24 Ocak 2021 Pazar Saat:
21:49
22-06-2015
  

Müzakereler Öncesi Önemli Karar!

"Nükleer Hakların Korunması Tasarısı", 199 milletvekilinin evet oyuyla kabul edildi...

Facebook da Paylaş
 

İran İslam Cumhuriyeti ile 5+ülkeleri arasında yürütülen nükleer müzakereler devam ederken, İranlı milletvekilleri "Nükleer Hakların Korunması Tasarısı"nı onayladı. İran meclisinde yapılan oylamada 199 milletvekilinin evet oyuyla kabul edildi.

Tasarının hükümeti nükleer teknolojide elde edilen başarıları korumakla görevlendirdiğini ifade eden İran Meclis Başkanı Ali Laricani, "Milli menfaatlerin korunması ve nükleer silahların yayılmasını önleme anlaşması doğrultusunda, 5+1 grubu ile yürütülen nükleer müzakerelerde elde edilecek her türlü sonucun, onaylanan tasarıya açık bir şekilde uyulduğu takdirde geçerli olacaktır" ifadelerini kullandı.

Onaylanan tasarı şu maddeleri içeriyor:

- Olası anlaşma metninde İran'a uygulanan yaptırımlarının tümünün tek aşamada kaldırılacağı açıkça ifade edilecek ve anlaşmanın yürürlüğe gireceği ilk günden itibaren uygulanacak.

- Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, nükleer tesisleri ancak NPT Anlaşması yönetmeliği dahilinde denetleme hakkına sahiptir. Askeri, güvenlik ve nükleer olmayan hassas mekanlara her türlü erişim ile nükleer bilim adamlarına ve belgelere erişim yasaktır. Konu hakkında Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi kararlarına riayet edilecektir.

- Barışçıl nükleer bilim çalışmaları için herhangi bir kısıtlama kabul edilmeyecek, konu hakkında Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi kararları esas alınacaktır.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler