiğimizde Rabbimize şükür borçlu olduğumuz eşsiz güzel Hz. Zeyneb-i Kübra’nın doğumu Ehl-i Beyt hanesine, tüm sevenlerine kutlu olsun.

 

Bize Zeyneb-i Kübra’yı bağışlayan Rabbimize sonsuz hamdu senalar olsun.

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !