20 Nisan 2021 Salı Saat:
19:33
25-10-2016
  

Musul ve Kerkük'te Yaşanan Son Gelişmeler

IŞİD geri çekildiği bölgelerde hükümet binaları ve petrol tesisleri yakıp sivilleri hedef alıyor...

Facebook da Paylaş
 
Rus RT televizyon kanalı Pazartesi günü bir video yayınladı. Videoda Musul yakınlarındaki Irak silahlı kuvvetlerin şehri geri almak için hazırlık yaptıkları görülüyor.
 
Tanklar eşliğindeki onlarca zırhlı aracın Musul'un güneydoğusuna doğru hareket ettiğini gösteren görüntülerde ayrıca Irak Ordusu'nun asker ve donanımı korumak için iş makineleriyle hendekler kazıldığına yer veriliyor.
 
RT televizyon kanalı Irak Ordusu'nun kuşatma altındaki kasaba ve köyleri kurtarmak için başlattığı operasyonda yaşanan sürpriz gelişmeler sebebiyle operasyonun beklenenden daha başarılı geçtiği vurgularken IŞİD'e uğradığı yenilgiler hakkında ise:
 
"Terör örgütü IŞİD'e bağlı unsurlar geri çekildikleri bölgelerde hükümet binaları ve petrol tesisleri yakıp sivilleri hedef alıyor." ifadelerine yer verdi.
 
Öte yandan Irak makamları, Kerkük saldıran IŞİD'in tamamen başarısız olduğunu ve ve yaşanan çatışmalarda onlarca IŞİD mensubunun öldürüldüğünü açıkladı. Güvenlik güçleri ayrıca Kerkük savunması için başlatılan 3 günlük savaşın ardından en az 74 terörist öldürüldüğünü ve savaşın sona erdiğini kaydetti.
Kerkük Valisi Necmettin Kerim yaptığı açıklamalarda:
 
"IŞİD saldırıları sona erdi ve Kerkük'te normal yaşam süreci yeniden başladı. Yaşanan çatışmalarda güvenlik güçleri IŞİD üyesi en az 74 teröristi öldürülürken örgütün sözde komutanları dâhil olmak üzere birkaç önemli ismi de yaralı ele geçirildi" dedi.
 
Ehlader HABER
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler