28 Ekim 2020 Çarşamba Saat:
22:33
13-12-2012
  

Lübnan`da Bahreyn Konferansı

Konferansa Fransa, İngiltere, Rusya, İtalya, Mısır, İran, İrlanda, Yemen, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Türkiye'den Temsilciler katıldı.

Facebook da Paylaş


 

Uzun bir zamandır haklı özgürlük taleplerini dile getiren ancak yönetim tarafından kanlı bir şekilde bastırılan Bahreyn halkına destek için dünyanın dört bir yanından siyasiler, Akademisyenler, Kanaat önderleri ve din adamları bir araya geldi.

Bahreyn'de âli halife yönetiminin, halkın demokratik özgürlük arayışlarını kanlı bir şekilde bastırma ile ilgili daha önce Türkiye'de ve dünyanın dört bir yanında benzeri toplantılar gerçekleştirildi. Bu kez adres Lübnan'ın başkenti Beyrut'tu.

Lübnan'da yaşayan Bahreynlilerin öncülük ettiği, Bahreyn insan hakları örgütü tarafından düzenlenen 2 günlük konferansta Fransa, İngiltere, Rusya, İtalya, Mısır, İran, İrlanda, Yemen, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Bahreyn'den katılımcılar yer aldı. Konferansa Türkiye'den Ehlibeyt Âlimleri Derneği'ni temsilen Ehlader Genel Sekreteri Kadir Akaras katıldı.

 Konferansta, son günlerde tüm dikkatlerin çekildiği Suriye ve Mısır'daki olayların aksine, dünyanın uzun bir süredir kulak tıkadığı Bahreyn halkının demokratik haklarını savunma konusu ele alındı.

Bu arada çok değil daha birkaç yıl önce İsrail'in yoğun saldırılarına maruz kalan ancak Hizbullah'ın Telaviv'i ağır bir mağlubiyete uğrattığı Lübnan'da bu konferansın gerçekleştirilmesi de dikkat çeken bir başka noktaydı.

Konferansın birinci gününde açılış konuşmaları gerçekleştirilirken, Bahreyn'de yaşanan zulmü anlatan bir de sine vizyon gösterisi sunuldu.

çte yandan uluslar arası konferansa basının ilgisi de oldukça yoğundu. Lübnan'ın önde gelen medya kuruluşlarının yanı sıra İran'dan Rusya'ya, Yemen'den Kuveyt'e kadar birçok basın kuruluşu konferansı takip etti. Konferansın ilk günkü programı katılımcılara verilen yemekle son buldu.


Ehlader-Kültür/Araştırma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler