09 Temmuz 2020 Perşembe Saat:
08:25
21-03-2020
  

Mebes Gecesinin Fazilet ve Amelleri

Bizim şialarımızdan o gecenin amellerini yerine getiren için altmış yılın sevabı vardır.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

 

 

Meb’es (Arapça: مَبعَث), Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.a) insanların hidayeti için Allah tarafından gönderilmesini zaman ve mekân olarak anlatan bir terimdir. “Meb’es” sözcüğünde “bi’set” manasına gelen masdar anlamı da yatmaktadır. Bi’set kelimesi İslam litaretüründe daha çok Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.a) için kullanılmaktadır. Efendimiz (s.a.a) 40 yaşında Nur dağında (Mekke şehri yakınlarında) Hira mağarasında peygamberliğe seçilmiş ve bu İslam dininin başlangıcı olmuştur.


Hz. Fahri Kâinat Efendimizin (s.a.a) bi’setinden önce o bölgenin insanları daha çok putperest idi. Ancak buna rağmen aya tapanlar, güneşe tapanlar, yıldıza tapanlar ve tahrif olmuş semavi dinlere mensup olanlarda Hicaz’ın farklı yerlerinde yaşamaktaydılar. Ama Peygamber Efendimizin (s.a.a) bi’seti ve İslam’ın zuhuru ile bu din putperestlik dinini ortadan kaldırmış ve Hicaz’a hâkim olmuştur.
Hz. Resulü Kibriya Efendimizin (s.a.a) meb’es yıldönümü Müslümanların büyük bayramlarından ve meb’es bayramı olarak kutlanmaktadır.

 

Mebas Gecesi, Hz. Muhammed Mustafa'nın (s.a.a) Peygamberliğe seçildiği gündür. Peygamber efendimiz Hira mağarasındayken Hz. Cebrail, Allah teala tarafından ona gelmiş ve ona ilk ayetleri vahyetmiştir. Böylelikle Peygamber efendimizin peygamberliği başlamıştır. Peygamberimiz ilk vahyi aldığında 40 yaşında ve Mekke'de yaşıyordu. Ehlibeyt (a.s) İmamlarından gelen hadislere göre Peygamberimiz Recep ayının 27'sinde Hicretten 13 yıl önce Peygamberlikle şereflendirilmiştir.

 

Mabes günü çok mukaddes bir gün olduğu için o gün Şia nezdinde dua etmek, namaz, gusül ve müstahap ameller tavsiye edilmiştir. Şia dışındaki Müslümanlar (Ehlisünnet) Peygamber efendimizin peygamberliğe seçildiği gün hakkında net bir bilgiye sahip değillerdir. Ancak bazı ehli sünnet alimlerine göre Peygamber efendimizin biset günü Ramazan Ayının 21'inde gerçekleşmiştir. Dolayısıyla ehli sünnette bugün net olarak bilinmediği için bayram olarak kutlanmamakta kutlamalar yapılmamaktadır.Şeyh Tusî (r.a) “Misbahu’l-Muteheccid” adlı kitabında şöyle buyururlar: Ebû Cafer, İmam Muhammed Cevad(a.s)dan şöyle rivayet edilmiştir: Receb ayında, üzerine güneşin doğduğu her şeyden daha hayırlı olduğu bir gece vardır. O gece, Allah resulü(sallallahu aleyhi ve âlih)’nün peygamberliğe mebus(görevlendirilme) günü olan 27 Receb gecesidir. Bizim şialarımızdan o gecenin amellerini yerine getiren için altmış yılın sevabı vardır.Kendilerinden o gecenin ameli nedir diye sorulması üzerine buyurdular: Akşam ve yatsı namazını kılıp yattıktan sonra, gece yarısı olmadan herhangi bir saatte kalkar on iki rekat namaz kılarsın. Her rekatta bir Fatiha bir de küçük uzun sure okursun. Küçük uzun sureler, Muhammed Sure’sinden Kur’an’ın sonuna kadar olan surelerdir. Her iki rekatta bir selam vermek suretiyle namazları tamamladıktan sonra, oturur Hamd, Felek, Nas, İhlas, Kafirûn surelerini, Ayetülkursi’yi ve Kadr suresinin, her birisini yedi kere okur, sonra da şu duayı okursun:ألْحَمْدُ لِلّهِ الَّذى لَمْ یَتَّخِذْ وَلَداً وَلَمْ یَکُنْ لَهُ شَریکٌ فى الْمُلْکِ وَلَمْ یَکُنْ لَهُ وَلِىُّ مِنَ الذُّلِّ وَکَبِّرْهُ تَکْبیراً اَللّهُمَّ اِنّى اَسئَلُکَ بِمَعاقِدِ عِزِّکَعَلَى اَرْکانِ عَرْشِکَ وَمُنْتَهَى الرَّحْمَةِ مِنْ کِتابِکَ وَبِاسْمِکَ الاْعْظَمِ الاْعْظَمِ، الاْعْظَمِ وَذِکْرِکَ الاْعْلىَ الاْعْلىَ الاْعْلى وَبِکَلِماتِکَ التّامّاتِاَنْ تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِهِ وَاَنْ تَفْعَلَ بى ما اَنْتَ اَهْلُهُ
 

1. Gusül almak.

2. Oruç tutmak. Bugün oruç tutmak yetmiş yıl oruç tutma hükmündedir.

3. Peygamberimizi ziyaret etmek. (Kabri şerifleri olmazsa, her nereden olursa olsun)

4. Hz. Ali'yi ziyaret etmek. (Kabri şerifleri olmazsa, her nereden olursa olsun)

5. Çokça salavat getirmek.

6. Şu duayı okumak:یا مَنْ اَمَرَ بِالْعَفْوِ وَالتَّجاوُزِ وَضَمَّنَ نَفْسَهُ الْعَفْوَوَالتَّجاوُزَ یا عَفى وَتَجاوَزَ اُعْفُ عَنّى وَتَجاوَزْ یا کَریمُ اَللّهُمَّ وَقَدْاَکْدَى الطَّلَبُ وَاَعْیَتِ الْحیلَةُ وَالْمَذْهَبُ وَدَرَسَتِ الاْمالُ وَانْقَطَعَالرَّجاَّءُ اِلاّ مِنْکَ وَحْدَکَ لا شَریکَ لَکَ اَللّهُمَّ اِنّى اَجِدُ سُبُلَالْمَطالِبِ اِلَیْکَ مُشْرَعَةً وَمناهِلَ الرَّجاَّءِ لَدَیْکَ مُتْرَعَةً واَبْوابَ الدُّعاَّءِلِمَنْ دَعاکَ مُفتَّحَةً وَالاِْسْتِعانَةَ لِمَنِ اسْتَعانَ بِکَ مُباحَةً وَاَعْلَمُاَنَّکَ لِداعیکَ بِمَوْضِعِ اِجابَةٍ وَللصّارِخِ اِلَیْکَ بِمَرْصَدِ اِغاثَةٍ وَاَنَّ فِىاللَّهْفِ اِلى جُودِکَ وَالضِّمانِ بِعِدَتِکَ عِوَضاً مِنْ مَنْعِ الْباخِلینَ وَمَنْدُوحَةًعَمّا فى اَیْدِى الْمُسْتَاْثِرینَ وَاَنَّکَ لا تَحْتَجِبُ عَنْ خَلْقِکَ اِلاّاَنْ تَحْجُبَهُمُ الاْعْمالُ دُونَکَ وَقَدْ عَلِمْتُ اَنَّ اَفْضَلَ زادِ الرّاحِلِ اِلَیْکَعَزْمُ اِرادَةٍ یَخْتارُکَ بِها وَقَدْ ناجاکَ بِعَزْمِ الاِرادَةِ قَلْبى وَاَسْئَلُکَبِکُلِّ دَعْوَةٍ دَعاکَ بِها راجٍ بَلَّغْتَهُ اَمَلَهُ اَوْصارِخٌ اِلَیْکَ اَغَثْتَصَرْخَتَهُ اَوْ مَلْهُوفٌ مَکْرُوبٌ فَرَّجْتَ کَرْبَهُ اَوْ مُذْنِبٌ خاطِئٌ غَفَرْتَ لَهُ اَوْ مُعافىًاَتْمَمْتَ نِعْمَتَکَ عَلَیْهِ اَوْ فَقیرٌ اَهْدَیْتَ غِناکَ اِلَیْهِ وَلِتِلْکَالَّدعْوَةِ عَلَیْکَ حَقُّ وَعِنْدَکَ مَنْزِلَةٌ اِلاّ صَلَّیْتَ عَلى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍوَقَضَیْتَ حَوائِجى حَوائِجَ الدُّنْیا وَالاْخِرَةِ وَهذا رَجَبٌ الْمُرَجَّبُ الْمُکَرَّمُالَّذى اَکْرَمْتَنا بِهِ اَوَّلُ اَشْهُرِ الْحُرُمِ اَکْرَمْتَنا بِهِ مِنْ بَیْنِ الاُْمَمِ یاذَاالْجُودِ وَالْکَرَمِ فَنَسْئَلُکَ بِهِ وَبِاسْمِکَ الاْعْظَمِ الاْعْظَمِ الاْعْظَمِ الاْجَلِّالاْکْرَمِ الَّذى خَلَقْتَهُ فَاسْتَقَرَّ فى ظِلِّکَ فَلا یَخْرُجُ مِنْکَ اِلى غَیْرِکَ اَنْتُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّدٍ وَاَهْلِ بَیْتِهِ الطّاهِرینَ وَتَجْعَلَنا مِنَ الْعامِلینَ فیهِبِطاعَتِکَ وَالاْمِلینَ فیهِ بِشَفاعَتِکَ اَللّهُمَّ وَاهْدِنا اِلى سَواَّءِ السِّبیلِوَاجْعَلْ مَقیلَنا عِنْدَکَ خَیْرَ مَقیلٍ فى ظِلٍّ ظَلیلٍ فَاِنَّکَ حَسْبُنا وَنِعْمَالوَکیلُ وَالسَّلامُ عَلى عِبادِهِ المُصْطَفَیْنَ وَصَلَواتُهُ عَلَیْهِمْ اَجْمَعینَاَللّهُمَّ وَبارِکَ لَنا فى یَوْمِنا هَذَا الَّذى فَضَّلْتَهُ وَبِکَرامَتِکَجَلَّلْتَهُ وَبِالْمَنْزِلِ [الْعَظیمِ] الاْعْلى اَنْزَلْتَهُ صَلِّ عَلى مَنْ فیهِ اِلى عِبادِکَاَرْسَلْتَهُ وَبِالْمَحَلِّ الْکَریمِ اَحْلَلْتَهُ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلَیْهِ صَلوةًداَّئِمَةً تَکُونُ لَکَ شُکْراً وَلَنا ذُخراً وَاجْعَلْ لَنا مِنْ اَمْرِنا یُسراً وَاخْتِمْ لَنابِالسَّعادَةِ اِلى مُنْتَهى آجالِنا وَقَدْ قَبِلْتَ الْیَسیرَ مِنْ اَعْمالِنا وَبَلَّغْتَنابِرَحْمَتِکَ اَفْضَلَ آمالِنا اِنَّکَ عَلى کُلِّشَى ءٍ قَدیرٌ وَصَلَّى اللّهُ عَلى مُحَمَّدٍوَآلِهِ وَسَلَّمَ.Not: Ehl-i Sünnet rivayetlerine göre Receb ayının 27'si olan gece Miraç Gecesi'dir, ancak İmam Ali'den (a.s) gelen rivayetlere göre Miraç Gecesi, Ramazan Ayı'nın 17. gecesinde gerçekleşmiştir.Allah Rasulu Hz. Muhammed (sas) daha hiç bir şey yaratılmadan önce bu belirlenmişti. Yaratılan ilk varlık olduğunda seçilmişti zaten. Buradaki dünyadaki zahiri bir ilandır.

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler