17 Ocak 2021 Pazar Saat:
01:32
26-02-2019
  

Mısırlı Gençler İdam mı Edilecek?

Darbe ile hükümeti ele geçiren Sisi idamlara doymuyor.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

Mısır yasalarına göre idam cezası tek başına hakim tarafından verilemiyor. Zira Mısır Anayasası'nın 2. maddesi yargılamada şer’i esaslara riayet edilir diyor. Bu nedenle, bir mahkûmla ilgili idam hükmü verildiğinde dosyası müftüye gönderiliyor. Şayet müftü “şeriata göre” idamı onaylarsa, caizdir derse hüküm infaz edilebiliyor.

 

YARGIÇ, SÖZÜNE AYETLE BAŞLADI

 

9 genç, Mısır Başsavcısı Hişam Bereket’e suikast davasında idam cezası aldı. Müftü “şeriata göre” idamlarına cevaz verdi. Ve dosya mahkemeye geri gönderildi. Mahkeme salonunda kararı okuyan Mısırlı Yargıç sözüne Kuranı Kerim’den bir ayetle başladı. (Öldürülen savcı Hişam Bereket için) Ali İmran Suresi 169. Ayeti okudu: “Allah yolunda öldürülenleri sakın 'ölüler' saymayın. Hayır, onlar, Rableri katında diridirler, rızıklanmaktadırlar.”

 

GENÇLERİN ELİNDE DE KURAN VARDI

 

Suikaste uğrayan savcı “şehit” ilan edilmişti. Şimdi, onu “şehit” ettiği iddia edilenlere ilişkin de bir şeyler söyleyecekti… Yargıç, idam cezasına çarptırdığı 9 genç için Maide Suresi 33. Ayeti uygun görmüştü: “Allah’a ve peygamberine karşı savaşanların ve yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya çalışanların cezası ancak ya öldürülmeleri veya asılmaları…” diyerek devam etti… İdamlarını Kuranı Kerim’e dayandırarak gerçekleştiren cunta yönetiminin infaz ettiği gençlerin ellerinde de Kuran vardı.

 

MANZARA ÇOK TRAJİKTİ

 

Kahire’de yaşadığım dönemde, Mısır’da 3 Temmuz darbesi gerçekleşmiş, Rabia Meydanı'nda darbe karşıtı gösteriler başlamıştı. Ramazan ayına girmiştik. Darbe karşıtları cemaatle akşam namazlarını kılıyor, hep birlikte iftar açıp, yine cemaatle teravih namazına duruyorlardı. Göstericilere müdahale etmek için meydanın etrafını kuşatmış olan Mısır Ordusu askerleri de tanklarının dibinde iftar ediyor, namaz kılıp, tankın üstünde Kuran okuyordu. Manzara çok trajikti. Sıffin gibi…

 

O askerler sonra Rabia Meydanı'na girip yüzlerce kişiyi katletti… Allahuekber diyerek birbirini öldüren “Müslüman”ların haline yıllardır şahidiz. Ayetler, suiistimal edenlerin eline geçtiğinde hiç de kitapta durduğu gibi durmuyor. Kahire’deki mahkeme salonunda manzara böyleydi.

 

Mısır'da İdamlar

 

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR), Mısır'da şubat ayında 9'u geçen çarşamba günü olmak üzere toplam 15 kişinin idam edilmesinden büyük endişe duyduklarını açıklamıştı. Yine aynı açıklamada, Başsavcı Hişam Berekat'ın öldürüldüğü suikast nedeniyle yargılanan ve idam cezasına çarptırılan 9 sanığın yargılama sırasında işkenceyle işlemedikleri suçları zorla itirafa zorlanmalarının mahkemece göz ardı edildiği vurgulanmıştı.

 

Darbeci Sisi Ne Dedi

 

Mısır’ın Şarm eş-Şeyh kentinde düzenlenen “İstikrarda Yatırım” başlıklı Avrupa Birliği (AB)-Arap Birliği Zirvesi sona erdi. Zirvenin kapanışında gerçekleşen basın toplantısında konuşan Abdulfettah es-Sisi, Avrupa’dan idamla ilgili gelen eleştirilere karşı çıktı ve bölge ve kültür farklılığı yüzünden ülkesinde idam cezasının gerekli olduğunu iddia etti.

 

Abdulfettah es-Sisi, “Bir kişi terör saldırısı sonucu hayatını kaybettiğinde, bu kişinin ailesi bana çocuklarının hakkını ve kanının geri istediğini söylüyor. Bölgede bu kültür mevcut ve bunun da yasaları var. Bu ülkeler arasında (AB ve Arap ülkeleri) kültür farklılığı var. Avrupa’nın hedefi vatandaşlarının refahını sağlamak. Bizim önceliğimiz ise ülkelerimizi korumak ve onları çökmekten, dağılmaktan yıkılmaktan korumak. Bunun örneğini etrafımızda görüyorsunuz.” dedi.

 

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler