18 Eylül 2021 Cumartesi Saat:
12:33

Muhammed Resullullah (saa)

16-07-2020 20:51


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yüce Allah’ın yarattığı ilk şey onun nurudur. Melekler yaratıldıkları vakit, ilk olarak Allah’a nasıl kulluk ve ibadet etmeleri gerektiğini ondan öğrenmişlerdir.

 

Buyurmuştur; Allah (cc) gönderdiği peygamberlerini kendine yakın meleklerden üstün kılmıştır. Ve beni de diğer bütün peygamberlerden üstün kılmıştır.

 

O, Hazret-i Muhammedu’l Mustafa’dır.

 

İlmini soracak olursan; yalnızca Allah’a özel olan bilgi dışında, insanlara gizli (gayb) olan bilgilerin tamamını bilir.

 

Bir gün Fahr-i Kâinat Efendimiz (saa) sahabesiyle birlikte hareket ederken, bir gencin düğün merasimine rast gelir. Hz. Peygamber (saa) ‘bu genç yarın ölecek!’ diye buyurur. Sahabeden bazıları ertesi gün gencin ölmediğini görünce hemen Peygamberin yanına gelip onun ölmediğini bildirdiler. Allah Resulü (saa) yola koyulur ve gencin kapısına varır. Gence o gün neler yaptığını sorar; o da o sabah işe giderken sadaka verdiğini söyler. Hz. Peygamber sadakadan dolayı ömrünün uzadığını bildirir.

 

İşte buna ‘bedâ’ denir. Yani sadece Allah’ın bildiği ve dilediği zaman mahlûklara bildirdiği bilgidir. İşte bu bilgi dışındaki her şeyi Hazret-i Resullullah bilmektedir. Kadir gecelerinde melekler ve Ruh, yeryüzüne inerek Habibullah olan Peygamber Efendimize (saa) bir yıl içerisinde olacak bütün olayların haberini verirlerdi.

 

Cennet padişahlıkla ve krallıkla yönetilecektir ve oranın padişahı ise Hazret-i Muhammed’dir (saa).

 

O, âlemlere rahmettir.

 

Ahlakını soracak olursan; yumuşak huyludur, eğer katı ve kaba olsaydı insanlar onun etrafından dağılıp giderlerdi.

 

Müslümanlar arasındayken onlara müthiş bir huzur verirdi. Birisi geldiğinde ayağa kalkar ve kendi yerini ona takdim ederdi.

 

İnsanlarla Rableri arasındaki en güzel vesiledir.

 

Allah’a iman etmeği, namazı, orucu, güzel ahlakı ve diğer bütün erdemleri insanlık ona borçludur. Bunun karşılığından sadece ve sadece yakınlarını sevmemizi istemiştir.

 

“..Deki sizden hiçbir ücret istemiyorum sadece yakınlarımı sevin...”[1]

 

Hakkı ödenemez;

 

Allah’ın en değerli mahlûkudur ve belki de bunlardan dolayı, Allah Teâla onun canını kendi canımızdan daha değerli bilmemizi emretmiştir.

 

 

 

 

 


[1] Şura/23

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
  • Hasan    16-07-2020 23:34

    Maşallah hocam emeğinize sağlık.çok güzel

  • Edip Emre ŞERİATİ    16-07-2020 22:49

    Maşallah ağacan. Emeğine yüreğine sağlık.