21 Ocak 2020 Salı Saat:
09:07
27-03-2018
  

Londra'da Yemen İçin Gösteri

İngiltere'de STK'lardan oluşan yüzlerce kişi, Suudi rejiminin Yemen'e yönelik başlattığı savaşın üçüncü yıl dönümünde bir gösteri düzenle

Facebook da Paylaş


İngiltere'de STK'lardan oluşan yüzlerce kişi, Suudi rejiminin Yemen'e yönelik başlattığı savaşın üçüncü yıl dönümünde bir gösteri düzenleyerek İngiltere'nen Arabistan'a silah temin etmesini ve uluslararası çevrelerin sessiz kalmasını kınadılar.

Londra'nın Trafalgar meydanından başlayan bu gösteri İngiltere başbakanı ofisi önüne kadar devam etti.
Göstericiler, "Savaşı durdurun", "Arabistan'a silah satışını durdurun, "Yemen halkına karşı niçin bomba" gibi sloganların yazıldığı dövizler taşıdılar

Göstericiler ayrıca Suudi rejiminin Yemen halkı aleyhindeki cinayetlerini de kınadılar.

İngiltere yönetimi Temmuz 2016 ila Eylül 2017 tarihleri arasında Arabistan'a toplam 50 adet silah satış belgesini imzalamış olup bir önceki döneme oranla bu rakam %56 oranında artış göstermiştir.

İngiliz Guardian gazetesi daha önce, bu ülke yetkililerinin Suudi Veliaht prensi Muhammed Bin Salman'a yönelik yalakalığını utanç verici nitelemişti.

Gazetede Bin Salman'ın İngiltere'ye düzenlediği ziyaretine dikkat çekilerek, başbakan Tressa May'den Arabistan'a yönelik yalakalık yapmaktan vazgeçmesi ve Suudi prense insan hakları ilkelerine bağlı kalmaları gerektiğini hatırlatması istendi.

Yazıda İngiltere başbakanı May'in Suudi Arabistan'ın Yemen'de işlediği cinayetleri ve ülke içinde halka yönelik baskıcı siyasetlerine aldırış etmediği ve sadece Arabistan'a daha fazla silah ihracatını düşündüğü kaydedildi.

Benzer gösteri dün Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de de düzenlendi.

 

Ehlader HABER


 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler