12 Ağustos 2020 Çarşamba Saat:
03:46
23-12-2015
  

Müslüman Ülkede Yıkılan Camiler!

4 yıl içerisinde yaklaşık kırk cami tahrip edildi ya da tamamen yıkıldı...

Facebook da Paylaş


Yüzlerce Bahreynli ülkelerinde hükümet tarafından camilerin yıkılmasını protesto etmek için El-Zenc bölgesinin yıkılmış El Aleviyat Mescidi'nde öğle namazı kıldı.

Bahreyn'de 2011 yılında barışçıl protestoların başlamasının ardından Suudi Arabistan askerleri Bahreyn'e girmişti. Uzmanlar, Suudi askerlerin Bahreyn'deki varlığını, bir mezhep taassubu olarak yorumlarken, 4 yıl içerisinde Bahreyn'in farklı bölgelerinde yaklaşık kırk cami tahrip edildi ya da tamamen yıkıldı.

Bahreynliler bugüne kadar camilerinin yıkılmasını protesto etmek ve hükümetin yıkılan camileri onarması ya da yenilerini inşa etmesi gerektiğini vurgulamak için birçok kez protesto yürüyüşü düzenledi. Bu sebeple geçen haftalarda yıkılan camilerin kalıntılarında namaz kılan yüzlerce Bahreynli, yıkılan camilerin konumunu koruyacaklarını ilan etti.

Öte yandan Bahreyn İnsan Hakları İzleme Örgütü, 2011 yılından bu yana gerçekleşen tutuklamaların ülkede yaşayan birçok aileyi, yoksulluk sınırının altında yaşamaya sevk ettiğini bildirdi.

"Ülke genelinde uygulanacak eşitlik ve adalet, evrensel insan haklarına olan inancın tezahürü olacaktır" diyen örgüt, Bahreynli yetkililerinin insan hakları kanunlarına uygun hareket etmelerini, eşitlik ve sosyal adalet ilkesi gereği tüm siyasi tutukluları serbest bırakmalarını istedi.

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler