22 Ekim 2018 Pazartesi Saat:
19:37
26-09-2017
  

Muhammediye Cami'nden Matem Kareleri

Hz. Hüseyin, sadece belli bir grubun veya mezhebin değil tüm İslam âleminin ortak değeridir...

Facebook da Paylaş
 
Esenyurt Muhammediye Cami’nde Kerbela şehitlerini anmak için düzenlenen matem programı, kılınan akşam namazının ardından Aşura Ziyaret’nin okunmasıyla başladı.
 
Ardından camii gençliği tarafından ağıtlar ve sinezeniler okundu.
 
Konuşmasında Peygamber'in (s.a.a) vefatından çok kısa bir süre sonra insanların neden Kerbela'da kendi peygamberlerinin torununu şehit edecek kadar dinden uzaklaştığının sebeplerine değinen cami hocası Hamza Aydın;
 
"İnsanları karanlığa sürükleyen en büyük etken hiç şüphesiz basiretsizliktir. 
 
Olayları doğru analiz edemeyenler ne kadar ilim sahibi olursa olsun gün gelir Sıffın'de Hz. Ali'nin karşısına dikilir. Hatta daha ileri giderek Kerbela'da Cennet Gençlerinin Efendisi lakabıyla övülen Hz. Hüseyin'i şehit eder. Peygamber'in (s.a.a) namusu olan torunlarını ve gelinlerini köle diye pazar yerlerindengezdirir.
 
Kerbala katliamına yol açan sebeplerden bir diğeri de dinde yaşanan tahriflerdi. Maalesef fesih ve süslü sözlerle insanları yanlışa sürüklemek, hakikati ters yüz etmek tahrifin en acı ve net gerçeğidir." ifadelerini kullandı.
 
Konuşmasının devamında Muharrem Ayı’nın bayram değil matem ayı olduğunun bir kez daha altını çizen Aydın hoca;
 
"Hz. Hüseyin (a.s), sadece belli bir grubun veya mezhebin değil tüm İslam âleminin ortak değeridir. Temennimiz; İslam tarihinin en acı gününde tüm kardeşlerimizin bizimle birlikte Peygamberimizin matemine ortak olmasıdır" dedi.
 
Program, okunan mersiye ve edilen dualarla son buldu.
 
Programın videosunu izlemek için linke tıklayabilirsiniz.
 
 
Ehlader HABER
 
 
 
 
 
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler