02 Nisan 2020 Perşembe Saat:
09:00
24-12-2015
  

Müslüman, Müslüman'ı Aforoz Edemez!

Evrensel olan İslam dininde bir Müslüman’ın diğer bir Müslüman’ı aforoz etmesi yanlış bir düşüncedir.

Facebook da Paylaş


Ürdün Vakıflar Bakanı ile yaptığı görüşmede Müslümanların karşılaştığı sorunları dile geiren Ayetullah Mekarim Şirazi :

 

"Günümüz dünyasında her şeyden önce Müslümanların arasında vahdet oluşturulmalıdır. Ancak bu vesile ile İslam düşmanlarına karşı güç ve kuvvet oluşturulabilir.

Müslümanlar çok büyük iki tehlike ile karşı karşıyadır. Birincisi; Müslümanların birbirlerini aforoz etmesi ve tekfircilik düşüncesidir. Maalesef bu düşünce, tüm dünyayı sarmış ve özellikle İslam ülkelerinde gündemdeki ilk sorundur. İslam ülkelerinde Müslümanların birbirlerini aforoz etmeleri ve birinin diğerini kâfir ilan etmesi sonucu Müslümanların öldürülmesi ve evlerinin yıkılması, kaçınılmaz olmuştur. Bu yanlış davranış, İslam düşmanlarını sevindirmekten başka bir işe yaramaz.

Başta Suudi Arabistan olmak üzere hiçbir İslam ülkesi bu korkunç tehlike karşısında güvende değil. Tüm bunların asıl kaynağı ise yine Suudi hanedanının kendisidir.

Bizim Kum İlim Havzası'nda tekfircilik düşüncesine karşı çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir. Fakat şunu iyi biliyoruz, tekfircilik ve aforoz etme düşüncesini askeri müdahale ile ortadan kaldıramayız. Asıl olan şey bu düşüncenin  ortadan kaldırılmasıdır. Bunun için yapılacak ilk çalışma, Suudi havzalarında tekfircilik düşüncesinin yanlış olduğu bilgisi öğretilmelidir. Ama şunu da biliyoruz ki, tekfircilik inancı Suudi hanedanı tarafından havza ve medreselerde ders olarak okutulmaktadır. Bu sorunu görmezden gelmek mümkün değildir.

İkinci büyük tehlike ise; zalim ve işagalci İsrail tehlikesidir. Siyonist İsrail'in her zaman tek bir hedefi olmuştur; Müslümanlar arasında fitne ve tefrika çıkarmak ve Müslümanları arasındaki düşmanlıktan kendi menfaatleri doğrultusunda yararlanmak.

İslam'ın asıl düşmanı olan Siyonistler, bugün İslam aleminde, Sünniler için Şiafobi ve Şialar için ise Sünnifobi düşüncesini yaymaktadır. Eğer İslam âlimleri bir araya gelirse bu tür hile ve oyunlar ortadan kalkacaktır. Evrensel olan İslam dininde bir Müslüman'ın diğer bir Müslüman'ı aforoz etmesi yanlış bir düşüncedir. İslam âlimlerinin bu konuyu kökten halletmesi gerekir.


Sonuç itibari ile Müslümanların karşılaşmış oldukları bu vahim konu için İslam âlimlerinin çok acil bir şekilde bir araya gelmesi zaruridir. Bu sorunun çözümü doğrultusunda beraber hareket etmeleri gerekmekir" dedi.

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler