08 Ağustos 2022 Pazartesi Saat:
14:11

Müebbed Aşka Talip Bir Gözyaşıyla…

18-11-2017 08:48
Bismillahirrahmanirrrahim
 


Bugün aşk nağmesinin satırları bir bir tamamlanmıştır. Gözyaşı bugün varolmuş, hakiki anlamına kavuşmuştur.

Her gönlü buruğun derdini anlattığı bir kapı varya, işte orası Beynulharameyndir. Kalbi kırıkların, gönlü yanıkların, çaresizlerin, kimsesizlerin… ruhu kurtuluş hasretiyle çırpınan her derdli Rabbe ellerini açınca hareminde önce gözyaşı konuşur. O, incecik damla taş olsa eritecek güce sahipmiş gibi gelir.

En kadim sevdanın taptaze kalmış çoşkusuna armağandır gözyaşı, biz gözyaşını altı aylık yavrundan, tatlı dilli kızından öğrendik ey Aziz İmamım. Biz iyi bir aşık olamadık, bu sevdanın hakkını veremedik, sen elimizden tut Ey Aşkın Yiğid İmamı(a.s) Erbainde herkes akın akın sana koşmuş, yüreğini kavuran ateşle… Yasını, matemini alan huzuruna varabilmek için yarışır her sene. Sende görüyorsun Ey İmamım, ağlamaktan başka çaresi olmayan herkes türbenin etrafında pervane olmuş. Bizede bu Sevdadan bir pay verirsin umuduyla hıçkırıklarımızla dualarımızı harmanladık, müebbete gönül bağlamak için.

Bugün Erbain. Milyonlarca divanenin pervane misali, bağrına akın ettikleri günler.

Zengin, fakir, genç , yaşlı, hasta, yaralı demeden uğruna milyonluk insan kitlesinin aşkla, imanla, gözyaşıyla kilometrelerce adım atarak necefle kerbela arası Zeynebi derk etme misyonunun adıdır Erbain.

Hüseyinin (a.s)  adı bir aşka şahitlik etmektir. Her su içtiğinde aklına minicik yavruların gelmesi ve yutkunamamak demektir. Çaresiz, kimsesiz kaldığım anlarda aklıma Zeyneb (s.a) geldiğinde utanmam demektir. Sadakat, vefa ve bağlılıktan söz ederken akla Abbas ın gelmesi demektir. Her sahnesine bakıldığında ibretlerle, hayatıma yön vermem demektir. Adını her duyduğumda Ey Hüseyin (a.s) seni verene sınırsız Şükür demektir. Adın huzur vermektedir ey Huseyin (as)

Her yıl Muharrem ayında el ele Kerbela yollarına düşmek, o topraklara ayak basmak ve bu aşka tanıklık etmek demektir. Erbain yolculuğuna milyonlar yürüyüşe,  gönüllerinde yanan ateşle gitti ve milyarlar kadar gidemeyende gönlündeki hüzünle eşlik etti.

Bugünün adı Siyah olsun. Derdimiz Zeynebî olsun. Ruhumuz tıpkı Ali Asger gibi Baba ve susuzluk hasretiyle yansın. Yolumuz gözyaşı ve kederle süslensin. Ağıtlar yakılsın, matem tutulsun. Sinelere vurulsun. Altı aylık bir bebeğin çığılığı vicdansız zulmetin bağırını delsin. Bugün günlerden kara, güzellikten başka bir şey görmeyen sevdanın sözü ilkemiz olsun.

Bugünü bize taşıyan Aziz Şehidin bacısına (s.a)  sonsuz selam olsun.

Bugün günlerden ERBAİN. Bugün ile dertlenen, kederlenen, hüzünlenen tüm gönüllerin başı sağolsun.

Bizi mukaddes kapına getiren gözyaşımıza şükürler olsun Rabbim.
 

Hasibe Yeşil

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !