20 Ekim 2021 Çarşamba Saat:
16:24

Modern Ebrehe; Suudi Amerika

20-05-2017 10:24


 

 

Hepimizin bir yerlerde okuyup, denk geldiği tarihin 'Fil Vak'ası' olarak bilenen bir olayı var.

 

Baş rolünü Eryat'ı halk desteğini arkasına alarak yenen ve sonrasında Yemen'e hakim olan Ebrehe oynar.

 

Bilindiği kadarıyla oldukça mutaassıp bir Hristiyan olan Ebreh'e, bu dini yaymak için Yemen'in en önemli merkezi San'a'da, dönemin baş yapıtlarından birisi olarak anılacak 'Kalis' adında bir kilise, bir mabet yaptırmış ve işe daha fazla ruhaniyet ve albeni katmak için de Bizans İmparatorluğu'ndan mermer ve mozaik ustaları getirtmiştir.

 

Öte yandan Araplar'ın kutsal saydığı ve Hz. İbrahim'in inşa ettiği çok da çekici olmayan ama buna rağmen hem bölgenin ibadet hem de ticaret merkezi haline gelmiş olan Kabe'yi saf dışı bırakmak için bir dizi planlar yapmaya başlamıştır.

 

Kabe ve onun manevi atmosferi insanları kendisine çekiyorken, Ebrehe'nin mabedi ise o ihtişamına ve her ülkeye yollanan propagandacılara rağmen hala tek tük gelen ziyaretçiler ile yetiniyormuş.

 

Tarih kitaplarında detayları ile yazılan bir takım olaylar neticesinde Yemen Valisi Ebrehe, Mekke üzerine yürümeye karar vermiş.

 

Fillerle takviye edilmiş dönemin azımsanmayacak kadar güçlü bir ordusunu hazırlayarak yola koyulmuş.

 

Ebrehe'nin Kabe'yi yıkmak istemesini hoş karşılamayan Yemen'in önde gelen bir grubu, onunla savaşmış ve yenilmiş. Yoluna devam eden Fil Ordusu, bu defa da aynı gerekçeyle Has'am Kabilesi ile savaşmış ve onları da alaşağı etmiş.

 

Ebrehe, ordusu ile Tâif'e geldiğinde ise şehir halkı adına konuşan Mes'ud adlı kabile reisi, kendisine itaat edeceklerini ancak Kabe içerisinde bulunan 'Lat' adlı putlarına dokunulmamasını rica etmiş.

 

Yemen'den yola çıktığından bu yana gücüne güç katarak ilerleyen Ebrehe, uğradığı bölgelerde ne kadar at ve deve varsa hepsini askerleri için gasp etmiş ve bu şekilde ordusunda neredeyse piyade asker bırakmamıştır.

 

Gasp edilen develerin bir kısmı ise; Hz. Peygamber'in dedesi Abdülmuttalib’in develeri imiş.

 

Abdülmuttalib olayı duyunca develerini geri almak için Mekke dışında konuşlanan Ebrehe'nin yanına gitmiş ve hayvanlarını geri istemiş. Halbuki Ebrehe, onun Kâbe için kendisinden ricacı olacağını sanmış ama bunun yerine develerini istemesini oldukça garipsemiş.

 

Daha  sonra aralarında geçen diyalogu zaten hepimiz çok iyi biliyoruz: 'Ben, yalnızca develerin sahibiyim, Kâbe’yi de mutlaka sahibi koruyacaktır!'

 

Ordu ertesi gün yola koyulmuş ama en güçlü silahları olan filler yerlerine çakılıp kalmışlar.

 

Kuran-ı Kerim bu olayı şöyle dillendirir:

"Rabbinin, Fil sahiplerine ne yaptığını görmedin mi?

Onların tuzaklarını boşa çıkarmadı mı?

Üzerlerine sürü sürü Ebabil kuşlarını gönderdi.

Onlara çamurdan sertleşmiş taşlar atan kuşları.

Nihayet onları, kurt yeniği ekin yaprağı gibi yaptı." Fil/1-5

 

İslam tarihinde de bir dönüm noktası olarak kabul gören bu olay; bir tarih başlangıcı sayılmış ve 'Âmü’l-Fîl' (Fil Olayı'nın meydana geldiği yıl) diye meşhur olmuştur. Rivayetlere göre ise Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (saa) bu olayın vuku bulduğu yıl dünyaya gelmiştir.

 

Buraya kadar okuduklarımız; dönemin en azılı haydudu olan Ebrehe'nin yol açtığı tarihi bir kesittir.

 

Peki, bugün?

 

Bugün ise bu olay daha modern bir şekilde ve daha farklı bir senaryo ile icra edildi.

 

Ebrehe'nin Fil Ordusu hala ayaktaydı.

 

Medyanın desteği ile Eryat'ı yani biz sözde inananları çoktan etkisiz hale getiren modern dünyanın Ebrehesi olan Suudi Amerika, dünyanın en uzun saat kulesi Londra'daki Big Ben'den 6 kat daha uzun olan Mekke Saat Kulesi'ni Kabe'nin tepesine inşa ederek sanırız ki Allah'ın Evi'ni çoktan yıktı geçti.

 

Hz. İbrahim'in hürmetini gözlerimiz önünde cılız itirazlar arasında yok ettiler.

 

Fil Ordusu ile günümüzün Has'am Kabilesi olan bizleri savaşmadan yendiler.

 

Lat'ımıza dokunma diyen Taif Kabilesi olan bölge ülkelerini güzel ve cici vaatlerle itaate mecbur ettiler.

 

Aramızdan birisi de Abdülmuttalip olamadı ki; 'Ben, yalnızca develerin sahibiyim, Kâbe’yi de mutlaka sahibi koruyacaktır!' deyiversin. O da çıkmadı işte.

 

Tembellik ve kendi nifaklarıyla uğraşan İslam Ümmeti ise daha olup biteni görmedi bile.

 

Hal böyle olunca da, Allah Teala ne diye korusun ki İbrahim Mabedini?!

 

Filler yani buldozerler, tarihi Mekke'nin dokunulmamış son mahallesine de viran etti.

 

Hacle Mahallesi'nde yıkım çalışmaları sonunda, Mekke'nin tarihi değerleri olan ve bazıları Peygamber Efendimiz zamanından kalma su kuyularını, Hz. Hamza, I. Halife Ebubekir mescidlerinin de içinde bulunduğu bir çok tarihi mescidi, III. Halife Osman'ın evini, tarihi geçitleri ve Kuran okullarını ve Osmanlı'dan kalan son mirasları da yıkıp geçtiler.

 

Sözün özü; ne kendimize saygımız kalmış bizim, ne de kutsal değerlere.

 

Hepsi bu...

 

Biz böyle oldukça daha nice Fil Ordusu geçer üzerimizden bizim.

 

Gıkımız bile çıkmaz bilirim.

 

Hatta utanmadan övünürüz Kabe'nin yeni ve modern silueti ile...

 

Bin rahmet Mehmet Akif'e,

Ne de güzel buyurmuş yine:

 

Kurt uzaklardan bakar, dalgın görürmüş merkebi. 
Saldırırmış ansızın yaydan boşanmış ok gibi. 
Lakin, aşk olsun ki, aldırmaz otlarmış eşek, 
Sanki tavşanmış gelen, yahut kılıksız köstebek! 
Kâr sayarmış bir tutam ot fazla olsun yutmayı... 
Hasmı, derken, çullanırmış yutmadan son lokmayı!

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
 • mrzy   22-02-2018 23:03

  kaleminize sağlık bundandır ki imamı zamanın zuhuru gecikiyor.Allah zalim topluluğa lanet etsin.biz müslümanlarda hidâyet etsin

 • HÜSEYİN AKBUDAK   23-07-2017 20:16

  İKİ İMAM HUSEYN A.S BALASI NURU İSTANBULDA MI? imam huseyn a.s iki kızı istanbulda diyorlar doğrumu? çifte sultanlar diyorlar kocamustafa paşa semtinde sümbül efendi camisinde türbeleri varmış ya İMAM HUSEYN A.S'İN İKİ KIZI YADA TORUNLARI İMAM ZEYNÜLABİDİN A.S'İN İKİ KIZI DİYORLAR BU İKİ BÜYÜK İMAM ZADE İSTANBULDA MI ÖYLEYSE BURAYA ZERİH YAPTIRMAK ZİYARET ETMEK GEREKİR AYNI KUMDA OLAN İMAM ZADELERİN TÜRBELERİ GİBİ MESELA HZ MASUME S.A GİBİ... Kİ TÜM BU BÜYÜK ŞAHSİYETLERE KURBAN OLALIM. LÜTFEN BUNU PEŞİNE DÜŞÜP KAMUOYUNUNA ŞİİLERE ANLATALIM ZİYARET TURLARI DÜZENLEYELİM... 72 ŞUHEDAYA ALLAH C.C RIZASI İÇİN MUHAMMED VE AL İ MUHAMMED SALAVAT.

 • hüseyin akbudak   07-07-2017 15:24

  helal sana kardaş ha maşallah. 72 şühedaya canı gönülden salavat.

 • Misafir   20-05-2017 11:04

  Bugünün düşünüp, o son lokmayı alan eşek pişmandır ama onu da takip edenler varya onlar yirticiya yem olmayı ibadetten saydıkça nice benzer hikayeler görür güzel ulkem