22 Ekim 2020 Perşembe Saat:
23:14
09-02-2016
  

Merkel Mülteciler İçin Uzlaştı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Suriyeli mülteciler konusunu görüşerek 10 maddelik mutabakata imza attı.

Facebook da Paylaş

Almanya Başbakanı Angela Merkel'le Suriyeli mülteciler konusunu görüşen Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rusların sivilleri bombalamaya devam ettiğini belirtti.

Davutoğlu, "Kimse 'Türkiye nasıl olsa Suriyeli mültecileri alıyor' diyerek, açık bir etnik kıyım anlamına gelecek şekilde sürmekte olan Rus hava saldırılarını mazur göremez. Yine hiç kimse Türkiye'den mülteciler konusunu tek başına üstlenmesini bekleyemez" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, dün Ankara'da Suriyeli göçmenlerin sorunlarına çözüm ararken aynı saatlerde, Ege Denizi'nden yeni facia haberleri art arda geldi. Mülteci ölümlerinin gölgesinde yapılan görüşmelerde 10 maddelik bir mutabakata varıldığı açıklandı.

Bu kapsamda özellikle yasadışı göçe karşı Almanya ile birlikte hareket edileceğini belirten Davutoğlu, "Perşembe günü yapılacak NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nda konuyu Merkel ile birlikte gündeme getireceğiz, NATO'dan destek isteyeceğiz" dedi. Davutoğlu ve Merkel, görüşmelerin ardından Çankaya Köşkü'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu, özetle şunları söyledi:

"Bir tarafta Cenevre'de taraflar barış için toplanırken diğer taraftan Rus savaş uçakları Halep, Azez ve civar bölgeyi çok yoğun bombardımana tuttu, sivil kamplar dahil çok büyük sivil zaiyata sebebiyet veren askeri operasyonlar yaptılar. Çoğu İran, Lübnan'dan gelen yabancı savaşçılar desteğindeki rejim güçleri, Halep-Türkiye koridorunu, insani yardımları engelleyecek şekilde kestiler.

Halep fiilen kuşatma altına alınmaya çalışılıyor. Halep ve civarında yaşayan milyonlarca Suriyeli için yeni ve büyük bir insani trajedinin eşiğindeyiz. Bütün bu gelişmeler Rusya ve rejimi destekleyen diğer güçlerin ne kadar samimiyetsiz, barıştan ne kadar uzak bir tavır sergilediklerini gösteriyor.

Türkiye'nin güney sınırlarına yakın bölgede 30 bine yakın Suriyeli birikti. Suriyeli kardeşlerimizin ihtiyaçlarını karşılayacağız, gerektiğinde alacağız. Ama kimse 'Türkiye nasıl olsa Suriyeli mültecileri alıyor' diyerek, açık bir etnik kıyım anlamına gelecek şekilde sürmekte olan Rus hava saldırılarını mazur göremez, ona tolerans gösteremez. Yine hiç kimse 'Türkiye nasıl olsa Suriyeli mültecileri alıyor, bütün yükü üstleniyor' diye Türkiye'den mülteciler konusu tek başına üstlenmesini bekleyemez.

Almanya Başbakanı Merkel, mülteciler konusunda en duyarlı tavırlardan birini sergiledi. Merkel'e duyarlılığı ve bu külfeti paylaşmada gösterdiği siyasi irade dolayısıyla teşekkürü borç biliyorum.

Perşembe günü NATO Savunma Bakanları toplantısı var. Suriye'den gelen mülteci akınının bütün sonuçları ve NATO'nun devreye girmesi konusunda iki ülke NATO'ya bunu iletecektir. NATO'nun gözetleme mekanizmalarının sınırda ve Ege'de etkin şekilde kullanılması konusunda çaba sarf edeceğiz.

10 MADDELİK MUTABAKAT

Davutoğlu ve Merkel, Suriye için şu 10 maddede anlaştı:

1- Rusya'ya karşı diplomatik inisiyatif kullanılacak. Suriye'de sivil halka karşı saldırıların durması için diplomatik girişimlerde bulunulacak.

2- AFAD ile ortak çalışma yapılacak, Türk ve Alman yardım kuruluşları sınırda birlikte hareket edecek.

3- Alman polisiyle ortak çalışma yürütülecek.

4- İnsan kaçakçılığına ilişkin bilgi ağı oluşturulacak.

5- Frontex'in (AB sınır yönetim ajansı) daha etkin çalışması için çaba sarf edilecek.

6-Mültecilerin yasadışı göçü konusunda NATO göreve çağrılacak.

7-Suriyeli olmayan mültecilerin geçişi engellenecek ve ülkelerine geri dönmeleri sağlanacak.

8- 3 milyar Euro'luk fon kapsamında hayata geçirilecek projeler Brüksel'e iletilecek.

9- Sahil güvenlik ekibi ortak işbirliği yapacak.

10- Göç idaresi Yunanistan'da muhataplarla görüşecek.

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler