27 Ekim 2021 Çarşamba Saat:
04:38
22-03-2019
  

Neden Kıble Değişti?

Bugün Kıblemizin değiştiği gün. Peki, neden Kıble değişti? Üstad Muhsin Kıraati'nin ağzından Kur'ani cevaplar..

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

Üstad Muhsin Kıraati

 

Hüccetül İslam Muhsin Kıraati, Müslümanların kıblesinin Beytü'l Mukaddes iken Kâbe’ye doğru değiştirilmesinin sebebini Kurân’a dayanarak açıkladı. İşte o açıklama:

 


İnsanın sahip olduğu düşünce ve inanca göre yöneldiği bir kıblesi vardır. (Bakara 148)

 


Müslümanlar başlangıçta Beytül Mukaddes’e doğru namaz kılıyorlardı. Fakat bu amel, Yahudiler için Müslümanlar aleyhinde iki bahane oluşturuyordu:

 


1- Yahudiler kendi kutsal kitaplarında İslam peygamberinin iki kıbleye namaz kılacağını okumaktaydı. Bu yüzden Peygamberi kabul etmemelerinin sebebi olarak şöyle diyorlardı:

 

Kitabımızda okuduğumuz bu şartı Muhammed’de görmüyoruz. Demek ki o, vaad edilen peygamber değil.

 


2- Müslümanların Beytul Mukaddes’e doğru ibadet etmelerinden dolayı Yahudiler şu çıkarımda bulunuyordu:

Demek ki hak olan bizleriz ki siz Müslümanlar da bizim kıblemize yöneliyorsunuz.

 


Kıblenin Beytul Mukaddes’ten Kâbe’ye doğru değiştirilmesi emrinin gelmesiyle birlikte Yahudilerin elindeki iki bahane de alınmış oldu.

 


Kurân kıblenin değişmesinin sebebini şu şekilde açıklıyor: “Ta ki insanların (Yahudilerin) size karşı kullanacakları bir delilleri olmasın.” (Bakara 150)

 

 

“Böylece ileride size nimetimi tamamlayayım.” (Bakara 150).

 


Kıble Hicretin ikinci yılında değiştiğinde Yüce Allah “size nimetimi tamamlayayım” diye vaadde bulundu. Hicretin sekizinci yılında Mekke’nin fethinde de aynı ifadeyi tekrarları. “Nimetimi size tamamlayacağım” buyurdu. Hicretin onuncu yılında Gadir-i Hum’da Hz. Ali’nin (a.s) imamet ve velayetinin duyurulduğu sırada ayet nazil oldu ve şöyle buyurdu.

 

 

“İşte bugün nimetimi size tamamladım.” (Maide 3).

 

 

Yani hicri ikinci ve sekizinci yılda vermiş olduğum vaadi yerine getirdim. Dikkat edildiğinde şunu görüyoruz: Müslümanların izzet ve bağımsızlığı adım adım gerçekleşmiştir. Birinci adımda kıble ve yönün değişmesi, sonra zafer elde edilip putların kırılması ve son adımda ise Peygamber vasisi olan dini önderin tayin edilişi…

 


Kıblenin değişmesinin bir diğer sebebi ise insanların imtihan edilip sınanması, Allah’ın emrine kimin teslim olup olmadığının ortaya çıkmasıdır.

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler