03 Haziran 2020 Çarşamba Saat:
19:49
24-07-2018
  

Netanyahu: Bugün O Vaadi Yerine Getireceğim!

Siyonist Rejim, 26 yıl sonra ilk kez işgal altında tuttuğu Batı Şeria’da yeni yerleşim yeri inşasına onay verdi.

Facebook da Paylaş

 

 

 

İşgal Rejimi'nin Sözde Güvenlik Kabinesi, 1967’den bu yana işgal altında tuttuğu Batı Şeria’nın Emek Shilo bölgesinde yeni yerleşim yeri inşası edilmesine oy birliği ile onay verdi. Böylece İsrail 1991’den bu yana ilk kez Batı Şeria’ya yeni Yahudi yerleşimi inşası edilmesine onay vermiş oldu. Batı Şeria’daki son yeni inşa ise 1999’da gerçekleştirilmişti.

 

Siyonist Başbakan Benyamin Netanyahu, Filistinlilere ait olduğunun kanıtlanmasının ardından boşaltılmak zorunda kalınan Amona’daki yerleşimcilere yer bulma sözü vermişti.

 

Netanyahu geçtiğimiz günkü konuşmada, “Daha önce yeni bir belde inşa edeceğimizi söyledim. Bunu ilk defa Aralık ayında söyledim. Bugün o vaadi yerine getireceğim. Çok yakında ayrıntılarını öğreneceksiniz” demişti.

 

İşgal topraklarında uyguladıkları nüfus politikaları ile Filistin içerisinde yaşayan Yahudilerin hızla nüfusu artarken Arapların nüfusu ise büyük bir düşüş içerisinde.

 

BM, İsrail’e Yasadışı Yerleşimleri Durdurma Çağrısı Yapmıştı

 

Yahudilerin 1967’den bu yana işgal altında tuttuğu Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki yerleşim yerleri yasadışı olarak kabul ediliyor.

 

BM Güvenlik Konseyi’nin 2334 sayılı kararında “İsrail hemen ve tamamen, Doğu Kudüs de dahil olmak üzere, işgal altındaki Filistin topraklarındaki tüm yerleşim yeri faaliyetlerini durdurmalı’ çağrısı yapılmıştı. Kararda ayrıca, yerleşimlerin ‘yasal dayanağı olmadığını’ belirtilmiş ve ‘iki devletli çözümü tehlikeye attığının’ altı çizilmişti. Ama bunlar yalnızca sözde kalan ve hiçbir yaptırımı olmayan ikazlar olarak biliniyor.

 

Hali hazırda Batı Şeria’da 2.8 milyon Filistinli ve 400 bin Yahudi yerleşimci yaşıyor. Doğu Kudüs’te yaşayan yerleşimcilerin sayısı ise 200 bin. Bu iki bölgedeki toplam Yahudi yerleşim yerlerinin sayısı ise 140.

 

İşgal Rejimi geçen ayın sonunda aynı bölgedeki Eldad Yahudi yerleşim birimine 500 yeni konut inşa edilmesi projesini onaylamıştı.

 

İsrail’in bu kararının, işgal altındaki Batı Şeria’yı da İsrail devletinin bir parçası olarak gören Yahudi Ulus Devlet yasa tasarısının onaylanarak kanunlaşmasından iki gün sonra gelmesi dikkat çekti.

 

Siyonist Savunma Bakanı Avigdor Liberman da daha önce Batı Şeria'da 3 bin 900 konutluk yeni Yahudi yerleşim yeri kurmayı planladıklarını açıklamıştı.

 

Filistin Dışişleri Bakanlığı, Ölü Deniz (Lut Gölü) çevresinde yeni bir Yahudi yerleşim birimi inşa etme planı nedeniyle İsrail'e uyarıda bulundu.

 

Filistin Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "İsrail makamları, 1967 sınırları çerçevesinde işgal altındaki Filistin toprakları sayılan Ölü Deniz'in kuruyan bölgelerindeki geniş alanları egemenliğine geçirmeye çalışıyor." ifadesi kullanıldı.

 

Yahudi Haaretz gazetesi daha önce, İsrail hükümetinin, Ölü Deniz'in kuzeyindeki alanları "turistik" amaçlarla geliştirmek üzere 417 milyon Yeni İsrail Şekeli (yaklaşık 116 milyon dolar) değerinde bütçe ayrılması kararı aldığını açıklamıştı.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler