10 Nisan 2021 Cumartesi Saat:
17:25
18-08-2018
  

Monarşinin Merkezi Avrupa

Dünyadaki 29 monarşiden 10’u Avrupa’da yer alıyor.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Monarşi, bir hükümdarın devlet başkanı olduğu bir yönetim biçimidir. Saltanatın bir başka adıdır. Seçim dışı yöntemler kullanılır. Bu hükümdar, Türkçede kral, imparator, şah, padişah, prens, emir, kağan, hakan gibi çeşitli adlar alabilir.

 

Aslında sözde demokrasinin beşiği olarak kabul edilen Avrupa, köklü bir monarşi tarihine sahip.

 

Dünyadaki 29 monarşiden 10’u Avrupa’da yer alıyor. Tarihteki güçlerini kaybeden krallar ve kraliçeler günümüzde sadece sembolik bir misyon ifa ediyor olsa bile İngiltere örneğinde olduğu gibi yine de tehlike arz ediyor.

 

Hollanda Krallığı’nda 75 yaşındaki Kraliçe Beatrix, 1983’te çıktığı tahtı 46 yaşındaki oğlu Willem-Alexander’a bıraktı. Ülkede her yıl Kraliçe Günü, yapılan etkinliklerle kutlanıyor.

 

1952 yılından bu yana Britanya’da tahta oturan 87 yaşındaki Kraliçe II. Elizabeth’in varisi olarak 64 yaşındaki oğlu Prens Charles bulunuyor. İngiltere tahtının ikinci varisi Prens William ve Kate Middleton, 2011 yılında Londra’da düzenlenen bir törenle evlendi. Tüm dünyanın yakından izlediği tören, ülkedeki geleneklerin gücünü bir kez daha göstermiş oldu.

 

İspanya’da 1969’da Francisco Franco tarafından veliaht prens ilan edilen Kral Juan Carlos, diktatörün 1975’te ölmesinin sonra tahta çıktı. Carlos, sağlık durumu bozulana kadar görevi bırakmayacağını söylüyor. 75 yaşındaki Carlos’un tek varisi 45 yaşındaki oğlu Felipe. Ülkedeki uygulanan yasaya göre tahtın varisleri erkekler; ancak Felipe’nin iki kızı bulunuyor.

 

Belçika’da Kral II. Albert, 20 yıldır bu görevi yürütüyor. Kral olmadan önceki unvanı Liege Prensi’ydi Yetkileri arasında yasaları onaylamak da bulunuyor. 78 yaşındaki kralın varisi 53 yaşındaki oğlu Philippe. Belçika Veliaht Prensi Philippe ve eşi Prenses Mathilde’in de dört çocuğu bulunuyor.

 

Monarşi geleneğinin sürdüğü yerlerden İskandinavya’da İsveç Kralı 16’ncı Carl Gustav, 1973 yılından bu yana aynı koltuğa oturuyor. Hakkında çıkan skandal haberlerle ülkede kendisine olan güven azaldı. 67 yaşındaki Gustav’ın varisi ise 35 yaşındaki kızı Prenses Victoria.

 

Norveç‘te 1991 yılından bu yana krallık tahtında V. Harald bulunuyor. Kral, Norveç Kilisesi’nin resmi lideri ve ülkenin başkomutanı. 76 yaşındaki V. Harald’ın yerine geçecek isim şimdi 39 yaşındaki oğlu Hakoon.

 

Avrupa’nın en uzun süredir monarşiyle yönetilen ülkesi Danimarka’da tahtın sahibi Kraliçe II. Margrethe. 73 yaşındaki kraliçe 1972 yılında bu göreve geldi. Ülkede yapılan anketler halkın yüzde 70’inden fazlasının monarşiden memnun olduğunu ortaya koyuyor.

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler