28 Ocak 2021 Perşembe Saat:
18:32
27-12-2012
  

Moşe Elad: Bizim başaramadığımızı Arap Baharı başardı

İsrail ordusu eski komutanlarından Akademisyen Moşe Elad, İsrail'in yıllardır gerçekleştirmekten aciz kaldığını Arap Baharı'nın gerçekleştirdiğini söyledi.

Facebook da Paylaş


 

Mısır'da yayımlanan el-Ehram gazetesinde yer alan habere göre Moşe Elad, verdiği bir konferansta şu ifadelere yer verdi:

"Arap Baharı, şimdiye kadar İsrail'in gerçekleştirmekten aciz kaldığı stratejik kazanımları gerçekleştirdi. Bunun başında da bize düşman olan Arap Gücü olarak bilinen Suriye'nin yıkımıdır. Suriye, yıllardır bizim için en çetin düşmandı. şimdi Suriye, kan kaybediyor, parçalanıyor, askeri gücünü yitiriyor. çstelik İsrail'e hiçbir zarar gelmeden, İsrail'e bir tek kurşun bile sıkamadan."

Elad "Meşruiyetini yitiren Beşşar Esed rejiminin yerini hangi rejimin alacağını bilmediğimiz doğru. Yerine gelecek rejim bize düşman da olsa artık Suriye'nin bizim için stratejik tehdit olma özelliği uzun bir süre için kalmadı. çzellikle de Suriye'de Esed sonrasında kurulacak yeni rejim iç sorunlarla boğuşacak, İsrail'e düşmanlıkla meşgul olamayacak" dedi.

İsrail'in Arap Baharı'ndan elde ettiği kazanımlar arasında Hamas ve Hizbullah'ın Arap Baharı'yla darbeler almasının da yer aldığını ifade eden Elad, "Hizbullah ve Genel Sekreteri Nasrallah, Arap dünyasının kahramanıydı. Bugün ise Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed'e olan desteğinden ötürü Ortadoğu'nun tamamı ve devrimci güçleri için bir felaket olarak görülüyor" diye konuştu.

Elad "Hamas ise son yıllarda siyasi ve lojistik kalesi olan Suriye'yi terk etmek zorunda kaldı. Hamas liderlerinin farklı Arap ülkelerine dağılmak zorunda kalması, Hamas'a vurulmuş ağır bir darbedir. Suriye gibi hiçbir Arap ülkesi, Hamas liderlerini kendi ülkesinde toplamadı" dedi.

Elad, Mısır'daki değişimle ilgili olarak ise şunları söyledi: "Muhammed Mursi yönetimi, Arap yönetimleri arasında İsrail için en uygun olanıdır. çünkü, İsrail'le olan barış anlaşmalarına saygı göstermektedir. çstelik Hamas'a baskı yaparak Gazze'ye silah kaçakçılığını engellemiş oluyor. Bu, tamamen İsrail'in stratejik çıkarlarının lehinedir."

 

 

YDH

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler